Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

1Beğeni
  • 1 Yazan cthax

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Konu Dışı

Visual Snow Hastalığı Önemli

  #1  
Okunmamış 01 Ağustos 2016, 18:10
Piedra Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 03 Aralık 2014
Yaş / Cinsiyet: 25 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: Aksaray
Ad, Soyad: Ha... Çe...
Mesajlar: 478
Beğeniler: 118 / 96
Ticaret: 5, 100%
Büyük ihtimal ilk defa duyabileceğiniz bir hastalık konusunda sizinle konuşmak isterim. Ülkemizde de bu hastalığa yakalananların sayısı gittikçe artmaktadır bende bu hastalığa yakalandım nedir bu hastalık derseniz:

Kısaca ben nasıl görüyorum; aynen şöyle
Visual snow sendromu henüz tıp literatüre girmemiş bir terimdir. Birçok doktor bu hastalıktan habersizdir ve 2 bilim adamı tarafından araştırmalar devam etmektedir. 40 V.S hastası şu an Almanya’da incelenmekte ve sendromun belirtileri,nedenleri,tedavi yöntemleri çıkarılmaya çalışılmaktadır. Verilen bazı önemli bilgiler vardır. Araştırma en kısa sürede sonuçlanacak ve detaylı bir şekilde duyurulacaktır. Düzenleme: (Mayıs 2014) Visual snow sendromunun nedeni araştırmalar sonucu bulunmuştur. Beyindeki görme ile alakalı bölümün (Lingual Gyrus) aşırı hipermetabolizması yani aşırı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi yöntemleri için (ilaç ya da manyetik pulse) çalışmalara başlanılacaktır bu da birçok hasta tarafından umut kaynağı olmuştur. Visual Snow Nedir?
Türkçeye “Görsel Karıncalanma” ya da “Karlı Görüş” olarak çevrilebilir. Görüş alanında sinek uçuşmalarını andıran hareket edici noktalar (7/24) visual snow’un en önemli belirtisidir. Hasta genel olarak parazitli görüntüden şikayetçidir ve bu görüntüyü bozuk televizyon kanalına benzereterek açıklar. Bu noktalar floaters (vitreus) ile karıştırılmamalıdır. Floaters göz yorgunluğundan – vitreus’dan kaynaklı olup hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Gökyüzüne baktığımızda bazen kaybolan ve uçuşan noktalar görebiliriz. Ancak visual snow bu noktalardan tamamen farklıdır çünkü bu sendromdaki kişiler binlerce hatta milyonlarca nokta gördüğünü söylemektedirler. Özellikle karanlıkta can sıkıcı hâl aldıklarını belirtirler. Düz ve açık bir duvara bakıldığında sıklıkla siyah ya da beyaz parıltılar,hareketler görürler. Aşağıdaki linkten hastalık boyutunuzu öğrenebilirsiniz. (Noktaların sıklığını ve hareket hızını ayarlayabilirsiniz)
Gönderen: Melih K. Visual snow sendromu henüz tıp literatüre girmemiş bir terimdir. Birçok doktor bu hastalıktan habersizdir ve 2 bilim adamı tarafından araştırmalar devam etmektedir. 40 V.S hastası şu an Almanya’da incelenmekte ve sendromun belirtileri,nedenleri,tedavi yöntemleri çıkarılmaya çalışılmaktadır. Verilen bazı önemli bilgiler vardır. Araştırma en kısa sürede sonuçlanacak ve detaylı bir şekilde duyurulacaktır. Düzenleme: (Mayıs 2014) Visual snow sendromunun nedeni araştırmalar sonucu bulunmuştur. Beyindeki görme ile alakalı bölümün (Lingual Gyrus) aşırı hipermetabolizması yani aşırı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi yöntemleri için (ilaç ya da manyetik pulse) çalışmalara başlanılacaktır bu da birçok hasta tarafından umut kaynağı olmuştur. Visual Snow Nedir?
Türkçeye “Görsel Karıncalanma” ya da “Karlı Görüş” olarak çevrilebilir. Görüş alanında sinek uçuşmalarını andıran hareket edici noktalar (7/24) visual snow’un en önemli belirtisidir. Hasta genel olarak parazitli görüntüden şikayetçidir ve bu görüntüyü bozuk televizyon kanalına benzereterek açıklar. Bu noktalar floaters (vitreus) ile karıştırılmamalıdır. Floaters göz yorgunluğundan – vitreus’dan kaynaklı olup hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Gökyüzüne baktığımızda bazen kaybolan ve uçuşan noktalar görebiliriz. Ancak visual snow bu noktalardan tamamen farklıdır çünkü bu sendromdaki kişiler binlerce hatta milyonlarca nokta gördüğünü söylemektedirler. Özellikle karanlıkta can sıkıcı hâl aldıklarını belirtirler. Düz ve açık bir duvara bakıldığında sıklıkla siyah ya da beyaz parıltılar,hareketler görürler. Aşağıdaki linkten hastalık boyutunuzu öğrenebilirsiniz. (Noktaların sıklığını ve hareket hızını ayarlayabilirsiniz) Simülasyon linki: http://visionsimulations.com/simulators/visual-snow Visual Snow’a ek olarak neler görülür?
Aşağıdaki durumlar çoğu hastada ek olarak görülmüştür. Halos: (Mesela güneşin etrafında gölge oluşması buna örnek verilebilir)
Visual Snow, Halos Starbursts: (Gece lambalarındaki ve araba farlarındaki ışıkların saçılması, büyümesi)
starbursts Glare: (Pencereden gelen kontrolsüz aydınlanma buna örnek verilebilir)
http://visionsimulations.com/simulators/glare-simulator Palinopsia : (Bir nevi afterimage yani Ardıl görüntü diyebiliriz, hareket eden cismin izi şeklinde görülebilir)
Palinopsia, izli çift görme
palinopsia Bunların dışında ghosting vision (hayalet) ve double vision da (çift görme) hastada görülebilir.
Bu hastaların %70’inde Kulak çınlaması (tinnitus), baş dönmesi (vertigo), yorgunluk-halsizlik, Anksiyete Bozukluğu (panik atak vs.) , depersonalizasyon, derealizasyon (gerçeklik dışı hissi) ve depresyon gibi vakalar gözlemlenmiştir.
Hastaların çoğunda B12 ve D vitamini, magnezyum-kalsiyum eksikliği bulunmaktadır, bu da ilginç bir bilgidir. Visual Snow Neden olur?
Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bazılarında uyuşturucu-LSD ve yasadışı ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Küçük bir kısmında tmj – çene eklem bozukluğuna rastlanılmıştır. Daha geniş bir kısmındaysa kalıcı auralı migren vardır. Ama çoğu hastanın göz muayeneleri ve beyin mr sonuçları normal çıkmıştır. Öncelikli olarak retina için göz doktoruna ve olası nörolojik hastalıklar (ms) için nöroloji uzmanına görünülmelidir. Ayrıca facebook grubuna katılmanızı isteriz. Visual snow’un bu kadar ilgi görmesi ve uzmanlarca araştırılması ilgili FB sayfasının katkısı ile olmuştur. (https://www.facebook.com/groups/2290...10681/?fref=ts) Düzenleme 2 / Ek Bilgiler /
Gözünüzü kapatsanız dahi bu noktaları görebilirsiniz. Hareket etmez yenilenirler. Karanlıkta daha fazladırlar. Ve hastaların çoğu kendimi bildim bileli visual snow yaşıyorum diye içinde bulundukları durumu anlatmaktadırlar. EyeOnVision grubu tarafından ikinci bir araştırma için 50.000 Dolar bağış beklenmektedir ve 20 gün içerisinde bu rakam 15.000 dolara ulaşmıştır. (07.08.2014) : http://www.gofundme.com/visual-snow V.S hastalarının FMR sonuçlarında bazı farklılar görülmüştür. Bazı bağlantılara göre HPPD (uyuşturucu kullanımına bağlı kalıcı algı bozukluğu, halüsinasyon) , Autoimmune Disease (otoimmun hastalık demek, doğuştan olan ve bağışıklıkla ilgili.) Lyme hastalığı (hastalık taşıyıcı bir çeşit kenenin ısırması sonucu) gibi vakalarla da ilişkisi belirtilmektedir. Kaynaklar: http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_snow
http://brain.oxfordjournals.org/cont...wu050.abstract
kochost
  #2  
Okunmamış 01 Ağustos 2016, 18:50
cthax Adlı Üyenin Avatarı
www.teknolojice.com
 
