wmaraci reklam

Nedir Bu Gamer'ların Sırrı?

10 Mesajlar 1.274 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

forgive forgive WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 14, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

İnternette sürekli bir yerlerde rast geliyorum. Adam diyor ki gamer'ım günde 15 saat pc başındayım vs. Bunu nasıl başarıyorlar?

Ben programlama yapıyorum 9. saatten itibaren gözlerim kan çanağına dönüyor.

Gittim en iyi monitor'u aldım en çok tavsiye edileni ama yine de sorun çözülmedi.

Şuan Mac Mini kullanıyorum. Yani işletim sistemi OS X, diğer taraftan monitor de Asus'un 23'' VX238H.
Anti-glare, eye care, mavi ışık filtresi şu an günümüzdeki göz sağlığı için yapılan çoğu teknoloji mevcut ama yine de gözler çok yoruluyor.

Arkadaşlar denemediğim yol kalmadı, ama yine de şu göz yorgunluğu sorununu bir şekilde çözemedim.

- Ekran çözünürlüğünü değiştirdim hepsini tek tek denedim, 1920 x 1080 (yazılar çok küçülüyor), 1600x900, 1280 x 720
(Zaten en küçüğü bu)
- Mavi ışık filtresiz denedim, 3. seviye getirdim hatta 4. seviyeye getirerek denedim yine de göz yorgunluğuna hiç bir faydası olmadı.

https://www.asus.com/Microsite/display/eye_care_technology/tr/

- Özel sehpa yaptırdım küçük masa diyebiliriz sırf monitor göz hizamın biraz aşağısında olsun diye(genelde böyle öneriyorlar) biraz fayda sağladıysa da yine de sorunu çözemedi.

- 20-20-20 kuralını uyguladım yine biraz faydası oldu ama yine de temel sorunu çözemedi.

Göz uzmanları sürekli olarak bilgisayar ya da cep ekranına bakan kişilerin 20 dakikada bir 20 saniyeliğine gözlerini ekrandan ayırıp 20 feet (6 metre) uzağa bakmalarını öneriyor.

- Şuanki mesafe 75cm(gözüm ile monitor arası uzaklık), ekranın 23'' olduğunu düşünürsek bu mesafe az mı fazla mı bunu bile bilmiyorum açıkçası. Bu mesafeyi mi değiştirmeliyim yoksa?

Yani sonuç olarak arkadaşlar bu sorunu bir şekilde çözmeyi başaramadım. Herşeyi denedim, daha küçük bir monitor satın almak hariç(19'' olabilir).

Sizce ne yapmalıyım? Daha küçük yeni bir monitor mu almalıyım? 23'' ve üzerine sahip olup, günde 10 saatlere yaklaşıp göz yorgunluğu hissetmeyen var mıdır? Ya da arkadaşlarınız da olabilir.

Diğer bir küçük ihtimal de Mac Mini var bende, monitor ise ASUS yani Apple ürünü değil sonuçta bu bir sıkıntı yaratıyor olabilir mi? Uyumsuzluk, göz yorgunluğu vs. ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bilgisayar Mühendisi
ASO Uzmanı
wmaraci
reklam

volbiex volbiex WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 343
  • Beğeniler 23 / 120
  • Ticaret 5, (%100)
işim gereği bende 7/24 bilgisayara bakıyorum. şuan birde ramazandayız. gözlerim yoruluyor. sanki böyle basınç varmış gibi bir etki oluşuyor. Bununla ilgili doktora gittim. Gözlerin gayet sağlıklı ve yorulması da normal dedi. İstersen dinlendirici yazabilirim dedi. Bende siz ne uygun görüyorsanız onu yazın dedim. Göz damlası yazdı fakat kullanmadım. Çünkü yorulma işi bence gayet normal fazla takmamak gerekir. Tek yapman gereken dinlendirmek.
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

Yeninesil44 Yeninesil44 Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek web programlama
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 1034
  • Beğeniler 282 / 281
  • Ticaret 18, (%100)
bugün benimde gözler yoruldu monitorun mavi ışık seviyesi 4 her zaman buna ek olarak program vardı onuda açtım biraz rahatladı, normaldir bence ara sıra dinlendir gözleri, 2 gün kullanma pc 20 saatte bile sıkıntı cıkarmaz gözler
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

