wmaraci reklam

Fırat Üniversitesi Yazılım Müh. Biraz Bilgi Lazım

23 Mesajlar 13.519 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

SpeedTroller SpeedTroller CODe! Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaşlar

Şuanda meslek lisesi son sınıf okuyorum ve ygs/lys hazırlanıyorum. Yazılım mühendisi olmak istiyorum ama malum ülkemizde hemen hemen çoğu yazılım mühendisliği ücretli olarak okutuluyor. Bir kaç üniversite hariç. Bunlardan biride Fırat Üniversite. Yazılım Mühendisliği bölümünde okuyan veya bilgi sahibi olanlara şu soruları sormak istiyorum.
1- Yazılım Mühendisliği kaç yıl ve hazırlık falan var mı?
2- Biraz araştırma yaptım ve Yazılım mühendisliği ile ilgili amerikada olan bir üniversite ile anlaşma yapıldığını öğrendim. 2 yıl Fırat'da 2'yılda Amerikada okuyormuşuz. Bu konuda bilgisi olan var mı?
3- Üniversite genel olarak nasıl?
4- Eğitim kalitesi nasıl?
5- Fırat Üniversitesinden başka önerdiğiniz üniversite var mı?

wmaraci
reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Neden yazılım mühendisliği? Bilgisayar mühendisliği neden düşünmüyorsun?

• Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
İlk tercih olarak yazılım düşünüyorum. Biraz araştırdım bana daha yakın geldi. 2. tercihim bilgisayar mühendisliği olacak. Bilgisayar mühendisliği hakkında tavsiyeleriniz varsa almak isterim. AhmetCakmak34

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Eğer sadece yazılım yazmak istiyorsan yazılım mühendisliği seç ama bilgisayar mühendisliği çok daha kapsamlı. Misal, bir bilgisayar mühendisi odanın sıcaklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak sana klimanın üfleme ayarını yapan bir kumanda geliştirirken; bir yazılım mühendisi sadece manuel ayar yapabilmeni sağlayan bir kumanda geliştirebilir. Bu sadece temsili bir örnek tabiki. Yani bilgisayar mühendisliğinde bilgisayar hakkında çok daha kapsamlı şeyler öğreniyorsun. Yazılım mühendisliğinde ise yazılım konusunda sana daha iyi teorik ve uygulamalı bilgi verilir. İki bölümde de tabiki tam bir yazılımcı olamıyorsun. Okurken ve mezun olduktan sonra üstüne birşey katmazsan sıradan bir mühendis olup düşük ücret maaşla çalışırsın. (2017 itibariyle devlette asgari bilgisayar mühendisliği maaşı 3.500 TL) Fakat üstüne birşeyler kattıktan sonra iki bölümden de mezun olduktan sonra güzel bir hayat yaşayabilirsin.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
AhmetCakmak34 bu açıdan düşündüğünüzde bilgisayar mühendisliği daha mantıklı :)
Ama dediğim gibi yazılım mühendisliğinden sonraki tercihim olur. Şunu belirtmek isterim halen daha araştırıyorum. %100 olarak şunu olmak istiyorum halen daha diyemedim.

yunus3346 yunus3346 Yakında.. Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 13 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
Yazılım mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Sorularına gelirsek :)
1. 4 yıl. Metok ile yerleşirsen hazırlık vardı en son :)
2. Amerikada ki bir üniversite anlaşma var. 5 yıl okuyorsun. 1.senen ingilizce hazırlık. sonra 2 sene fırat 2 sene amerika. amerikada ki okul ücretli. yani fırat sadece bir kısmını karşılıyor. Kalanı senin diye biliyorum.
3.üniversite genel olarak idare eder. Ancak teknoloji fakültesi çevresi tarla gibi.
4.Çok kaliteli güzel hocalarımızın yanında slayttan okuyan hocalarımız tabi ki de var.
5.Fırat YAzılım mühendisliği bölüünde mezun veren tek üniversite (devlet). Manisa var ama pek memnun değil arkadaşım. Yazılım mı Bilgisayar mı dersen Yazılım tabi ki de. AhmetÇakmak34 ün dediğine katılmıyorum. Bilgisayar mühendisi okul bittiğinde sadece 2 programlama dili görmüşken Yazılım mühendisi her dönem bir prgoramlama dilinin eğitimini alıyor. Ayrıca mikro işlemciler gibi derslerle de ne kadar yüzeysel olsa da elektronik kısmın da da bilgi veriliyor. Bilgisayar mühendisi mezunu ile Yazılım mühendisi mezununun sayısını da kıyaslamak gerek. Ama şu var ülkemizde yazılım mühendisi alıcaz diye bir ilan yok. Ünilerin yazılım ve bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar diye ilan açıyorlar. Başka sorun olursa cevaplarım :)
berkangndz Haliltalhaylmz

