freelance iş ilanları

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

2 Mesajlar 1.009 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

TeknolojiGezgini TeknolojiGezgini WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Bilgisayar mühendisliği 21. yüzyılda popülerliği git gide artan ve kendinizi geliştirdiğiniz taktirde çok güzel kazandırabilecek bir diğer meslek grubu. Önü açık olmakla birlikte; günümüz şartlarında hemen hemen tüm alanlarda kendisine ihtiyaç duyulan bir yıldız gibi.

Başlamadan Evvel Bir Not: Yazı şu adresten alıntıdır.

https://www.technogezgin.com/bilgisayar-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar/

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?
Öncelikle yanlış algıları yıkarak işe başlayalım. Bilgisayar mühendisliği deyince aklınıza tabi İnternet kafe sahipleri, bilgisayar tamircileri, asosyal gençler veyahut fotoğraftaki gibi sosyal medya fenomenleri falan aklınıza gelmesin:

Bilgisayar mühendisliği deyince böyle şeyler düşünmeyin tabi

Yapılacak en doğru tanım ise; “Temel bilgisayar programlarıyla, yazılımla, ağ ile, algoritmalar ve teknoloji ile uğraşan mühendislik alanıdır diyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisleri Ne iş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği mezunları çoğunlukla bilişim teknolojileri üzerine çalışır. Hani bilgisayarın içinde parçalar vardır ya, hah işte onlar ve programlar üzerine çalışırlar. Asıl güzel noktaya geliyorum; pek çok alanda iş bulabilirsiniz.

Mesela başta savunma sanayi olmak üzere eğitim, finans, sağlık, medya, otomotiv, ticaret, inşaat, enerji ve hatta gıda sektörlerinde bile çalışanlar var. Daha güzel olanı ney biliyor musunuz? Teknoloji ilerledikçe, bilgisayarların hayatımızdaki yeri ve önemi artıyor bu sebeple her geçen gün yeni iş olanakları doğuyor ve doğmaya da devam edecek.

Bilgisayar Mühendisliği”nin Avantajları
Gel gelelim “Neden bu mesleği seçeyim?” sorusunun cevaplarına;

Sıfır sermaye ile de para kazanmanın mümkün olması,
Teknolojinin olanakları ile iç içe olması,
Çağımıza hitap ettiği için önünün açık olması ve “geleceğin mesleği” olarak değerlendirilmesi,
(Diğer mühendisliklere göre) Pek çok sektörde iş bulabilme imkanının daha fazla olması,
Kendinizi geliştirdiğiniz ve girişimci olduğunuz taktirde çok güzel paralar kazandırabilecek olması,
Ve niceleri…
“Bilgisayar Mühendisliği”nin Dezavantajları
Şimdi de dürüst bir şekilde işin kötü yönlerinden bahsedelim:

Radyasyon Taarruzu: Bolca radyasyona maruz kalırsınız. Üstelik genellikle masa başında işiniz olur. Bu sebeplerden dolayı ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarınızda gerileme olmaması için spor yapmanız, güzel beslenmeniz gerekir.
Olası Sağlık Sorunları: Yanlış duruşa bağlı olarak boyun fıtığı, bel fıtığı ve benzeri; bunların yanı sıra göz rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.
Kendinizi yeterince geliştirmez iseniz beklediğiniz kadar yüksek paralar kazanamazsınız.
Sadece parası ve geleceği için bu mesleği seçerseniz beklemediğiniz kadar çabuk bıkmanız ve “Bu nasıl bir şey?” demeniz olasıdır.
Program yaparken kod hatası ayıklamak kanser eder. Bakınız:

Programcıların en zor anları

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?
Eğer Türkiye’nin en güzel Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden birisine gider ve orada kendinizi güzelce geliştirirseniz çok güzel paralar kaldırabilirsiniz, önünüz açıktır. Ama herkes güzel para kaldıracak diye bir kaide de yok!

Sadece çok para kazanma hevesi ile bilgisayar mühendisliği bölümünü seçerseniz yanılırsınız. Piyasadaki ortalama maaş asgari ücretin iki katı genellikle. (Kaynakça) Gerisinde o maaştaki artış ve yükseklik çalıştığınız yere bağlı. Çalıştığınız yer ise kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuza bağlı.

Tabi atıyorum 10 milyar üstü maaş yok mu? Elbette var, çok daha üstleri de var ama sandığınız kadar çok sayıda değiller.

Bu arada bilgisayar mühendisliği mezunlarına İnternet’te yapılan bir anketi de paylaşmak isterim;

Ben Bilgisayar Mühendisi Olmalı Mıyım?

Devamlı yarış halinde, bir kendini geliştirme maratonu içinde olmayı kaldıramayacak iseniz,
Emek verip öğrendiğiniz bazı şeyleri çöpe atıp; yeni, deneyiminiz olmayan şeylere yönelmek sizi yoracak ise,
Rahat rahat arkanıza yaslanıp çalışmak yerine beyninizin sınırlarını zorlamak sizin için fazla gelecekse,
Ben zaten üniversite giriş sınavına bu kadar çalıştım, artık hayatta kendimi bu kadar yormak istemiyorum diyorsanız,
Ve en önemlisi bu bölüme hevesli olmadan, istemeden, sevmeden sadece parasının iyi olduğunu “duyduğunuz” için girmeyi düşünüyorsanız bilgisayar mühendisliği okumayınız.

Sizde Olması Gereken Nitelikler:
İlgi: Bilgisayarlara, programlara, yazılıma, teknolojik aletlere ilgili olmalısınız. Aksi taktirde bu bölüm sizin için işkenceye dönüşebilir.
İstek: Çok istekli olmalısınız, zorluklar karşısında pes etmemelisiniz. Tabii hevesinizin de çabucak kırılmaması lazım.
İngilizce: İngilizceyi çok iyi bilmeniz lazım zira teknolojik araçlar ve yazılım dillerinin neredeyse tamamı İngilizce üzerine. Size her alanda lazım olacak İngilizce.
Öğrenme İsteği: Bilgiye aç olmak da önemli, açıkçası öğrenme, araştırma isteği ile yaşamalısınız.
Matematik ve fizikle aranız iyi olmalı. Özellikle matematik size lazım olacak.
Bunlar eğitim için temel gereklilikler idi. Bunlara ek gerçek hayatta başarılı olabilmek için;

Olası problemleri iyi analiz edip, bunlara hızlıca pratik çözüm önerileri sunabilmelisiniz. (pratik zeka hayat kurtarır)
Analitik düşünme yeteneğine sahip olmanız gerektiğini belirtmiyorum bile.
Problem çözme yeteneği de lazım tabi.
Ha bir de, çeşitli konu ve alanlardaki bilgilerinizi anlamlı bir şekilde bir araya getirebilmeniz, yani sentez yapabilmeniz gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği – Başarılı Olmak İçin Öneriler
Günümüzün ve geleceğin ihtiyaçlarına karşılık verebilmeniz lazım.
Olabildiğince erken yaşlardan itibaren araştırın, deneyin, gelişin, öğrenin, alanınızda uzmanlaşmaya bakın.
İngilizceyi güzel öğrenin ve yabancı kaynakları özellikle tarayın.
Asla pes etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular:
(...)

wmaraci
reklam

cosinus159 cosinus159 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2020
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel bir üniversitede okumak da gereklidir.
Taban Puanlara buradan ulaşabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al