lostyazilim

Dolar 4 lira oldu. Benzin 6 lira oldu. Ne olcak bizim halimiz?

37 Mesajlar 5.087 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Hadi saray yapalım. Dolar insin.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
reklam

flashoyun flashoyun Pagespeed Optimizator Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Pagespeed Optimizator
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 127 / 185
  • Ticaret 20, (%100)

birhabervar adlı üyeden alıntı

flashoyun kardeşim yazının tamamını anlamak istedim ancak öncelikle düzeltmem gerekiyordu. Bu kadar bozuk bir yazıyı anlamak için düzeltmeye boşa vakit harcamamam gerektiğini düşündüm ama dilenci kelimesini görünce herhalde benden bahsediyorsun dedim. Ama baktım ki biri ben olmak üzere iki farklı kişinin yazılarını birbirine karıştırmışsın.

Eh bu kadar hatalı bir tablo içerisinde doğruları cımbızla çekip polemiğe girmeye gerek yok. Ancak yanlış anlaşıldığım için bende de problem olacağından yola çıkarak şunu söylemek istiyorum:

Evet, dilencilerin çoğunun benden daha çok parası olduğunu biliyorum. Ancak dilencilerin çokluğu bize sosyo ekonomik tablo ve toplum yapısıyla alakalı önemli ipuçları verir. Zira dilencilerin bir kısmı gerçekten kazandıklarını bildiklerinden dolayı dilenirken bazıları seçeneksizlikten dilenir. Evet, genele bakınca daha çok kazanırlar. Ancak ipuçlarını çıkarmaya çalışırsak;

1- dilenciliğin artması, sosyal devletin işlevlerinin azaldığının bir göstergesidir.
2- dilencilerin çoğalması iş imkanlarının azalmasının bir göstergesidir.
3- dilenciliğin artması ekonominin bozulduğunun bir göstergesidir.
4- (dilencilik anayasal suç olmasından mütevellit) dilenciliğin artması suç oranının artmasının da bir göstergesidir.

Dolayısıyla ilgilendiğim nokta dilencilerin ne kadar kazandığı değil, kimin para verip kimin vermediği de değil. Son derece lüks mekanlarda takılıp, onların harcamalarını sürekli gözünüze sokarsanız evet çok zengin bir ülkeyiz. Ancak bir ülkenin zengin olup olmadığını buradan anlayamazsınız. Mümkünatı yok. Böyle yaparsanız sadece kendinizi kandırırsınız.

Şimdi bu durum nasıl okunmalı?

Bir yerde çok zenginlerin varlığını biliyorsanız, aynı zamanda çok fakirlerin de varlığını biliyorsanız ve arasını bilmiyorsanız lüks otomobiller, lüks harcama yapan insanlar sizi yanıltmasın. O ülke dünyanın en kötü ekonomisine sahip bir ülkedir çünkü orta sınıf yoktur. Ancak bu bahsettiğiniz kriterler neredeyse her insan için doğusal bir ivmeyle gidiyorsa, o zaman ekonomi rayında demektir.

Amme hizmeti amacıyla uzun yazdığımdan kusuruma bakmayın, amacımız bilgi ve fikir paylaşımıdır. Kimseyi "benim dediğim doğru" diye ikna etmek istemem ancak kişisel birikimlerimi paylaşarak insanların istifade etmesini amaç edinmek istiyorum.

Ekonomide üç temel dağılım vardır. Piramit, ters piramit ve kum saati modeli (İki piramit karşı karşıya diyebilirsiniz.)

Piramit modelini fakir bir ülkede görebilirsiniz. Burada farkir çok, zengin azdır. (Verdiğiniz linkteki Somali, etiyopya, kenya gibi ülkeler) https://buzzkenya.com/richest-people-kenya/ bu linkte de görebileceğiniz gibi mynet bağlantısını verdiğiniz Kenya'da da zenginler var. En zengin 10 kişisi de bu linkte.