Üyelik Tarihi: 18 Kasım 2014
Yaş / Cinsiyet: 38 / Erkek
Konum: İzmir
Ad, Soyad: Cü... Kı...
Mesajlar: 3.429
Beğeniler: 1137 / 749
Ticaret: 117, 100%
hocam çok sağlam bir tanıtım yazısı olmuş
Piedra bunu beğendi.
  #3  
Okunmamış 01 Ağustos 2016, 18:54
Piedra Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 03 Aralık 2014
Yaş / Cinsiyet: 25 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: Aksaray
Ad, Soyad: Ha... Çe...
Mesajlar: 478
Beğeniler: 118 / 96
Ticaret: 5, 100%
Sizdede mi var hocam başka birisi yazmış da çok iyi anlatmış
  #4  
Okunmamış 01 Ağustos 2016, 19:43
cthax Adlı Üyenin Avatarı
www.teknolojice.com
 
Üyelik Tarihi: 18 Kasım 2014
Yaş / Cinsiyet: 38 / Erkek
Konum: İzmir
Ad, Soyad: Cü... Kı...
Mesajlar: 3.429
Beğeniler: 1137 / 749
Ticaret: 117, 100%
Yok hocamda gayet teknik ,bilgi dolu ve en önemlisi sıkmadan yazılmış, işim gücüm yokmuş gibi hepsini sonua kadar okutturdu bana
  #5  
Okunmamış 01 Ağustos 2016, 20:35
Avatar Seçilmemiş
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 12 Eylül 2015
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Do... Ga...
Mesajlar: 275
Beğeniler: 98 / 40
Ticaret: 3, 100%
Bende de oluyor bu fakat özellikle duvara vs. bakınca oluyor normalde bir rahatsızlık vermiyor. Hastalık mıymış bu ya...
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

550x90

Bu Alana Reklam Ver

550x90

Bu Alana Reklam VerKonuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Konu Dışı


Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz: Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti yükleme yetkiniz: Yok
Mesajınızı değiştirme yetkiniz: Yok

BB code: Açık
İfadeler: Açık
[IMG] Kodları: Açık
HTML kodu: Kapalı
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 04:46.