wmaraci reklam

Joomla İçerik/Makale Silinemiyor Sorunu Çözümü

2 Mesajlar 834 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

AydinOzturk AydinOzturk WebMaster & SEO Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SEO Strateji Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 11, (%100)
Merhabalar Arkadaşlar,

Bugün çalıştığım firmanın web sitelerini kontrol ederken bir şey ile karşılaştım. Web sitesi hackerler tarafından SEO için kullanılmış. Onlarca gazino, *dult gibi içerikler eklenmiş.

Bunları fark ettikten sonra yazıları/makaleleri silmeye çalıştım lakin çöpe aktarılsa da çöpten silinmiyor.

Bütün Joomla yardım sitelerini araştırdım fakat bununla ilgili elle tutulur bir şey ne yazık ki bulamadım. Bulamadığım için de besmele çekip incelemeye koyuldum :)

Hacklenmiş olan sitemdeki durum;

görselindeki gibidir. Çöpü boşalt desem de, yazının içine girmeye çalışsam da engelleniyor. Forumlarda da "yok super admin ile eklenmiş onu normale çek temizle vs." gibi şeyler kullanılsa da açıkçası ne yazık ki işe yaramıyor.

Peki Nasıl Çözeriz?

Sitemizin cPanel'ine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra ilk olarak SQL'nin yedeğini (Dışa Aktar) diyerek alıyoruz.
Ardından "content" içeriğini aratıyor ve ilgili olan tabloyu buluyoruz.

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi ya yandan tek tek sil diyerek yada çok fazla seçimlerde yandaki butonları tek tek tıklayarak son seçimde "kaldır" diyerek istenmeyen tüm yazıları siliyoruz.

Sildikten sonra da SQL'de boşluk oluşacağı için hiç bir şeyi riske etmeden tüm tabloları seçerek sırasıyla;

tek tek gerçekleştiriyoruz.

En son siteye dönüp baktığımızda da yazıların (silinmesini istediğiniz) tamamını silinmiş olarak görebilirsiniz.

Faydalı olabilmişsem ne mutlu.

Teşekkürler...
donmezhasan profdizayn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

profdizayn profdizayn Paylaşmayı seven. Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Patron.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 379
  • Beğeniler 151 / 107
  • Ticaret 14, (%93)
mutlaka birgün birisine lazım olur teşekkür ederiz :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al