wmaraci reklam

Kim bu "Redhack" ?

5 Mesajlar 1.203 Okunma
wmaraci reklam

Ryuzaki Ryuzaki Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 201
  • Beğeniler 25 / 76
  • Ticaret 6, (%100)
Selamlar.

Son zamanlarda duyulan bir isim bu, aslında 1997′den beri varlığını sürdüren black hat bir grup olan Redhack, yaklaşık bir hafta önce Ankara emniyet teşkilatının tüm verilerini çektiğini açıkladı. Üstüne üstlük bunları yayınladı.
Haklı mıydı, haksız mıydı davasına gireceğim şimdi, fakat sonu olmayan bir yazı olacak, bu yüzden öncelikle RedHack’i, ardından da yaptıklarını biraz açıklayıp, fikirlerimi, düşüncelerimi belirtip yazıma son noktayı koyacağım.
Öncelikle, RedHack 1997′den bu yana var olan bir oluşum. Çeşitli saldırıları mevcut ve kendilerini “Halk”a adayan bir grup olarak duyurmuşlar. Öyleler de, yaptıkları yenilir yutulur cinsten olmasa da, bazen gerçekleri görmek adına böyle vurgunlar yapmak gerekiyor.
En basitinden bugün redhack oluşumu tüm verileri yayınlamasaydı, aramızdaki muhbirleri göremiyor olacaktık.
Sömürgeciliğe, Faşizm’e karşı açtıkları savaş, Türkiye karşıtı olduklarını göstermez, zira ben bu adamların Türkiye karşıtı olduğuna inanmıyorum.
Kurucuları ve İsimlerini Sanalda pek duyamadık, ne kadar sağlam işler peşinde olduklarını da göremedik diyorsanız, sitelerine girip görebilirsiniz.

Şimdi gelelim şu bilgi ifşa davasına.
Adamlar birçok siteye girmiş ve hepsi devletin özel bilgilerinin bulunduğu siteler, zira röportajlarının birinde girdikleri sistemin birinde panel şifresinin “123456″ gibi basit bir giriş şifresi olduğunu söylüyorlar. Yalan olduğunu da hiç sanmıyorum, haklılar.
Türkiye “Güvenlik” teriminde epey geride. Bugün baktığınız zaman diğer devletlere nazaran Türk sitelerinde ciddi açıklar mevcut. Kaç kez siber ordu kurulumuna yöneldiyse de Türkiye bu işte epey geride olduğunun farkında değil malesef. Sitelerinin çoğu – ki bu özellikle önemli siteler- basit şifrelerle, basit kombinasyonlarla kurulmuş siteler. Bizzat girip görmüşlüğüm var açık konuşmak gerekirse.
Redhack’e dönecek olur isek, adamlar bence yerden göğe kadar haklı. Yani, neden böyle birşey yaptılar ya da niye yaptılar davasına girmeyeceğim, girin bir kayıtlara göz atın, özellikle şikayet kayıtlarına. Zaten anlayacaksınız, aramızdaki muhbirler, ajanlar. Neler yok ki…

Peki, bu neden olsun ki, yani neden bilgileriniz ifşa edilsin ? Neden düzgün bir güvenlik sistemine sahip değilsiniz. Neden böyle birşeye fırsat veriyorsunuz ki siz ? Türk Webmaster’ları bu kadar mı bilgisiz insanlardan oluşuyor ? DEVLET sitesi kuruyorsunuz, adı üstünde.
Öncelikle devlet sitelerinin webmaster’larına bunları sorup, sonra RedHack’i yargılamalıyız bence.

Birdahaki yazımda görüşmek üzere.

Kaynak ; http://ryuzaki.in/kim-bu-redhack.Ryu

wmaraci
reklam

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
ilk defa duydum

Ryuzaki Ryuzaki Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 201
  • Beğeniler 25 / 76
  • Ticaret 6, (%100)
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1080633&CategoryID=77 :)

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
o siteyide ilk defa duydum

wmaraci
wmaraci

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Haberlerde duymuştum. Ankara Emniyeti'nin mail adresini hacklemişler daha sonra mailleri kamu ile paylaşmışlardı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al