freelance iş ilanları

Warez-torrent paylaşım yapmak suç mudur

19 Mesajlar 3.179 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

KryssLuck adlı üyeden alıntı

Bilgileri gizleyeceğim de uyar kaldır olayını şöyle düşünün sitenin sahibisiniz başka bir üye gelip sizin sitenizde bu paylaşımı yaptı, sizin haberiniz yoktu şikayet geldi uyarıldınız ve ilgili içeriği kaldırdınız. Mantıklı değil mi ?

Ayrıca : "İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur."

Uyarıp kaldırdıktan sonra mahkemede İP adresi sunmasınızı isteyecekler, kendi İP'nizi mi vereceksiniz:D

wmaraci
reklam

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)

Anlatamıyorum galiba, birçok yerde şunu okudum, Torrent dosyası barındırıp paylaşmak suç fakat sadece linkini paylaşırsan sorun olmuyor yani yönlendirmiş oluyosun ne indiriyorsun ne upload ediyorsun sadece içerik sağlayıcı. Bu şekilde sorun çıkmıyormuş galiba. Tam bilen yok mu bizi aydınlatsın?

suça teşvik etmekte suçtur
parayla satılan bir şeyi ücretsiz dağıtırsan telih hakları kanununa göre suçlusun, hapis ve para cezası uygulanır. kısaca böyle anlatılabilir

uyar kaldır kanunu olduğu için pek sorun olmuyor ama büyük bir şirkete denk gelirsen durum kötüleşir. bknz: dizimag

KryssLuck KryssLuck Afroman Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Hukuk
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 879
  • Beğeniler 77 / 133
  • Ticaret 15, (%93)

FilmleriTV adlı üyeden alıntı

Uyarıp kaldırdıktan sonra mahkemede İP adresi sunmasınızı isteyecekler, kendi İP'nizi mi vereceksiniz:D

İşte bilen birinden çözüm yolu bekliyorum siz sataşmak amaçlı mı yazı yazıyorsunuz anlamadım ben sizin dediklerinizi kabul ediyorum zaten çıkar yolu yok mudur onu öğrenmeye çalışıyorum, böyle bir şeyle karşılaştınız mı hiç ?

• Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

İşte bilen birinden çözüm yolu bekliyorum siz sataşmak amaçlı mı yazı yazıyorsunuz anlamadım ben sizin dediklerinizi kabul ediyorum zaten çıkar yolu yok mudur onu öğrenmeye çalışıyorum, böyle bir şeyle karşılaştınız mı hiç ?

Sataşmayla ne alakası var olayı belirtiyorum. Suç olan bir şeyden nasıl paçayı kurtarırız diye soruyorsunuz mantıksızlık burada. Bir şey suçsa suçtur. Yer sağlayıcı uyarıya istinaden kaldırmakla yükümlüdür ancak hak sahibi uğradığı zararı karşılamak için içeriği sunana dava açabilir böyle bir durumda mahkeme sizden içeriği giren kişinin İP adresini talep eder vermeniz yasal sorumluluktur.

wmaraci
wmaraci

KryssLuck KryssLuck Afroman Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Hukuk
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 879
  • Beğeniler 77 / 133
  • Ticaret 15, (%93)
Tek sorun ip adresiyse, ip adresimi gizleyip paylaşım yapamaz mıyım veya aynı interneti başkası kullanıyo olamaz mı ? Farklı bi yerden paylaşım yapamaz mıyım? bunlar çözüm yolu olabilir mi işte hocam onu soruyorum

Ayrıca whois bilgilerimi gizlersem beni bulabilirler mi ?

• Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

Tek sorun ip adresiyse, ip adresimi gizleyip paylaşım yapamaz mıyım veya aynı interneti başkası kullanıyo olamaz mı ? Farklı bi yerden paylaşım yapamaz mıyım? bunlar çözüm yolu olabilir mi işte hocam onu soruyorum

Ayrıca whois bilgilerimi gizlersem beni bulabilirler mi ?

Whois gizlemek değil de isim soyisim konusunda pek hassas olmayan bir firma ile çalışıp hostingi de rusyadan alırsanız. Ekleme yaparken de vpn kullanırsanız bana kalırsa riski azaltırsınız. Ancak warez suçtur dediğim gibi ben lisanslı ürünleri korsandan satılmasına pek iyi bakmıyorum.

