wmaraci reklam
lidertakipci

Link Çıkışlarının Yasal Sorumluluğu var mı?

12 Mesajlar 1.615 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

catlakkorsan catlakkorsan WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 07.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 298
  • Beğeniler 65 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Merhaba arkadaşlar bugün başıma gelen bir hadiseyi sizler ile paylaşmak istiyorum. Benim XXX.Net adında bir sitem var ben bu sitemden YYY.com sitesi diye konu açıp bu YYY.com adı altında yine kendi sitem olan ZZZ.com'a link veriyorum. Yani googleda YYY.com'un aramalarından fayda sağlamak için.

Asıl konumuz ise bu YYY.Comun site sahibi yasal işlem başlatacağını söyledi bende fazla takmadım. Bunun yasa dışı bir işlem olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kendi sitem olan XXX.Net den yine kendi sitem ZZZ.coma link veriyorum. Yorumlarınızı alabilir miyim.

Teşekürler.

wmaraci
reklam

antidetron antidetron Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad x** x**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 45 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Türk Ticaret Kanunu uyarınca haksız rekabet hükümlerine gidilebilir.

TTK m.55/1-a(4) - Başkasının malları, iş ürünleri, faaliyetleri veya işleri ile karıştırılmaya yol açan önlemler almak,

TTK m.55/1-a(5) - Kendisini, mallarını, iş ürünlerini, faaliyetlerini, fiyatlarını, gerçeğe aykırı, yanıltıcı, rakibini gereksiz yere kötüleyici veya gereksiz yere onun tanınmışlığından yararlanacak şekilde; başkaları, malları, iş ürünleri veya fiyatlarıyla karşılaştırmak ya da üçüncü kişiyi benzer yollardan öne geçirmek,
catlakkorsan imsomnia

kişi bu mesajı beğendi.

catlakkorsan catlakkorsan WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 07.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 298
  • Beğeniler 65 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Hocam Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Bilgi sahibi olduk sayenizde. Linki kaldırmak düşüyor bizede. Tekrar teşekkürler antidetron hocam.
antidetron

kişi bu mesajı beğendi.

Kotil Kotil Son oynayışlar.. Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Ögrenci / Yazar / Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2157
  • Beğeniler 1092 / 743
  • Ticaret 90, (%99)
antidetron İyi o zaman seo yaptırmayalım? Paravan blog kurmayalım? Haksız rekabet? Böyle saçma birşey olamaz. Şahsen başıma gelse ne bileyim kendi linkleme ağımı kuruyorum sanane derim.
catlakkorsan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad x** x**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 45 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Kotil , pek tabiki o şekilde savunma yapma hakkınız mevcut. Fakat SEO çalışması yapmak demek, rakibin emek ve faaliyetlerini baltalayıcı nitelikte olması demekse burada biraz düşünmek gerek kanaatindeyim.
catlakkorsan Fitzi

kişi bu mesajı beğendi.

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

antidetron adlı üyeden alıntı

Türk Ticaret Kanunu uyarınca haksız rekabet hükümlerine gidilebilir.

TTK m.55/1-a(4) - Başkasının malları, iş ürünleri, faaliyetleri veya işleri ile karıştırılmaya yol açan önlemler almak,

TTK m.55/1-a(5) - Kendisini, mallarını, iş ürünlerini, faaliyetlerini, fiyatlarını, gerçeğe aykırı, yanıltıcı, rakibini gereksiz yere kötüleyici veya gereksiz yere onun tanınmışlığından yararlanacak şekilde; başkaları, malları, iş ürünleri veya fiyatlarıyla karşılaştırmak ya da üçüncü kişiyi benzer yollardan öne geçirmek,

Bu maddelerin link almayla alakasını ben anlayamadım?

4 te sitelerin benzerliği taklitçilikten bahsedilmiş.

