wmaraci reklam
lidertakipci

Doğru ve Etkili Konuşma

3 Mesajlar 1.502 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

bilgisepetim bilgisepetim Bilgisepetim Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 25 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
KONUŞMA
Duygu ve düşüncelerimizi, görüp yaşadıklarımızı, hayal ve tasarılarımızı karşımızdakilere sözle iletmemize konuşma adı verilir. Konuşma insanların birbiriyle iletişimini sağlayan en önemli beceri alanıdır.

DOĞRU VE ETKİLİ KONUŞMA
İnsan toplumsal bir varlıktır; doğası gereği her ortamda konuşmak durumundadır. Ancak iyi bir konuşmanın da kendine özgü özellikleri, kuralları vardır. Bunlara uyulduğu sürece kişi hem kendini tam olarak anlatmış olur hem de çevresindekilerin beğenisini kazanır.
İyi bir konuşmada fiziksel ve zihinsel unsurlar dikkate alınarak Türkçe’nin özelliklerinin idrakinde, kurallara göre konuşmak gerekir. Ayrıca diksiyonun genel kurallarına da riayet edilmelidir. Bunlardan başka doğru ve etkili konuşma yapmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Açıklık
Konuşmadaki açıklık, anlaşılmayı sağlayan temel unsurdur. Anlaşılabilir kelimelerle konuşulması ve bu kelimelerin boğumlanmalarının tam yapılması açıklığı ifade eder.
Amaca Uygunluk
Verilmek istenen mesaja uygun içerikte bir konuşma yapılmalıdır. Konu yeterince sınırlandırılmalı, konuyu dağıtacak etkenlerden uzak durulmalıdır. Dinleyicide konuşmacıya güven oluşabilmesi için konuşmanın içeriği çok önemlidir.

Hedef Kitleye Uygunluk
Gerek konu gerekse sunum açısından konuşma hedef kitlenin özelliklerine göre hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Hedef kitlenin eğitim düzeyi, yaşı, yaşadığı yer, cinsiyet gibi hususlara göre konuşma gerçekleştirilmelidir.

Dikkati Toplayabilirlik
Uzun sürecek konuşmalarda dinleyicilerin kaybolan dikkatlerini toplayabilmek ve motivasyonlarını sağlamak için tedbirler alınmalıdır. Ayrıca göz iletişimiyle dinleyicilerin konuşmadan kopup kopmadıkları, sürekli kontrol edilmelidir.

Hoşa Giderlik
Konuşmaya vurgu, ton ve ezgiyle renklilik vermek gerekir. İşitilebilir, akıcı ve açıklık taşıyan bir sesle hitap edilmelidir.

Esneklik
Bir konuşmanın aynı ses tonuyla başlayıp bitmesi dinleyenlerin takibini oldukça güçleştirir. Konuşmanın yapısına göre duygu ve düşüncelerin değişiminde sesin de değişimi gereklidir. Bu yüzden iyi bir konuşma sesinin aynı zamanda esnekliğe de sahip olması şarttır.

wmaraci
reklam

CiLeKeSs CiLeKeSs Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 16 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
çok doğru bilgiler teşekkürler :)

test9 test9 IT Project Manager Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek IT Project Manager
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 2 / 109
  • Ticaret 13, (%100)
Yararlı bir konu olmuş. Teşekkürler...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al