MultiAnaliz.com

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Hocam hem işte hem özelde pc başındayım ofiste 15,6 hemde oturuş pozisyonu ergonomik bir açıda değil. evde asus 13 inç belki 10+saat başındayım zerre gözüm acımıyor bu 20 senedir böyle . Tek ilacım beyin. Kafaya takmayın hocam siz algıda seçicilik yapmışsınız ne yapsanız fayda etmiyor. takmayın düzelecektir (ciddiyim)
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AhmetKarabulut AhmetKarabulut WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1077
  • Beğeniler 361 / 361
  • Ticaret 33, (%100)
Bu iş yapı ile alakalı diye düşünüyorum. Aklınıza gelebilecek en kötü monitörden, en iyi led ful parlaklıktaki monitöre kadar hepsiyle çok çok uzun süreler dahi çalışmama rağmen hiç göz ağrısı çekmedim bugüne kadar. Ki bazen bu sürenin 20 saatin üzerine bile çıktığı zamanlar oldu.
CloumDigital forgive

kişi bu mesajı beğendi.

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)

AhmetKarabulut adlı üyeden alıntı

Bu iş yapı ile alakalı diye düşünüyorum. Aklınıza gelebilecek en kötü monitörden, en iyi led ful parlaklıktaki monitöre kadar hepsiyle çok çok uzun süreler dahi çalışmama rağmen hiç göz ağrısı çekmedim bugüne kadar. Ki bazen bu sürenin 20 saatin üzerine bile çıktığı zamanlar oldu.

Katılıyorum, bence de tamamen genetik.
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Hocam oyuncular ekranın çeşitli noktalarına bakmak için gözlerini sürekli hareket ettiriyor ve bilinçsiz olarak da olsa göz kırpıyorlar, siz ise pür dikkat belirli noktalara odaklanıyor ve maalesef göz kırpmayı unutuyorsunuz. Ara sıra gözlerinizi kırpın, alışkanlık haline getirin. Göz kurumasından kaynaklanıyor olma ihtimali çok büyük, kurumaya yönelik damlalar var, onlardan da kullanabilirsiniz.
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

WmOptimize WmOptimize Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
Hocam sanırım bunun etkisi uykusuzluk ile bilgisayar başında olmaktır.
Bilgisayar başında uykuyu, acıkmayı, susamayı pek hissetmeyiz. Yani bende öyle oluyor. Şu aralar benimde gözüm yoruluyor ben uykuya bağlıyorum. Ayrıca alerjide var bu ikisi bir arada olunca göz yıpranıyor. Bir müddet dinlendirmek en iyisi.

Bana bişi olmuyor diyen arkadaşları hayranlıkla okuyorum :)
Not: Oyun oynayınca da bileklerde sıkıntı çıkıyor, sanırım biz çürüdük :)
forgive

kişi bu mesajı beğendi.

negiu negiu WM olmaya çalışıyoruz Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Fizyoterapist
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 526
  • Beğeniler 2 / 183
  • Ticaret 0, (%0)
Aynı sıkıntı bende de vardı ve 7-8 saati geçince mide bulantısı başlıyordu.Ne var ne yok denedikten sonra, çok uzun süre pc ekranından yazı okuduğumda olduğunu farkettim. 30dkda 1 5dk ara verip dağları taşları izliyorum ^^ Tavsiye ederim. Hava karardıktan sonra da acil bir şey olmadığı sürece pc ekranından bir şeyler okumaktan kaçınıyorum. Ayrıca arka planı hep mat siyah olarak kullanıyorum.

theredor theredor kötülerinsin sen dünya Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 696
  • Beğeniler 238 / 238
  • Ticaret 5, (%100)
ekran parlaklığını gözü almayacak bir seviyeye getirmekte çok faydalı. Düşük yaparsanız zorlanırsınız, yüksek yaparsanız bakarken gözleri daha fazla yorarsınız. En idealini bulun.

Ayrıca uyku düzeninizi değiştirin. Günlük belirli saatlerde uyuyan biriyseniz gözünüz yanmaya başladığında ya da yorulduğunda uyumayı deneyin.

75CM bana göre uzak bir mesafe, daha yakından okuyabilirsiniz fakat çok uzaklaştıkça yazıları görmekte zorlanacağınız için daha fazla dikkate dip gözünüzü kırpmadan bakarsınız. Gözleri max 25 - 30 saniyede bir kırpmalısınız.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al