lostyazilim

Mahkeme işlerinden anlıyanlar bakabilirmi ?

6 Mesajlar 709 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

blanc41 blanc41 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 549
  • Beğeniler 32 / 113
  • Ticaret 7, (%100)
Noterde imzalı kağıdın hükümlülüğünün ne derece geçerli olduğunu bilenler varmı acaba ?

Dayımızın elinde bir kağıt var ve bu kağıt noterde imzalanmış fakat tapuda üstüne gözükmüyor arazi,şimdi mevzu şu 3 ay önce vefat eden birisinin imzası olduğunu idda ediyor ve bu imzanın ne derece hukümlülüğü var.
Şuan devlettin yol geçmesi için köyde bir araziden bi tarlayı satın alıcakmış devlet ve varisleri olarak 6 kardeşi zorunlu çağırıyor.yoksa dava açarız şeklinde.(Mecbur gidecek bu 6 kişi varisleri ve kocası bunların ne derece hak sahibi olduğunu merak ediyorum

Vefat eden kişi:
Bu noterde sadece Okuma yazmasını bilmediği halde imza atılmış kağıdın tam içeriğini bilmiyorum.Ben mal istemiyorum sadece o yüzden imza atmış.

Bu dayımız o mahkemede bu vefat eden kişinin imzalı kağıdını sunarsa satış yapılacak mahkemede ne denli hükümlülüğü olur bu kağıdın sadece onu merak ediyorum.

www.sametavci.com.tr
wmaraci
reklam

host1tl host1tl www.getsy.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Coder
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 363
  • Beğeniler 110 / 81
  • Ticaret 8, (%100)
Noterdeki imzalanan kagidin icerigi bilinmeden kimse birsey soyleyemez

Sent from my iPhone using Tapatalk

TUTANKHAMUN TUTANKHAMUN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek .....
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 7 / 81
  • Ticaret 0, (%0)
Bence bu konuyu bir avukata danışmalısınız.
Burada konuşulacak bir şey değil.
Ben şahsen böyle ciddi bir meselede burada ki kimsenin vereceği bilgiyi ciddiye almam.
host1tl

kişi bu mesajı beğendi.

blanc41 blanc41 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 549
  • Beğeniler 32 / 113
  • Ticaret 7, (%100)
host1tl hocam diyorumya içeriği ben mal almak istemiyorum diye imza atmış nenem fakat 2-3 önce atmış + 3 ay önce vefat etti varislerini çağırdılar mahkemeye böyle bi imzanın etkisi ne olur o mevzu (okuma yazması yoktu nenemin)

www.sametavci.com.tr
wmaraci
wmaraci

Juzk Juzk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 66, (%100)
blanc41 Hocam hukuk dersi alıyorum ona istinaden birkaç şey söyleyeyim mirasçılık konusunda bu olay miras hakkından feragat olarak tanımlanır ve mirasçı mirasçılıktan çıkabilme hakkına sahiptir.Bu şekilde mal ailesine kalır.
HUMK.un 297.maddesinde öngörülen şeklin amacı, senet muhtevasının borçlu tarafından bilinmesini sağlamaktır. Yasa koyucu bu yolla okuma yazma bilmeyen bir kimsenin içeriğini bilmediği bir belge ile borç altına sokulması tehlikesinden korunmasını sağlamak istemiştir.

Cbaran Cbaran Mustafa Kemal Atatürk Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 94
  • Ticaret 8, (%100)
Üstat sen mevzuyu daha anlatamamışsın ki; benim kendi çıkarımlarım kadarıyla dedenizden kalma bir arsa var bu arsa 6 kardeş 1 de eşine pay edilmiş yani 8 paydaya bölünmüş her kardeş 1 parça anne 2 parça yasa gereği. Neneniz reddi miras kapsamında hak iddaa etmemiş bu noktada pay yeniden 6 düşerek kardeşler arasında pay edilir. Dayınızın elindeki o belge de hiç bir işe yaramaz.

Eğer daha farklı bir konuysa da şunu söyleyeyim. Dedenizden veya Nenenizden kalacak olan bir malı ölmeden önce her hangi bir evladının üzerine tümüyle geçirmiş olsa bile miras davası açarak bu kararı bozdurabilir ve mirası alabilirsiniz, emsal kararları o kadar çoktur ki.

Daha farklı bir şey soracaksanız yine yardımcı olmaya çalışırım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al