kişi bu mesajı beğendi.

Yapım aşamasında..

• Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
yunus3346 yorumunuz için teşekkürler. Birkaç soru daha sormak istiyorum.
Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de mtok ile lan 3 yazılım mühendisliği üniversitesi var. Bunlar:
CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (MANİSA)
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ)
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)
Ben aslen şuanda samsunda yaşıyorum. Gönlümden geçen Fırat üniversitesi ama bu 2 yıl dışarda okuma falan hakkında çok bir bilgim yok. Fırat üniversitesi sitesi üzerinden bilgi baktım ama bulamadım. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ hakkında bir bilginiz var mı?
Yazılım mühendisliğinin size getirileri neler oldu?
Üniversite bittikten sonra ne gibi bir planlarınız var(Kendi işinizmi yoksa özel mi yada devlet mi)?

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
yunus3346 Bilgisayar mühendisliğinde 2 dil yok maalesef :) Java, C++ ve python var ve istenirse başka dilleride seçmeli olarak alabiliyorsun. Arkadaş sadece yazılım düşünüyorsa tabiki yazılım mühendisliğini düşünsün fakat AR-GE için bilgisayar mühendisliği diyorum :)

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)
öncelikle bende yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum ve 10.sınıfım;

AhmetCakmak34 hocama kısmen katılıyorum. Ancak yönelimler değişiyor, bugün içerik üreticiler dışında çok az kişi program kullanıyor. Donanımdan hemen hemen herkes anlamaya başladı, standart haline geldi. Herkes internetten birkaç site ile bilgisayar toplayıp, birkaç video ile sistemi kurabiliyor.

yazılım mühendisliği geleceğin mesleği. şahsi görüşüm her ne kadar maaşı iyi olsa da creative olmayan bir mesleği seçmek istemiyorum. bakın günümüzde yazılım, mobile döndü. yarın kim bilir nerelere dönecek?

Düşünsene sen bir oyun yapmışsın ve milyonlarca kişi onu cebinde gezdiriyor.
benim için inanılmaz bir duygu

yunus3346 yunus3346 Yakında.. Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 13 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
SpeedTroller Şimdi iki yıl amerikada okumak için zaten tercih ederken Yazılım Mühendisliği (UOLP) olanı tercih ediyosun. 1 sene ingilizce hazırlık görüyosun. Devamın da da eğitimin full ingilizce. Derslerinin hepsini ingilizce işliyorsun. Hazırlığı saymazsak 3.sınıfta Amerikaya gidiyorsun orada 2 yıl okuyosun mezun oluyosun. KATÜ hakkında da dediğim gibi yazılım mühendisliğin tecrübeli olan fırat üniversitesi. Ha ne kadar iyi dersen valla bilemiyorum :) Bölümde kendini geliştiren birçok arkadaşım var ama ben onlardan değilim. Kendim SEO alanına yöneldim. Mezun olduktan sonra da SEO da devam edicem. Özelde çalışarak. KATÜ ile Fırat karşılaştırması hakkında çok bir bilgim yok malasef.

AhmetCakmak34 tabi ki sizde görüyorsunuz benim orada söylediğim laf gelişi bizim kadar yazılım görmediğinizi kastetmekti :)
SpeedTroller

kişi bu mesajı beğendi.

Yapım aşamasında..
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al