TC kimlik örneği

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır koyu bir ateist olsam da benim için pek bir anlam ifade etmemesi nedeni ile kimliğimdeki din ibaresini kaldırma gereği duymamıştım. Bugün bazı evrak işlemleri nedeni ile nüfus dairesine gittim ve kimliğimden bu ibarenin (uğramışken) değiştirilmesine karar verdim.
(Toplam tutar: 19.25TRY) Bu ücretin, 4.50TRY'si muhtardan kimlik talep belgesi alınırken ödeniyor, 6.75TRY'si nüfus müdürlüğüne kimlik değişim bedeli olarak ödeniyor ve 8.00TRY'si de lazım olan 2 adet vesikalık için ödeniyor.
Kimlikten din ibaresini kaldırmak/değiştirmek için yapmanız gereken işlemler.
2 adet vesikalık (yoksa) çektirin.
Muhtarlıktan kimlik talep belgesi alın.
Nüfus müdürlüğünde (yasa gereği talep edilen) dilekçeyi doldurun ve işlemler tamam.
Evet arkadaşlar; uzun süreceğini düşündüğüm için, uğraşmaktan korktuğum için, ilerde iş – özel hayat durumlarında sıkıntı çıkaracağını düşündüğüm için ve en önemlisi pekte umursamadığım için değiştirmediğim kimliğimdeki din hanemi değiştirdim. Hem de 5 dakika içerisinde. Bu konuda birkaç yazı okumuştum: “Kimlikte din hanesi sorun olmuyor, dikkat çekmiyor” gibi sizin için de çekince olmasın.

Kimlikte din hanesine herhangi bir din yazdırabilirsiniz ama ateist yazdıramazsınız, zira ateizm bir din değildir.

Ek Olarak: Devletin aldığı ücretler değiştirilmiştir, en yakın zamanda yeni bedeller eklenecek.