wmaraci reklam

Forum Açsam Tutar Mı?

14 Mesajlar 2.518 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Başlığa bakıp da forum açacağımı düşünmeyin. Ben sadece forum açmayı düşünüp de açıp açmama konusunda kararsız olanları bilgilendirmek istiyorum.

Sorunun cevabını baştan verip devamında da nedenlerini açıklayacağım. Forum açsanız tutar mı? Evet tutar. AMA…

Yeni nesil gençlerde gördüğüm ortak nokta, çok sabırsız oldukları. Açacakları site/forum/blog ne olursa olsun. Bir an önce projelerinin çok fazla kişi tarafından beğenilmesini istiyorlar. Bir veya iki ay uğraşıp, sonuç alamayınca, tutmadı deyip başka projelere yöneliyorlar. Eğer siz de böyle yapanlardansanız, size hiçbir zaman başarı yakalayamayacağınızı çok rahat bir şekilde söyleyebilirim.

Başarı kısa sürede elde edilebilecek bir şey olsaydı, emin olun biz Türkler birçok konuda çok başarılı olurduk. Böyle bir şey mümkün olmadığı için adım adım ilerlemek ve forumu açmadan önce iyice düşünmek gerekiyor.

Peki forum açmaya karar verdik. Tutması için ne yapmamız gerekiyor?

Bunu maddeler halinde açıklamak daha iyi olacak.

[*]En önemlisi sabırlı olmak. Forumunuzun bir kaç ayda başarılı olmasını istiyorsanız, şimdiden forum açmayla uğraşmayın derim. Çünkü bu iş sabırlı olmayı ve zaman ayırmayı gerektirir. Benim size tavsiyem, açacağınız forum için en az 1 yıl herhangi bir başarı beklemeyin. Zamana yayarsanız başarılı olma ihtimaliniz artar.
    [*]Ekibiniz varsa bu size +1 puan kazandırır. Ekibiniz yoksa da başarılı olma ihtimaliniz her zaman var. Örneğin; ekibiniz varken 1 yılda başarıyı yakalayabilecekken ekibiniz yoksa bu süre uzayacaktır.
    [*]Forumun açılacağı konu önemli. Genel forum kurmaktansa belirli bir konuya yönelik forum açmak her zaman daha iyidir. Burada da sahip olduğunuz bilgi birikimi devreye giriyor. Bilginiz yoksa başarılı olmayı beklemeyin veya böyle boş hayallere kapılmayın.
    [*]Forumunuzun tanıtımı için acele etmeyin. Blog Tanıtımı Ne Zaman Yapılmalı? başlıklı yazımda anlattıklarım forum için de geçerlidir. Forumunuzu açar açmaz tanıtım yapmanız size bir şey kazandırmaz. Bomboş bir foruma kim üye olmak istesin ki? İçeriğinizi yeteri kadar arttırdıktan sonra tanıtıma başlamanız daha iyi olur.
    [*]Eğer maddi durumunuz yerindeyse ve elinizdeki para forum almaya yetiyorsa, içeriği fazla olan bir forumu satın alabilirsiniz. Ben her zaman başkalarının işlerini devam ettirmektense kendi işimi yapmayı daha doğru buluyorum. Sıfırdan bir forum açıp, o forumu başarıya ulaştırdığınızda, alacağınız keyif çok daha büyük olacaktır. Çünkü siz forumun her aşamasında kendi emeğinizi katmış olacaksınız.

Forumunuzu açmadan önce şu soruları kendinize sorun.

[*]Foruma yeterli zaman ayırabilecek misiniz?

[*]Forumunuzu 1 yıl veya daha fazla süre devam ettirebilecek misiniz? (Örneğin forumunuz ile 1 yıl uğraştıysanız ve vazgeçmek isterseniz hayatınızın 1 yılını boşa harcamış olacaksınız. Bunu ciddi ciddi düşünün. Maddi anlamda da kaybınız olacağını unutmayın.)

