Her insanın hayalidir vardır kimisinin hayali kariyeri üstünedir kimisinin hayali zevklerinin üstüne.Beni sorarsanı benim de bir çok hayalim var çoğu kariyerim üstüne.Fakat burada hayallerimizin olup olmadığından öte hayallerimizin ne olduğu önemlidir.Hepimiz aklımıza bir hayalimizi getirelim.Şimdi düşünmeye başlayalım gerçeklik payı var mı gerçekten istiyormuyuz,yapılması zormu?

Hayal Kurmak Kolayda Ya Sonra ?

İlk koşulu düşünelim hep beraber.Hayalimizin büyük bir market zincirinin sahibi olmak olduğunu varsayarak gerçeklik payının olduğunu kabul ediyoruz eğer gerçeklik payı yoksa veya yok denilebilcek kadar azsa mesela ben uçan halı istiyorum falansa (biraz küçük çocuk hayali gibi oldu ama neyse )o hayali dilemenin akla yatan yönü yoktur.Çünkü gerçekleşemeyecek bir şeyi dilemek asla varamayacağımız bir yere gitmeye çalışmak gibidir.

İkinci koşulumuz gerçekten istiyormuyuz?Bu çok önemlidir çünkü bir şey gerçekten istemiyorsak o şeye ulaşmaya çalışırken karşımıza çıkan ilk engelde pes ederiz.Bu yüzden hayallerimizi gerçekten isteyip istemediğimizi bilmemik gerekiyor çünkü bir hayale ulaşmaya çalışırken sizi bu hayalden vaz geçirten şey başka hayaller kurmanıza da engelleyen şey olarak karşınıza çıkacaktır

Geldik üçüncü en önemli koşula.Yapılması zor mu?Hayaller hemen hemen hepsi yapması emek,vakit isteyen şeylerdir.Emeğe ve vakte doğru orantıyla dilediğimiz hayalin zorluğuda ortaya çıkar.Mesela küçük bir çocuk doktor olmak istiyorsa bunun için önünde 16 yıllık bir eğitim hayatı ve bir o kadarda emek olduğunu bilmelidir.Eğer hayalimize ulaşmanın zorluğunu bilmezsek hemen yıkılırız ve umutsuzluğa kapılır.bunu şu şekilde örnekleyebiliriz.Çok ama çok uzun yolculuğa çıkacaksınız daha doğrusu siz bir yola çıkacaksınız uzunluğunu bilmiyorsunuz.Uzunluğunu bilmediğiniz için yanınıza 1 haftalık erzak almışsınız.Bir bakıyorsunuz ki 6 gün derken 7 gün derken telaşlanıyorsunuz ve 2.haftada bırakıp en yakın büfede yemek yiyip eve dönüyorsunuz.Hayallerimize olan yolda buna benzer.Siz ona ulaşmanın zorluğunu bilmezsiniz ve bu yüzden yanınıza az miktarda azim alırsınız.Hayalenize giden yolda az azimle ilerlersiniz.Bakarsınız azminiz azalıyor hayalinize yakın olan başka bir şeyi gerçekleştirip başladığınız yere dönersiniz.

Lafı kısa tutmak gerek bu yazıyı okuduktan sonra hayallerine giden yola çıkacak olan okurlar vardır vesselam….

Blogumda teknoloji ve oyunun yanında bunun gibi bir çok yazı ekledim

http://www.celikyusuf.com/hayallerinizin-pesinden-kosun/

Yorumlarınız benim için çok değerli