wmaraci reklam

Yerli akıllı sera robotu icat edildi

5 Mesajlar 757 Okunma
wmaraci reklam

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
Gediz Üniversitesi, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu sera otomasyon sistemlerini geliştiren ve ucuzlatan bir yeniliğe imza attı. TÜBİAK desteğiyle gerçekleştirilen ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün de partner olarak yer aldığı Akıllı Sera Otomasyon Sistemi projesiyle, güneş enerjisiyle çalışan ‘Seratronik’ isimli robot icat edildi.

Türkiye’de bir ilk olan Seratronik, özel bilgisayar yazılımı ve sensörleri aracılığıyla akıllı tarım yapılmasına olanak sağlıyor. Hava ile toprağın nemini ve sıcaklığını ölçerek, ısı ve nem oranını yetiştirilen bitkinin istediği düzeyde tutuyor. Sulama ve ilaçlamayı da otomatik olarak yapan robot, serada kimse olmadan tarım yapılmasına imkan sağlıyor. Aynı zamanda verimliliği arttırarak, maliyetin azalmasına yardımcı oluyor.

Aranızda bunu daha önce düşünmüştüm diyen birileri var mı?

Kaynak: Tarımsal Haber

https://populertarim.com
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

iskifogl iskifogl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)
Düşünmedim ama bitkinin istedigi sıcaklıgı bu makina olmadan yapamıyolar mı yani anlamadım. :)

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)

Tetsu adlı üyeden alıntı

Düşünmedim ama bitkinin istedigi sıcaklıgı bu makina olmadan yapamıyolar mı yani anlamadım. :)

Olay şu; bazı bitkilerin alt ve üst sıcaklık istekleri vardır. Örneğin domates bitkisinin istediği sıcaklık değerleri aşağıdaki gibidir,
Aylar/ Gece sıcaklığı /Gündüz sıcaklığı
Ocak/ 11-13/ 17-19/
Şubat/ 12-14/ 20-22/
Mart/ 14-16/ 22-24/
Nisan/ 16-18/ 24-26/

Çoğumuzun bildiği gibi sera içi özellikle yaz aylarında aşırı derece sıcak olur. Yukarıdaki değerlere göre domates bitkisi sera içi sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında bazı yaşamsal fonksiyonları anormal koşullar altında işlev göremeyecek böylece bitki strese girecektir ve hatta bu durum bitkinin ölümüyle bile sonuçlanabilir. Yine sera sıcaklığı istenilen derecenin üzerine çıktığında belirli hastalık, mantar ve zararlıların çoğalması söz konusudur. İşte bu cihaz sera içi sıcaklığını ve nemini sizin istediğin derecede tutarak bu olumsuz koşulların hepsinin önüne geçmiş oluyor.

Uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir.
iskifogl

kişi bu mesajı beğendi.

https://populertarim.com

iskifogl iskifogl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)

olesore adlı üyeden alıntı

Olay şu; bazı bitkilerin alt ve üst sıcaklık istekleri vardır. Örneğin domates bitkisinin istediği sıcaklık değerleri aşağıdaki gibidir,
Aylar/ Gece sıcaklığı /Gündüz sıcaklığı
Ocak/ 11-13/ 17-19/
Şubat/ 12-14/ 20-22/
Mart/ 14-16/ 22-24/
Nisan/ 16-18/ 24-26/

Çoğumuzun bildiği gibi sera içi özellikle yaz aylarında aşırı derece sıcak olur. Yukarıdaki değerlere göre domates bitkisi sera içi sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında bazı yaşamsal fonksiyonları anormal koşullar altında işlev göremeyecek böylece bitki strese girecektir ve hatta bu durum bitkinin ölümüyle bile sonuçlanabilir. Yine sera sıcaklığı istenilen derecenin üzerine çıktığında belirli hastalık, mantar ve zararlıların çoğalması söz konusudur. İşte bu cihaz sera içi sıcaklığını ve nemini sizin istediğin derecede tutarak bu olumsuz koşulların hepsinin önüne geçmiş oluyor.

Uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

Anladım, sagol. :)

wmaraci

Yaziverdik Yaziverdik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 0 / 9
  • Ticaret 4, (%100)
Lisedeki hocam buna benzer bir şey yaptığını söylemişti, sulamayla ilgili hatta patentini de aldım demişti. Düşünmüştüm değilde böyle duymuştum.
olesore

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al