lostyazilim

Hukuk Uzmanlarına Bir Sorum Var ?

5 Mesajlar 658 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ebagcuvan ebagcuvan emrebagcuvan.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
Şimdi müşteri hizmetlerini aradığımızda kalite vs vs için kayıt altına alınıyor diyor aynı şekilde bende kayıt altına alıyorum diyelim. Bir olay oldu beni mağdur ettiler ve bende savcılığa bu konuşma kayıtlarını verdim. Biraz baktığım kadarıyla bu suç olarak gözüküyor anladığım kadarıyla tam bilgi sahibi olan var mı ?

MADDE 132. https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Karşında ki kişiye kayıt aldığını söylemek zorundasın diye biliyorum.

Zaten 132/3 de dediğim şeyden bahsediyor.
ebagcuvan

kişi bu mesajı beğendi.

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Eğer, telefon konuşmasının en başından beri kayıt alıyorsan ve karşı tarafın haberi yoksa ki telefonla belirtmen lazım o an, senin olayı en başından beri istediğin aşamaya getirmeye, kurgulamaya çalıştığın düşünülerek kanıt olarak kabul edilmez. Üstelik, sesini kaydettiğin kişi senden şikayetçi olursa başın da baya bir ağrır. Kişilik haklarının ihlali olduğu için süründürür seni isterse.

Ses kaydı, konuşma-diyalog sırasında suç unsurunun başladığı an kayda başlarsan sorun olmaz. Hani, telefonla konuştunuz 1 dakika sorun olmadı ve 1. dakikadan sonra size hakaret-küfür ya da herhangi bir suç unsuru olduysa, o andan itibaren kayıt alınınca sorun olmuyor.

Bu konuda hakkında şöyle de bir yargıtay kararı var.

kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak, bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunun kabulü zorunludur. Aksi takdirde kanıtların kaybolması ve bir daha elde edilememesi söz konusudur. (Yargıtay ceza genel kurulu esas: 2012/5-1270, karar: 2013/248, karar tarihi: 21.05.2013)

ebagcuvan ebagcuvan emrebagcuvan.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
TechnicaL Mesele müşteri hizmetleri ile bir şey konuşuyoruz dediki 2 gün içinde işlem olacak ama 2 gün olmadı 5 gün sürdü bende ses kaydı ile şikayete gittim mesela bana bir suç teşkil eder mi ?

yada en başta o dedi konuşmalırımız kayıt altında hemen ardından ben kayıt ediyorum dedim bu bir sorun teşkil eder mi sonuçta ilk olarak o söyledi ?

wmaraci
wmaraci

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)

ebagcuvan adlı üyeden alıntı

TechnicaL Mesele müşteri hizmetleri ile bir şey konuşuyoruz dediki 2 gün içinde işlem olacak ama 2 gün olmadı 5 gün sürdü bende ses kaydı ile şikayete gittim mesela bana bir suç teşkil eder mi ?

yada en başta o dedi konuşmalırımız kayıt altında hemen ardından ben kayıt ediyorum dedim bu bir sorun teşkil eder mi sonuçta ilk olarak o söyledi ?

Söz konusu müşteri hizmetleri ise sorun olmaz. Onlar senin sesini kaydediyorlar, senin de kaydetmen sorun olmaz diye biliyorum. Sonuçta karşında şahıs değil şirket var. Üstelik konuşma sırasında ses kaydı yaptığını belirttiysen ve konuşma devam ettiyse onlar da kabul etmiş sayılır. Sorun çıkacağını hiç sanmıyorum.
ebagcuvan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al