Herkesin her işte başarılı olması mümkün değil. Forum açmış ve başarıya ulaşmış olanları gıpta ile izleyip, keşke benim de böyle bir forumum olsa diye düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum. Şunu unutmayın. Bu kişiler başarıya bir gecede ulaşmadı. Yeterli zamanı, sabrı ve bilgisi olan herkesin başarılı olması mümkün.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. İster forum açın, ister blog. Ne açtığınız önemli değil. Bu uğurda harcayacağınız en büyük bedel zamandır. Birçok şeyin telafisi mümkün ama giden zaman geri gelmiyor. Zamanınızı, sizi gerçekten başarıya ulaştıracak şeyler için harcayın.

Şimdiden hepinize başarılar dilerim.

Kaynak: Forum Açsam Tutar Mı?

Not: Konuyu nereye açacağımı bilemedim. O yüzden konu dışı kısmına açtım. Moderatörler uygun alana taşırlarsa sevinirim.
ibrahimyzr ismailBayram

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

HaydarSahinn HaydarSahinn yazilimca.org Kullanıcı
  • Üyelik 16.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 61 / 31
  • Ticaret 0, (%0)
Polat abi yine döktürmüşsün...
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

ByPowerfuL ByPowerfuL E-Commerce Manager Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek E-Ticaret Uzmanı - A+++ SEO
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1575
  • Beğeniler 533 / 459
  • Ticaret 18, (%100)
forum işi zor iştir zor

N11'de Ürünlerinizi İlk Sıraya Taşıyorum. Detaylar İçin P.m Atınız.

• Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Haydar Şahin adlı üyeden alıntı

Polat abi yine döktürmüşsün...

:) Artık foruma çok fazla yazımı eklemiyorum. Fakat bu soru genelde çok soruluyor. Belki birilerinin işine yarar diye düşündüm ve eklemek istedim.

wmaraci
wmaraci

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1095
  • Beğeniler 270 / 270
  • Ticaret 12, (%100)
Forumunuzu açmadan önce şu soruları kendinize sorun.
Foruma yeterli zaman ayırabilecek misiniz?
Forumunuzu 1 yıl veya daha fazla süre devam ettirebilecek misiniz? (Örneğin forumunuz ile 1 yıl uğraştıysanız ve vazgeçmek isterseniz hayatınızın 1 yılını boşa harcamış olacaksınız. Bunu ciddi ciddi düşünün. Maddi anlamda da kaybınız olacağını unutmayın.)

Kesinlikle ciddi bir forum kurma niyetiniz varsa bu maddeleri göz önünde bulundurmayı unutmamalıyız. Ya da bu isteğiniz hayal olarak kalsa, daha sağlıklı olur sizin için.
Makale için teşekkürler...
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

ByPowerfuL adlı üyeden alıntı

forum işi zor iştir zor

Bu hayatta kolay bir şey var mı ki? :) Emek olmadan yemek olmaz.

Ek Olarak:

deeprock2 adlı üyeden alıntı

Kesinlikle ciddi bir forum kurma niyetiniz varsa bu maddeleri göz önünde bulundurmayı unutmamalıyız. Ya da bu isteğiniz hayal olarak kalsa, daha sağlıklı olur sizin için.
Makale için teşekkürler...

Rica ederim. Zamanınızı ayırıp, yazımı okuyup yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim.

ibrahimTatar ibrahimTatar öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 1106
  • Beğeniler 283 / 282
  • Ticaret 35, (%100)
Düşüncelerimin şekillemesine yardımcı oldunuz teşekkürler :)
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Deli Ruzgar adlı üyeden alıntı

Düşüncelerimin şekillemesine yardımcı oldunuz teşekkürler :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. :)

ibrahimyzr ibrahimyzr Şizofrenik Bir Problem ~ Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 224 / 53
  • Ticaret 0, (%0)
Abi her zamanki gibi iyi ve güzel bir yazı olmuş.Yeni forum açacaklara tavsiyem ekip yoksa hiç bulaşmayın. :D :D :D

yakında...

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Konu başlığını görünce, "Hah, al işte bir tane daha çıktı. Sayıyla mı veriyorlar anlamıyorum ki..." diye kendi kendime söylendim. :D

Konu hem içerik bakımından hem de ilgi çekici bir başlık bakımından çok güzel olmuş. :)
Elinize sağlık. :)
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al