Ters piramiti refah bir ülkede görebilirsiniz. Zengin çoktur ancak fakirliğe doğru gidildikçe insan sayısı azalır (İsviçre, Norveç, İsveç gibi ülkeler)

İki piramit karşı karşıya veya kum saati modeli: Ekonomik dağılımın dengesiz olduğu ülkelerde görülür. Burada zengin çok zengin, fakir çok fakir olurken orta sınıf daha az bir sayıya tekabül eder. Gelişmekte olan ülkelerde ve yolsuzluğun yüksek olduğu ülkelerde görülür (Mısır, Bangladeş, Fas, Azerbaycan bunlara örnektir.) Türkiye'yi bunlardan hangisine yerleştirmek istediğinize siz karar verin.

Velhasılı kelam maksadıma geleyim: Ben dilenciler ve sokakta yatan çocukların çokluğundan bahsederken, lükse karşılık olarak bunu kullandım. Ekonominin tıkırında olduğunu savunan arkadaşlar sürekli olarak lüksün yoğun olduğundan dem vuruyorlar. "bu da var" demek istedim. En büyük hatanın bir şeye bakarken diğerine gözümüzü kapatmaktan geçtiğini düşünüyorum.

Benım annemım amcasının oğlu ısveçte yaşıyordu şımdı koydeler 1-2 yıl kadardır geçen ramazan bır davettte baya sohbet ettık abı de benı sever ınan ordakı çalışma sıstemı veya vergı sıstemını bu ulkeye getırmeye kalksın RTE ertesı gun eylem kararı alır çoğu kesımden ayrım yapmadan soyluyorum
ayrıca ekonomıyı sadece hukumetede yıkmamak gereklı şöle duşun sen bı fırmasın lakın tarlaların var hepsıne papates ekıyorsun sonra bı kısmını buyuk bır holdıngın markası ıçın cıps yapıyosun bı kısmını oylece satıyosun lakın elınde bulunan patates tarlalarının altında Toryum madenı var ancak sen o madenın farkına varma dıye holdıng sureklı senden duzenlı cıps yapmanı ıstıyor ve sende para gelıyor dıye cıps yapmaya devam edıyorsun bırde sana rakıp çıkarıyorlar oda tarlaalrına patates ekıyor holdıng arada o fırmaya ışlerını verıyor sende bı gayret elımdekı hazır ış kaçmasın dıye patates ekmeye devam edıyorsun arada bır de tarlaalrındakı mahsul zarar gorsun dıye D*MUZ bırakıyolar anlıcan sen uyanma dıye ellerınden gelenı yapıyorlar halbukı o madenlerı kesfetsen çıkarıp ışlesen bırak holdıngden buyuk olmayı devletın en buyuk gelır kaynağı olacak

Umarım bu örnekle bi kısmı anlatabılmışımdır

pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....

Kotil Kotil Son oynayışlar.. Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Ögrenci / Yazar / Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2157
  • Beğeniler 1092 / 743
  • Ticaret 90, (%99)
Ben 50 liralik benzin aliyorum hep, ekmegi dolarlami aliyoruz sanki :D
AdnanHorc

kişi bu mesajı beğendi.

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
Ya Arkadaşlar boş muhabbete gerek yok, bizimde komşularımız isviçre,belçika,avusturya vs olsa ne ekonomik olarak ne de sosyolojik olarak bu kadar sıkıntı yaşamayız. Kafasına kadar boka batmış bir bölgede halimize şükredelim. Hala bölgedeki operasyonların farkına varamadınız mi ? Bir ülkeyi darbe ile veya teror,silah zoru ile diz çökertemiyorsan yaptırım uygularsın ekonomik olarak sıkıntıya sokarsın ondan sonra vatandaş ayaklanır senin silah zoruyla karistiramadigin ülkeyi kendi eliyle karıştırır. Pirinç isterken bir anlık gaz ile evdeki bulgurdan olacaksınız farkında değilsiniz. Bu düşüncelerimden dolayı herhangi bir parti yanlisi olarak gözükeceksem gözükeyim. Kısacık hayatımızda objektif olamamak en büyük zavallılıktır. Parti tutmak takım tutmaya benzemez fanatikliği yapılmaz. Doğrusuna doğru yanlışına yanlış dersin.
suskun009 ProTogi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
Sınır komşularımız almanya,fransa,danimarkaydi da aralarında bu kadar kötü olan biz vardık eleştirmedik sanki. Akıllı olun azıcık etrafınıza bakın

