wmaraci reklam

Türkiye'yi ucuz yollu gezmek (Detaylı)

5 Mesajlar 7.174 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ramazayn ramazayn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
Merhabalar öncelikle beni tanımanızı isterim ben Ramazan yaşım 18 İzmir Dokuz Eylül üniversitesinde okuyorum aslen Bursalıyım.

Benim gibi genç, öğrenci dostlarıma yaşadığımız ülkeyi tanıma amaçlı gezmek istiyenler için bir kaç önemli bilgi vermek istiyorum umarım sizlere faydalı olabilirim.

Öğrenciyiz ve paramız anca yemeğimize yetiyor olarak sayıyorum önemli bir not bir takım sefillikler çekebilirsiniz buna hazırlıklı olmanız gerekiyor öz güveniniz yerinde değilse her ortama ayak uyduramam ben derseniz yazıyı boşuna okumamanızı öneririm.

Öncelikle en kritik nokta aile ve 18 yaş (memur amcalar sıkıntı çıkartmasın diye geceleri sokakta uyumanız gerekbilir.) ailenizden izin alınca herşey gözüktüğünden daha kolay aslında benim ailemle bir problemim yok güveniyorlardı 3 aylık yaz sürecinde evimde 2 hafta uyudum sadece.

Otostop ile gezerken evden çıktığım para 3.5 tl inanmıycaksınızdır ama para kazanabilmekte önemlidir okumaya devam :)

Süreçteki ulaşım araçlarımız;
1-Otostop
2-Bla bla car

Otostop hakkında bilgi vermemin anlamı olmaz bir çoğunuz zaten biliyorsunuzdur olayın nasıl işlediğini ama otostoptaki en önemli şey pes etmemektedir ben 4.5 saat balıkesir otobanında yürüdüğümü bilirim aç susuz :)

Bla bla car bir ulaşım uygulaması otobüs firmaları gibi ama işleyiş biraz farklı insanlar gidicekleri şehri seçerler ve aracındaki koltuk sayısını belirtirler ve en son olarakta fiyatlarını söylerler mesela bursa-izmir arası 20-25 tl arası gidip gelir üstüne para vermektense otobüse binerim daha iyi.

Bunları öğrendikten sonra en önemli konu çantamız.

Benim evimde herşey var kamp malzemesinden tutun çantasına kadar sizin aile bireyleriniz böyle şeylerle ilgileniyorsa eğer şanslısınız.Benim yaz boyunca kullandığım çanta ve içindekinler;
1-70 litrelik bir çanta internetten araştırabilirsiniz
2-Su ve konserve yemek
3- yastık
4- iç çamaşır tişört falan giymelik şeyler
5-yedek ayakkabı terlik
6-çadır
7- uyku tulumu
8- mat internetten ne olduğuna bakabilirsiniz
9- şampuan diş macunu gibi özel şeyler
Ve böyle aklınıza gelen herşeyi koyabilirsiniz

Evet şimdi çantamız hazır ama yapmamız gereken daha birsürü şey var öncelikle facebooktan girmeniz gereken gruplar;
1- Foodrail:İnsanların her şehirde buluşup bir tarafın yemek ısmarladığı muhabbet ettiği bir gruptur açken çok işinize yarıyacaktır.
2- Couchrail: bu grup insanlar şehirlerini gezmek istiyenlerin sokakta kalmasına izin vermiyip evlerinde misafir olarak ağırladığı bir grup
3-interrail:otostop arkadaşı veya daha fazla bilgi için bu gruba katılmanız şarttır

Şuanlık aklıma gelen gruplar bunlar

Eğer gitar çalıp şarkı söylüyebiliyorsanız bu işin adamısınız para kazanmakta önemlidir bütün bunları yaparken festivallere giderseniz para kazanamazsınız orda çalarak ama benim gibi gruplara katılarak bedava alkol içebilirsiniz.

Para kazanmak için şehrin merkezlerine gidin festival alanında insanlar diyorki sana para atmak yerine telefonumu sarja takarım kafasındalar ve haklılar ben olsam bende öyle yapardım :)

Benim otostop ile gezme amacım festivaller ve yeni şehirleri keşfetmekti öncelikle festivaller aracılığıyla gezmek en mantıklısı 4 gün yatıcak yeriniz oluyor ama yanınızda çadır taşımanız gerkeiyor ve önceden biletleri almış olmanız gerekiyor.