CrimsonKinq CrimsonKinq SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 413
  • Beğeniler 92 / 67
  • Ticaret 46, (%100)
Birşey olmaz hocam daha büyük yolsuzluklara hırsızlıklara ceza uygulamayan adaletten korkulurmu ?

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
23 Ağustos 2000 tarihi itibari ile tüm dünya ülkeleri imzaladıkları anlaşmalar neticesinde telif hakları için Uluslararası Bern Sözleşmesi'ne taraf olmuşlardır. Bu nedenle, bu tarihten sonra tüm dünya ülkeleri kendi telif hakları yasalarını bu anlaşmaya göre uyarlamışlardır. Örneğin, Türkiye her ne kadar FSEK'i 1951 yılında çıkarmış olsa da, Bern Sözleşmesine 1995 yılında üye olmuştur. Bu tarihten sonra FSEK'te gerekli değişiklikleri yapmıştır.

Diğer arkadaşların da dediği gibi bu tür bir uyarı, sizi bir mahkemede kurtarmaya yetmez. Fakat; buradaki sorun kağıt üzerinde yazılı yasalar ile uygulamanın yalnızca bizde değil, tüm dünya ülkelerinde farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Yasa koyucuların, uygulamaya koyduğu yasalar ile uygulama bazen farklılıklar gösterebilir. Örneğin, bir karayolunda aracınız ile emniyet kemeriniz takılı olmadan seyrediyorsunuz ve karşılaştığınız ilk trafik polisi size emniyet kemeri için ceza uygulamadı. Fakat bundan 5 dakika sonra aynı güzergah üzerinde karşılaştığınız trafik polisi size emniyet kemeri nedeniyle ceza uyguladı. Hatta bu cezayı daha önce size ceza uygulamayan trafik polisinden önce geçtiğiniz kameraya emniyet kemersiz olarak yakalanmanızdan dolayı uyguladı. Yani bu durumun kısa özeti budur. Suç ve cezada kanunilik ilkesi, tüm dünya ülkelerinde aynıdır. Fakat uygulamada basit farklılıklar gösterir.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı, emniyet kemerini yasalarda belirtildiği şekilde takmalısınız. Fakat cezayı kesecek olan trafik polisi belki sizi görmeyebilir, başka bir işi olabilir, yasal olarak uygulayacağı cezayı uygulamak için yeterli vakti olmayabilir, faaliyetin sonunda denk gelmiş olabilirsiniz veya trafik polisi o esnada daha büyük bir suç hakkında ya da kaza hakkında ihbar almış olabilir. Yine de bu sizin emniyet kemeri takma zorunluluğunuzu ortadan kaldırmaz. Umarım anlatabildim.

Bu arada, telif hakları ile ilgili uluslararası anlamda uğraşı vermek gerçekten büyük mali sonuçlara neden olur. Bu tür uygulamalarda (emniyet kemersiz) yurt dışı sunucuları tercih etmeniz, süreç nedeniyle size ulaşmalarında geçecek zamanda sizin değerlendirme yapmanıza neden olabilir. Bunun için emniyet kemersiz gezerken yurt dışı sunucuları tercih etmelisiniz. Yoksa başka bir esprisi yok. Suç varsa ceza vardır.
FilmleriTV

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

Revil Revil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Makine Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 71 / 82
  • Ticaret 15, (%100)

ben karşılaştım torrentarsivim.com ' un sahibiydim ve tvyo nun çalıştığı riburu avukatlık şirketi host sağlayıcıma bildirdi onlarda hesabımı askıya aldı ayrıca bana mail atıldı taraflarından eğer içerik kaldırılmazsa mahkemeye verileceğine dair bende korkudan siteyi kapattım meğerse sadece içeriği kaldırmam yetiyormuş sonra tekrar açtım arada bir mail geliyor telif hakkı sahiplerinden bende içeriği kaldırarak bildiriyorum olumlu geri dönüşler alıyorum

ayrıca torrent-oyun gibi eski ve büyük bir site neden kapatılmıyor ?

wmaraci
Konuyu toplam 6 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 6 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al