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

Heisenberg0133 adlı üyeden alıntı

Ya Arkadaşlar boş muhabbete gerek yok, bizimde komşularımız isviçre,belçika,avusturya vs olsa ne ekonomik olarak ne de sosyolojik olarak bu kadar sıkıntı yaşamayız. Kafasına kadar boka batmış bir bölgede halimize şükredelim. Hala bölgedeki operasyonların farkına varamadınız mi ? Bir ülkeyi darbe ile veya teror,silah zoru ile diz çökertemiyorsan yaptırım uygularsın ekonomik olarak sıkıntıya sokarsın ondan sonra vatandaş ayaklanır senin silah zoruyla karistiramadigin ülkeyi kendi eliyle karıştırır. Pirinç isterken bir anlık gaz ile evdeki bulgurdan olacaksınız farkında değilsiniz. Bu düşüncelerimden dolayı herhangi bir parti yanlisi olarak gözükeceksem gözükeyim. Kısacık hayatımızda objektif olamamak en büyük zavallılıktır. Parti tutmak takım tutmaya benzemez fanatikliği yapılmaz. Doğrusuna doğru yanlışına yanlış dersin.

Dediğiniz şeyle bu durumun hiç alakası yok. Bu ülke zamanında uçak üretip satıyordu. Araba üretiyordu.

Siyasetçiler kendilerini düşündüler ve bu hale geldik. Halkımızın geneli de partilere fanatiklik ettikçe onlar daha çok ülkeyi başkalarına sattı. Satmaya devam ediyor.

Sen siyasi kararlarını doğru verirsen bulunduğun konumun seni etkilemesi mümkün olmaz.

Bu ülke başından beri İlgiltere'nin planına uyarak hareket ediyor. Arada bazı siyasetçiler çıkıp baş kaldırdılar ama sağolsun halkı onlara destek olacağına köstek oldular. Millet yağ kuyruklarında tüp kuyruklarında beklettiler. Karşı görüşlü iş adamları ülkeye değer veren siyasetçilere köstek oldu.

Bu ülkede hiç bir siyasi parti vatanına önem vermiyor. Vatan millet diyen partiler ülkeyi satanlarlarla kol kola girip koalisyon kuruyorlar.

İnsanlar yardım kolilerine muhtaç olduğuna değil de o koliyi aldığına inanırsa bu ülke adam olmaz.

PKK'ya çözüm süreci sunan hangi devlet acaba. MİT tırları ile İşide destek veren hangi ülke. Büyütüp besliyorlar. Sonra başı sıkışınca vur hepsini. Kötü pkk cız işid.

Bu ülkenin başbakanı İşide terör örgütü diyemedi. Atarlı gençler dediler.

Sen kime ne hikaye anlatıyorsun. Terör örgütleri kendiliğinden çıkmaz. Devletler tarafından beslenir ki başları sıkışınca ellerinde koz olsun.

İşid üyeleri şuan suriyede PKK avında hemde Türk askerleri ile. Türk askerleri bu kadar küçük mü ne olduğu belli olmayan bir örgüte bel bağlıyor.
metapak

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

PealonTeor PealonTeor Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** A**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 43 / 85
  • Ticaret 2, (%100)
Ahonomi çoh eyi inzanları gandırmayın fedöcüler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al