wmaraci reklam

markaismim.com Alan Adı Tescil Edilmiş

9 Mesajlar 985 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Merhaba bir marka tescil etmeyi düşünüyorum fakat markaismim.com alan adının dolu olduğunu gördüm marka tescilim onaylandığında markaismim.com alan adını tescil eden kişiden alabilir miyim?

wmaraci
reklam

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Alamazsınız domainler ilk kapanındır anca onlarla iletişime geçip anlaşmalı bir şekilde alabilirsiniz

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Domain ile marka ayrı hususlardır.

Marka sahibi domain almak zorunda değildir, marka sınıflarına giren sektörlere yönelik olan domainleri alma hakkına da sahiptir. Bu biraz tartışmalı bir konu olsa da kanunlar genelde marka sahibinden yanadır.

''Alamaz'' diye kesin yorumlarda bulunmak ancak cahilliktir, boşa konuşmaktır.

Risk var mı? Evet var! Dolayısı ile alamaz veya alır diye kesin konuşulmaz.

Madem emeklerin boşa gideceğinden yakınacak domain sahibi, o zaman marka müracaatı yaparak kendini güvenceye alsın..

Domain 10 dolar marka tescili 1000 TL (rakamlar misal olarak verilmiştir)

Az empati yapılsın bu hususta rica ediyorum. Sanki marka sahibi benmişim gibi sinirleniyorum. Neden mi? Haksızlığa gelemiyorum, huyum kurumasın..

İyi forumlar herkese.
melankolia theharunuysal

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
olabilir daha marka yokken aldığım domaini kalkıp başkası markalaştırdı diye niye verme zorunluluğum var bu konudada aydınlatırmısın beni mesela ben emek harcamışım 1 yıl önceki tikbook.org u aldım marka değildi ve geliştirip piyasada sürdürdüm hiç bilmediğim birisi kalkıp bunun markasını patentledi ve gelip domain benim marka benim diyor ne gibi verme zorunluluğum var bunda bana denk gelmedi ama şahsen bana denk gelse bütün devlet bir olsa vermem sonuçta beynimi yorup kendime almışım başkasıda gelecek markayı yeni tescilleştirecek benden isteyecek acaba hangi kanunda var bu yada ab anayasa mahkemesinde böyle bir kanun varmı ??

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
''Emek harcarken'' usule, kanuna, hukuka uygun etik kurallar çerçevesinde yapılacak o zaman bu kadar basit..

Domaini aldım 10 dolar yaptım bir site para kazanayım diye basit bir mantık yürütülürse o zaman akıllı biri de gelir o isme marka tescilini yapar, hakkıdır da..

Azıcık marka kanunu hakkında araştırma yapılırsa ne olduğu daha iyi anlaşılır.

Ama ben anlamak istemeyen kişiler için zamanımı harcamak zorunda değilim..

Benim yaptığım; yanlış algı yaratılmasına mani olmaya çalışmaktır. İnsanları yanlış yönlendirmek olmamalı.

Domaini ilk gelen alır mantığı kolayınıza geliyor diye marka patent vs den kaçamazsınız.

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Bilişim Hukuk Avukatların Yazdığı Kıtalar

ÜLKE UZANTISI OLMADAN MARKANIZLA AYNI İSMİ ALMALARI MÜMKÜN MÜDÜR?

Evet, bu mümkündür. Çünkü domain name de ilk gelen kazanır kuralı vardır.

Domain isimlerinin kayıtlı olduğu yer ICANN Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - Internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Birliği dir. Bu kuruluş, marka sicilinden bağımsız olarak ilk gelen kazanır ilkesine göre ilk başvuran kişiye eğer o isim daha önce başka biri tarafından talep edilmemişse o kişiye o domaini tahsis etmektedir.

Ulusal düzeyde tescil edilmiş markanızın, uluslararası düzeyde veri paylaşımının sağlandığı internet ortamında domain adresi olarak satın alınmış olması elbette ki öncelikle, markanızın “değerleme, tutundurma, tanıtma” gibi çalışmaları öncesinde sizin tarafınızdan alınması gerekir.

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Yani Lütfen Kim Olursa Olsun İster Bilgili Olun İster Olmayın Herkesin Zoruna Ne Gidiyor Bilmiyorum Yazılarım Sert Olasada İçimde Daimi Bir Samimiyetlik Vardır Burda Bu Yorumu Yaparak Para Kazanmıyorum Sadece Gerçekleri Aydınlatıyorum Ve Bu Şekilde Milleti Dolandırmaya Çalışan Abazalar Ve Kendini Kurnaz Sanan Kişilere Engel Olmaktır Daha Önce Tescil Edilen Domaini Şöyle Böyle Marka Yap Gel Alacam Sana Şu Kadar Para Ver Bana Diyen Şahıs Ve Kişilere İtibar Etmeyin

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Ya sabır :)

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/laws/informationDetail?id=102

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=556&MevzuatTur=4&MevzuatTertip=5

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170110-9.htm

''Tescilli markanın meşru bir hak olmadan aynı yada benzerinin kullanımı marka hakkına tecavüz oluşturmaktadır. Ve maalesef domain genel anlamda meşru hak olarak kabul edilmektedir. Ancak bu hakkın marka hakkına tecavüz edecek nitelikte kullanılması Marka Kanununda kabul edilmemektedir ve suç oluşturmaktadır.''

''Bir marka sahibinin TÜRKPATENT tarafından tescillenen bir işaretinin; aynı türde mal ve hizmeti sunmak amacıyla, birebir aynısının, bir domain adı olarak kullanılması, o marka sahibinin tescilden doğan haklarına zarar verecektir. Fakat domain adı olarak, tescilli bir işaretin birebir aynısının değil de, bir benzerinin kullanılıyor olması halinde, tescilli olan işaretle domain adının karıştılması ihtimalinin bulunması gerekmektedir. Bu karıştırılma ihtimalinde önemli olan husus, ilgili mal veya hizmetin hedef kitlesinde bulunan ortalama bir tüketicide, iki markanın birbiri ile ilişkisinin bulunduğu veya iki markanın birbiri ile karıştırılabileceği şeklinde bir algı uyandırmasıdır[3]. Bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde marka hakkı sahibi SMK m. 7/3-d hükmü ile düzenlenen, internet domain adının kullanılmasının engellenmesi hakkını kullanabilecektir. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin konuya dair bir kararında, marka hakkı sahibi olan davacının, tescilli marka işaretinin davalı tarafından domain adı olarak izinsiz kullanılmasının ve bu domain adını kullanmak suretiyle davacının verdiği ile aynı hizmeti vermesi sebebiyle, davalı tarafından gerçekleştirilen bu eylemin, davacının sahip olduğu marka hakkına tecavüz niteliği taşıdığı ve haksız rekabete sebep olduğu yönünde verilmiş olan yerel mahkeme kararını onadığı görülmüştür''

Ve daha yukarıdakiler gibi bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz.
melankolia theharunuysal

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
sonradan oluşan unsurlar yer alıyor önceden olan unsurları göremedim
Magnetor

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al