wmaraci reklam

Elektrik faturalarındaki saçmalık, alay mı ediyorlar?

5 Mesajlar 650 Okunma
smmexpress

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Merhaba. Bugün elektrik faturam elime ulaştı. Daha önceden de olduğu gibi üzerindeki pek çok ek ücret dikkatimi çekmiş ancak hiçbirisini araştırmamıştım. Bugün detaylı bir araştırma yaptım ve özellikle şu "Dağıtım Bedeli" kısmı çok dikkatimi çekti.

Bugün elektrik kullanım bedelim 60 küsur lirayken 45 lira dağıtım bedeli %18 kdv, btv, trt payı, sayaç okuma vb eklenip 165 lira olarak gelmiş. El insaf 60 liralık elektrik kullanımına 165 lira fatura mı gelir? Her neyse dağıtım bedelini araştırdım ve T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kanunda açıklamasını şöyle gördüm:

"Dağıtım faaliyeti, elektrik enerjisinin 36 kV ve altındaki hatlar üzerinden naklini gerçekleştirmek için gerekli olan tesis ve şebekenin tesisi ile bu tesislerin işletilmesi ve bakımını kapsamaktadır."

Şimdi benim anlayamadığım olay burada başlıyor:

Ben bir dükkan açıyorum bir ürün/hizmet satıyorum ve diyelim ki sattığım ürünün fiyatı 100 liradan başlıyor. Siz geliyor dükkanıma ve bana şu kadar üründen ver diyorsunuz ben size ürünü veriyorum siz parasını verecekken diyorum ki: Ya benim dükkanın kirasını da senden alsam? Benim dükkanın giderlerini de senden alsam? Yol ve yemek masraflarımı da sen ödesen?

Zaten ürettikleri elektriği bize "kullanım bedeli" olarak satarken maliyetini alıyor, üstüne bir de tesisin bakım, ulaşım ve gider masraflarını da alıyor, üstüne sayaç okuma, kayıp kaçak bedeli, trt payı gibi giderleri de bizden alıyor. Allah aşkına elektrik firmaları ne halta yarıyor? Peki buna göz yuman sebep olan devlet yetkilileri kumda mı oynuyor?

wmaraci
reklam

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Söylenecek çok şey varda ama susuyoruz. Ben bu olayı ilk kez Türkiye de görmüştüm ve çok gülmüştüm.
webisyo ikodev Heisenberg0133

kişi bu mesajı beğendi.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Tulumbada su kalmadı. Bu günlere sükredeceksiniz ilerleyen günlerde. Bu ülkede ne alırsanız alın ne kullanırsanız kullanın en az 1 2 tane de devlete alırsınız 1 2 tane de devlete kullandırırsınız.
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
Elektrik taksiye binip gelse o kadar tutmaz :)
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Backlinkcigeldi Mercedes, BMW alamadığımız için henüz araba fiyatlarına söylenmiyorum çünkü kendimize 1 devlete 2 tane alıyoruz :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al