5 te de sen sitende şu bu kötü dersen, onun adını kullanrak birşey yaparsan. başka firmayla kendini karşılaştırıp o kötü ben iyi dersen

Ben mi okudugumu anlayamıyorum acaba?
catlakkorsan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)
Ek Olarak: Kotil catlakkorsan

Kotil Kotil Son oynayışlar.. Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Ögrenci / Yazar / Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2157
  • Beğeniler 1092 / 743
  • Ticaret 90, (%99)
antidetron Adam sitesine önem veriyorsa seo yaptırsın para versin. Makale yazdırsın benle uğraşacağına sitesiyle uğraşsın çıldırtmasın adamı. brkrtp Aynen o tarz birşey bende anladım hocam. Ben gidipte dersem ki Şundan yazı almayın benden alın tamam ama ben siteme emek veriyorsam kralı dahi birşey yapamaz.
brkrtp

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad x** x**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 45 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
brkrtp Kotil , 4'te "bahsedilen faaliyetleri veya işleri ile karıştırılmaya yol açan önlemler almak" ifadesi, hem taklit edilmeyi hem de konuda bahsedilen linkleme olayını pek tabiki içerebilir diye düşünüyorum. Neden derseniz eğer, misal olarak Y sitesini ele alalım. Bu site belli bir tanınmışlık ve trafiğe sahip olsun. Aynı zamanda hatırı sayılır bir biçimde google'de yer etsin. Siz X sitesi ile, bu Y sitesinin adını ve itibarını kullanarak ön sıralara gelmeye çalışırsanız veya onun adını kullarak, ona gidecek trafiği almaya çalışırsanız bu basit bir SE.O çalışması olarak nitelenemez. Açık bir şekilde haksız rekabet oluşturmuş olur.

Daha somut bir örnekle bu durumu pekiştirelim. Sizin A adında bir fırınınız var. Birkaç sokak ileride de B adında bir fırın var. Siz ismen orada bilindik bir yersiniz. B isimli bu fırın sizin fırınınızın ismini kullanarak poşet bastırıyor, buroşür dağıtıyor veya bazı önemli yerlere tabela asıp adresi kendi dükkanı olarak belirtiyor. Sizin ziyaretçileriniz ve müşterileriniz taşındığınızı veya şube açtığınızı düşünüp oraya da gitmeye başlıyor. İşte bu örnekle, yukarıdaki site örneği arasında bir fark yoktur.
catlakkorsan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

antidetron adlı üyeden alıntı

brkrtp Kotil , 4'te "bahsedilen faaliyetleri veya işleri ile karıştırılmaya yol açan önlemler almak" ifadesi, hem taklit edilmeyi hem de konuda bahsedilen linkleme olayını pek tabiki içerebilir diye düşünüyorum. Neden derseniz eğer, misal olarak Y sitesini ele alalım. Bu site belli bir tanınmışlık ve trafiğe sahip olsun. Aynı zamanda hatırı sayılır bir biçimde google'de yer etsin. Siz X sitesi ile, bu Y sitesinin adını ve itibarını kullanarak ön sıralara gelmeye çalışırsanız veya onun adını kullarak, ona gidecek trafiği almaya çalışırsanız bu basit bir SE.O çalışması olarak nitelenemez. Açık bir şekilde haksız rekabet oluşturmuş olur.

Daha somut bir örnekle bu durumu pekiştirelim. Sizin A adında bir fırınınız var. Birkaç sokak ileride de B adında bir fırın var. Siz ismen orada bilindik bir yersiniz. B isimli bu fırın sizin fırınınızın ismini kullanarak poşet bastırıyor, buroşür dağıtıyor veya bazı önemli yerlere tabela asıp adresi kendi dükkanı olarak belirtiyor. Sizin ziyaretçileriniz ve müşterileriniz taşındığınızı veya şube açtığınızı düşünüp oraya da gitmeye başlıyor. İşte bu örnekle, yukarıdaki site örneği arasında bir fark yoktur.

İyi hoşta iki fırında benim :D 'demiş arkadaş.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al