wmaraci reklam
lidertakipci

Kira Sözleşmesi Hakkında Bilgisi Olan Yardımcı Olabilir mi ?

4 Mesajlar 627 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

berkangndz berkangndz Php & Swift Developer Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 366
  • Beğeniler 175 / 87
  • Ticaret 7, (%100)
Merhaba, şuan oturduğumuz daireden çıkmayı düşünüyoruz ev sahibi sözleşmede kiracı çıkmadan 2 ay önce bildirmek zorunda ve alınan depozitoyu çıktıktan sonra verilicek yazmış ancak kira sözleşme başlangıç tarihi 20.10.2015 biz bu hafta çıkmayı düşünüyoruz sözleşme 1 yıl olarak yapıldığından bizim açımızdan bir sıkıntı yaratır mı ?
biz depozitoyu çıkarken almayı düşünüyorduk ancak ev sahibi kocasının işten çıktığını oturdukları evin kirasını bizden aldıklarıyla verdiğini söyleyince fikirimiz değişti bu ay verip çıkar isek ellerinde para kalmadığından dolayı veremeyecekler sanırım biz de fiyatı yüksek istediği için çıkmak zorunda kalıyoruz zaten yoksa düzenli ödüyorduk bu kira sözleşmesi hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule gecer teşekkürler.

wmaraci
reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Eğer oturduğunuz ev kirasını enflasyona göre yani %8 arttırmıyorsa ve yüksek fiyat teklif ediyorsa ve sözleşme 1 yıl olarak yapılıp üzerinden 13 ay geçtiği için evden çıkabilirsin. Depozitoyu veremem diye birşey yok, o size yüzsüzlük yapıp kirayı fazla arttırıyorsa size hakkınız olan depozitoyu seve seve vermek zorunda. Kocası işten çıkmış mış yok bilmem ne, sizi alakadar etmez. Kirayı çok arttırmadan önce düşüneceklerdi. Sözleşme bittiği için çıkabilirsiniz diye biliyorum ama yinede bir emlakçıya veya avukata sormakta kesinlikle fayda var.

Bizde kirada oturuyoruz. Bizim evin sahibi olan çok bilindik ama adım lazım olmayan bir vakıf kirayı 1.200 den 2.000 yapmak istedi. Hangi devirdeyse artık birden 800 tl arttırmaya çalıştı çakal. Ama biz avukatla görüştük ve enflasyon artışı yapıp 1350 tl 2 aydır kirayı ödüyoruz. Eğer hemen çıkamayacaksanız enflasyona göre arttırıp kirayı ödemeye devam edebilirsiniz. Yasal olan anlaşmanızdaki "enflasyona göre artış" tır. Bu durumda enflasyona göre artışı beğenmezse ihtar çeker ve ihtar çekildikten en geç 2 yıl süre içerisinde çıkmanız gerekir. Yani siz şimdi normal kiranıza enflasyon ekleyip ödemeye devam edebilirsiniz. Eğer kabul etmezse ihtar çeker ve 2 yıl süre içerisinde taşınırsınız.
berkangndz

kişi bu mesajı beğendi.

berkangndz berkangndz Php & Swift Developer Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 366
  • Beğeniler 175 / 87
  • Ticaret 7, (%100)

AhmetCakmak34 adlı üyeden alıntı

Eğer oturduğunuz ev kirasını enflasyona göre yani %8 arttırmıyorsa ve yüksek fiyat teklif ediyorsa ve sözleşme 1 yıl olarak yapılıp üzerinden 13 ay geçtiği için evden çıkabilirsin. Depozitoyu veremem diye birşey yok, o size yüzsüzlük yapıp kirayı fazla arttırıyorsa size hakkınız olan depozitoyu seve seve vermek zorunda. Kocası işten çıkmış mış yok bilmem ne, sizi alakadar etmez. Kirayı çok arttırmadan önce düşüneceklerdi. Sözleşme bittiği için çıkabilirsiniz diye biliyorum ama yinede bir emlakçıya veya avukata sormakta kesinlikle fayda var.

Bizde kirada oturuyoruz. Bizim evin sahibi olan çok bilindik ama adım lazım olmayan bir vakıf kirayı 1.200 den 2.000 yapmak istedi. Hangi devirdeyse artık birden 800 tl arttırmaya çalıştı çakal. Ama biz avukatla görüştük ve enflasyon artışı yapıp 1350 tl 2 aydır kirayı ödüyoruz. Eğer hemen çıkamayacaksanız enflasyona göre arttırıp kirayı ödemeye devam edebilirsiniz. Yasal olan anlaşmanızdaki "enflasyona göre artış" tır. Bu durumda enflasyona göre artışı beğenmezse ihtar çeker ve ihtar çekildikten en geç 2 yıl süre içerisinde çıkmanız gerekir. Yani siz şimdi normal kiranıza enflasyon ekleyip ödemeye devam edebilirsiniz. Eğer kabul etmezse ihtar çeker ve 2 yıl süre içerisinde taşınırsınız.

anladım hocam saolun normalde 1100 tl ödüyorduk 1200 tl istedi ancak bize girerken sözleşmede yazmasada kapıyı yaptırıcağını ve ısındığını söyledi gecen geldiğinde de kapıyı yaptırmayacağını kesin olarak belirtti banyoda havalandırma var sanıyoruz girerken 2 ay önce bir baktım havalandırma diye birşey yok sadece kapak koymuşlar vs. bundan dolayıda çıkıcaz peki biz bugün ödeme yapmamız lazım taşınmayı düşünüyoruz bu ay kira ödemelimiyiz yoksa ödemeyip depozitoyu da almamız gerekiyormu iyi günler

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
berkangndz Yapılacak herşeyin sözleşmede belirtilmesi gerekiyor, sözleşmede yoksa o sorunların yapılacağına dair birşey, o zaman yapmak zorunda değil ev sahibi. Ama anlaşılan ev sahibinin her tarafı ayrı oynuyor. O evdende o ev sahibinden de hayır gelmez. Bu aya girdiğimiz için evet ödemek zorundasınız. Depozito işini bir avukata ve diğer sorularınızı bir avukatı arayıpta sormanızda fayda var. En kesin bilgileri avukat verecektir. Şimdi ben tecrübem olduğu için söylüyorum fakat avukatı aramakta fayda var.
berkangndz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al