wmaraci reklam
lidertakipci

Nota Bilgisi Olmadan Gitarda Ne Kadar Yol Kat Edilebilir

19 Mesajlar 2.244 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

AndroidMarket AndroidMarket WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 138 / 50
  • Ticaret 80, (%100)
16 yaşında olan bir akrabam gitara baya merak saldı. Soruları başka bir forumda paylaşmış ben de kopyala yapıştırla buraya atayım dedim soruları:
Arkadaşlar ben yaklaşık 6 aydır gitar çalmaya çalışıyorum. Gitar kursuna vs gitmedim, selim ışık videolarında 6-7 tane izledim gerisini bıraktım çünkü notalar beni sıkıyor. Tablere geçtim, 1-2 şarkı çaldım bir arkadaşım dedi ki şarkı söylemk istiyorsan bu iş table olmaz dedi, ben de akor öğrenmeye çalıştım. Uzun uğraşlar sonucu 15 tatilde de her gün çok çalışarak 1 aya yakın bir süre her gün çalışarak bir tane şarkıyı gitarda çalmayı başardım, bunun ardından 2-3-4'üncü şarkı çorap söküğü gibi geldi, 1 günde öğrendiğim şarkı bile oldu. İşin garip yani nota bilgim ve herhangi bir eğitimim olmamasına rağmen (10 yaşında 1 sene boyunca okulda haftada 1.30 saat olan gitar dersine gitmiştim ama tek bir şarkı çalamadan bırakmıştım.) akorla şarkıları çalmaya başardım. İnternette okudum ki nota bilgisi olmayanlar gitar çalıp şarkı söyleyemezmiş ama bende böyle bir durum yok. Şu an gitarda çaldığım şarkıları hem çalıp hem de söyleyebiliyorum üstelik hiç de sırıtmıyor okulda sahne bile alacağım 2-3 haftaya. Açıkçası çok sağlam bir kulağım olduğunu düşünüyorum ki nota bilgim bile olmadan ders bile almadan gitar çalıp şarkı söylemeyi başardım. Tabi her şarkıyı çalamıyorum ancak bareli akorlar dışında şuanda basamadığım akor pek yoktur.

Bunlar da çalabildiğim şarkılar:

You're beautiful>>> http://www.youtube.com/watch?v=GmSM4TnCvUs
You're beautiful öğrendiğim video>>> http://www.youtube.com/watch?v=mNa4G0HEgyU

A thousand years>>> http://www.youtube.com/watch?v=Oep86ZNIi3o
Öğrendiğim video>>> http://www.youtube.com/watch?v=CUNJgawDZA0

diğerleri de akor ve çalış olarak bu iki şarkıya benziyor o yüzden yazmayacağım.

Tüm bu yazdıklarımı okuduğunuzu umuyorum, şimdi soruyorum ben nota bilgisi olmadan daha ne kadar yol kat edebilirim?
khazadum

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

khazadum khazadum Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek SEO Executive & SEO Analyst
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Muhteşem.

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 138 / 50
  • Ticaret 80, (%100)

Muhteşem derken kendisinde yetenek mi olduğunu söylemek istiyorsunuz? Eğer öyleyse arayayım da sevinsin :D

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Ufak bir çocugun you're beautiful veya diğeri konusunda kendisini geliştirmesi ve emek vererek bir şeyler yapması tabiki de muhteşemdir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 138 / 50
  • Ticaret 80, (%100)

khazadum adlı üyeden alıntı

Ufak bir çocugun you're beautiful veya diğeri konusunda kendisini geliştirmesi ve emek vererek bir şeyler yapması tabiki de muhteşemdir.

Kendisinin hayalliydi zaten you're beautiful, takmış şarkıya, ne sabır ama kendisi biraz sabırsız birisi ama bir şarkı için 1 ay sabretmesi beni bile şoke etti. Bir kaç arkadaşı okulda demiş nota bilmeden bu iş olmaz falan bana da anlattı tanıdığın var mı gitar çalan falan dedi.

Siz ne diyorsunuz bu konuda kendisi ne kadar yol kat edebilir nota bilmeden, bu arada yaşı da 15.5 falan lise 2ye gidiyor biraz geç kalmış sanki başlamak için.

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Şevkini kırmamak için açıkcası abi bir şey söylemek istemiyorum fakat, geç kalsa bile bu şekilde devam etsin henüz daha yaşı genç bizim yaşımıza geldigi zaman ne olur bilinmez tabi. :)

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 138 / 50
  • Ticaret 80, (%100)

Şevkini kırmamak için açıkcası abi bir şey söylemek istemiyorum fakat, geç kalsa bile bu şekilde devam etsin henüz daha yaşı genç bizim yaşımıza geldigi zaman ne olur bilinmez tabi. :)

Kırılmamalı bence, sonuçta bu yol çabuk bitebilir eğer nota bilmesse o da bunu biliyor diye düşünüyorum. Sizce nota öğrenmeli mi? Öğrenmeden de yol kat edebilir mi? Notayı pek sevmiyor anladığım kadarıyla.
khazadum

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Muhakkak ki orası öyle.

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 138 / 50
  • Ticaret 80, (%100)

Muhakkak ki orası öyle.

Peki hocam yardımınız için teşekkür ederim. Bir de daha net bir cevap alamadım sizce nota öğrensin mi yoksa böyle mi gitsin :D Ben açıkçası nota öğrenmesini pek tavsiye etmiyorum neden derseniz, 10 yaşındaki zamanlarını da hatırlıyorum ben notalar yüzünden nefret etmişti gitardan, ben biraz fişfikledik kendisini sesi biraz kalın falan dalga geçmişler bunla hep 2-3 sene borazan diye. Benim gitarı gördü 6 ay önce ben de baya özendi, ben de dedim abicim başla ne olacak, internetten video falan izlemiş şu an ki durumunu gördüm pek de kötü değil. Yani okulda sahne olsa hiç de sırıtmaz. Ben de gitarda azcık bir şeyler biliyorum, benim de nota bilgim yok arada iş güçten zaman bulunca çalıyorum.

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Biraz kendini geliştirsin tabi bende bass gitar ve bağlama çalıyorum kimse bana ögretmedi kendi kendime ögrendim.
AndroidMarket

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al