wmaraci reklam
lidertakipci

Nasıl Webmaster Olunur?

5 Mesajlar 1.488 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

AhmetK AhmetK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)
Bir kişiye "webmaster" demek için onda hangi özellikler aranmalı? Sadece sitesi olanlara mı webmaster denir? Kişi bir site açtığı anda webmaster olur mu?

Düşüncelerinizi almak istiyorum arkadaşlar.

wmaraci
reklam

Sungmert Sungmert carpe diem ne diyem Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)
Bana göre webmaster,

sitesini kendi kurup (hazır olsun, emek olsun) o siteyi yönetebilen kişi, kişilerdir.

Kısacası bana göre özeti bu.

Paulshark Paulshark WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 11 / 58
  • Ticaret 14, (%100)
Webmaster web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster'lar, yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler ve bu işlerde de uzmandırlar.

Blog, web site sahiplerine administrator, yönetici sıfatı verilir. Her site açana webmaster denmez.
SafakCALiSKAN

kişi bu mesajı beğendi.

Yrlmz Yrlmz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Kamu
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 794
  • Beğeniler 24 / 137
  • Ticaret 5, (%100)
en az bir tane web&programlama dili bilene denilebilir kanımca.

Elbet birgün...
wmaraci
wmaraci

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Bana göre webmaster geniş bir kavramdır. Her web sitesi açan webmaster olmaz. O zaman şuan dünyadaki binlerce kişi webmaster diye geçer. Webmaster olmak için herhangi bir yarışma yapılmıyor, sertifika alınmıyor veya okuluna gidilmiyor. Bu terim insanlar tarafından sadece site yapan sadece bu işlerle ilgilenen kişilere denildiği sanıyor oysa ki webmaster bir çok web programlama dilini bilen ve bu işleri tamamı ile kavrayan kişilerdir bana göre. Webmaster olmak kolay değil aksine zor iştir. Ama tabi bir kaç tanesi çıkar ben site yapıyorum artık webmaster'ım der. Bu bana göre yanlıştır. Bir site yaptın diye webmaster olunmaz. Olaya öyle bakılırsa, o zaman firmanın sitelerini bazen iş yerinde çalışan bir kişi yapıyor ama o kişi sadece bir site yapmayı biliyor web aleminden bir şey bilmiyor. Bu kişide mi webmaster? Tabikide hayır. Webmaster hazır sistem kullanarak değil herşeyi en baştan en iyi şekilde yapana denir.

Wikipedia'da da araştırırsanız zaten ne kadar geniş bir kavram olduğunu göreceksiniz. Bakınız; Webmaster web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster'lar, yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler. (Wikipedia'dan alınmıştır.) Bir site yapmakla'da uzman olunmaz. :) Wikipedia'nın bu sayfasında webmaster'ların kullandıkları web programlama dilleri yazıyor. Bunlardan en az 2 tanesi bilinmeli ki herşeyi en baştan yapabilesiniz. Bu iki dile örnek verirsek; Php ve Javascript. Bu sitede Php ve Javascript dilinin nerdeyse herkes ne işe yaradığını biliyor. Php ile site programlanır javascript ile dinamik hale getirilir. Bu ikisini en profesyonel şekilde yapan işinde uzman kişidir. Bu kişide webmaster olmayı kesinlikle hakeder. Ayrıca içerik üretmekte önemlidir. Ama tabi içerik üretmeyip programlama işini en iyi şekilde yapan kişilerde vardır. O yüzden içerik üretmek kimi zaman önemli kimi zaman ise önemsizdir.

Söylenenlerin hepsi kendi görüşümdür. Tartışma amaçlı söylemedim.
Paulshark Nurcin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al