Büyük ihtimalle sokakta kalıcaksınız kamp atmanızı önermem banklarda uyuyup sabah yola devam etmeniz en kolayıdır ve insanı yormaz.

Önerdiğim festivaller;
Kuş adası gençlik festivali
Zeytinli rock festivali
Nilüfer rock festivali
En güzel 3'lü bunlar kuş adası ve zeytinli avantajlıdır festivaller sahlde yapılıyor duş sorununuz yok direk rahatsınız yani temizlenmek için yüzüyorsunuz ve canlı müzik.
Nilüfer festivalinde deniz yok kendi şehrimin festivali zaten duş falan baya sıkıntılı haberiniz olsun ama bursadada deniz var oraya kamp atabilirsiniz.

Bu festivallerle 1 ayınız geçiyor zaten yoldur odur budur derken festivaller arasında uzun bir süre var bu arada çerez festivallerde bulabilirsiniz yada farklı şehirleri gezersiniz yorulunca evinize dönüp kaynaklarınızı yenilersiniz bir kaç hafta sonra tekrar dışarı :)

NOT: FESTİVALLERİ GEZERKEN OTOSTOP İLE ULAŞIMINIZI SAĞLIYORSANIZ TEK ARABAYLA GİDEMİYECEĞİNİZ İÇİN (ÇOĞU ZAMAN) BIRAKILDIĞINIZ ŞEHİRLERİ GEZMENİZİ TAVSİYE EDERİM YENİ İNSANLARLA TANIŞMIŞ OLURSUNUZ AKHİSAR OTOBAN ÜSTÜNDEKİ DÜRÜMCÜ ABİYE BURADAN SELAM SAĞOLSUN 2 SENEDİR ARKADAŞIZ ZOR DURUMDAYKEN KARNIMI DOYURUYOR :)

Sorularınızı bekliyorum bu yazı tamamen bana aittir yazmam yaklaşık 1.5 saat sürdü okuduğunuz için teşekkürler sorularınızı aşşağıdan sorabilirsiniz.

BİLGİ:3.5 TL İLE EVDEN ÇIKIŞIMDAN 2 AY SONRA EVİME DÖNDÜM AİLEMDEN DESTEK ALMADIĞIM HALDE CEBİMDEKİ PARA 20 TL'YDİ GİTAR ÇALMAK VE AZİM ÖNEMLİ :)

SONRADAN EKLENEN ÖNEMLİ NOT:
LÜTFEN YANINIZA GÜÇSÜZ YOLLARI VE GÜNEŞİ ÇEKEMİYECEK ARKADAŞLARINIZI ALMAYIN BAŞINIZ ÇOK FAZLA AĞRIR BENDEN SÖYLEMESİ

HERKESE BOL ŞANS BAKALIM ÇOK GEZEN Mİ ÇOK OKUYAN MI :)

BU YAZI TAMAMEN WM ARACI ÜYELERİ İÇİN YAZILMIŞTIR.
Fotoğraflarım:
İzmir göztepe

İzmir alsancak

Kuş adası gf

Kuş adası gf çadır

Zeytinli rock çadır

Nilüfer fest

Bodrum

2018----------------

Ayvalık:

----
Çanakkale Sedüül Bahir:

wmaraci
reklam

• Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
Fotoğraflarımı ekledim arkadaşlar unuttuğum detayları söylerseniz konuya ekliyebilirim

Ayal61 Ayal61 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Verimlilik Analiz
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 484
  • Beğeniler 89 / 104
  • Ticaret 8, (%100)
Eline sağlık hocam çok güzel yazı olmuş insanı özendirmiyor değil :)
ramazayn

kişi bu mesajı beğendi.

Kınında ki Keskin Kılıç!

• Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
Teşekkür ederim hocam umarım bir yaz sizde denersiniz inanın gerçekten insanı kendine getiren ve birsürü tecrübe ettiği yararlı bir süreç tanıştığınız insanlar cabası
Ayal61

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
19'a girmişim yeni farkettim büyüdüm birazcık ama yine aynı yoldayım bu sene ayvalıkta bu şekilde güzel bir tatil yaptım yaz bitmeden bi kaç yere daha uğrayacağım güzel denizli yerleri önerirseniz sevinirim :)

2018 yazından yeni resimlerde ekledim :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al