wmaraci reklam

centos akibeti ve alternatifleri

4 Mesajlar 993 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

emirbugra emirbugra Entrepreneur Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web ve Mobil Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
arkadaşlar bildiğiniz üzere centos 8 ölü doğdu ve centos 7 de 2024 senesinde ölecek. ubuntu ve debian gibi alternatifler var fakat centosun stabilitesi, standartlaşmış bir yapısı ve configurable olması sebebiyle linux adminlerinin çok tercih ettiği bir sistemdi. 3 yıl sonra bu sisteme veda edeceğiz yani redhat tarafından reddedilen evlat muamelesi görülecek. peki biz napacaz? debian tarafına mı geçelim? görüşleriniz ve önerileriniz nedir? teşekkürler.

wmaraci
reklam

SrcnAkty SrcnAkty WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 816
  • Beğeniler 163 / 177
  • Ticaret 46, (%100)
2024 senesinde düşünebiliriz hocam :))
emirbugra

kişi bu mesajı beğendi.

GunduzT GunduzT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek web tasarımı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 104 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Yıllardır Debian'dan şaşmam. Hiç üzmedi.

Centos ile tek tük müşteri işlerinde haşır neşir oldum. Kötü değil ama elim debian'a alıştığı için olsa gerek bana daha rahat geliyor.

Ben yerinizde olsam kurulu-çalışan sistemi ellemem. En az bir iki sene sizi üzmeden gider.
Ama yeni kuracağım bir server olduğunda Debian denerdim.
emirbugra

kişi bu mesajı beğendi.

emirbugra emirbugra Entrepreneur Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web ve Mobil Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
sunucularımda cyberpanel ve ispconfig kuruyorum. ilk zamanlarda onlar sadece centos destekliyorlardı. artık debian ve ubuntu destekliyorlar. birdahaki sunucu kurulumumda debian yada ubuntu tercih etmeyi düşünüyorum. kendi bilgisayarımda ubuntu kullandığım için muhtemelen yabancılık çekmem.

aslında centos tercih etmemin başka bir sebebi de 7-8 sene önce elime geçen bir linux kitabının redhatı anlatıyor olmasıydı. redhata para veremeyeceğim için centos ile denemeler yapıyordum. ama artık devir değişti ve birçok yazılım debian türevleriyle uyumlu çalışmaya başladı. ben de yönümü ufak ufak debiana doğru çevirmeye başladım aslında. debianla ilgili forumlarda pek iyi şeyler duymuyordum ama bu söyledikleriniz içimi rahatlattı. birdahaki sunucu kurulumunda yüksek ihtimalle ubuntu yada debianı tercih edeceğim. teşekkürler GunduzT

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al