freelance iş ilanları

Ubuntu'ya Ücretsiz Adobe Photoshop Kurmak

2 Mesajlar 1.552 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Linux dünyası muazzam ama fotoşok olmayınca işler sarpa sarıyor. Bazen bir logo tasarlarken yada bazen bir web sitesi için içerik görseli hazırlarken düzenleme işlemlerini gerçekleştirmenin en kolay yollarından biri elbette Adobe Photoshop.

Aslında bildiğiniz gibi Linux temelli işletim sistemlerinde çoğunlukla kullanıcılar GIMPi tercih ediyor fakat ben aylardır uğraşmama rağmen bu yazılımı bir türlü çözemedi ve istediğim gibi kullanamadım.

Linux işletim sistemleri üzerinde ve hatta daha doğrusu Wine üzerinde şuan için en stabil çalışan Photoshop sürümü, 2005 yılında desteği kesilmiş olan Adobe Photoshop CS2’dir. İşin güzel yanı, PS CS2 artık tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara dağıtılıyor. Dolayısıyla lisanssız yazılım kullanma derdinden kurtuluyoruz. O zaman hemen kurulama geçelim;

1.Wine’ı Photoshop için Kurmak
Bilgisayarınızdan Terminal ekranına giriş yaptıktan sonra;

sudo apt-get install wine

Komutunu koşturuyor ve Wine’ın kurulmasını bekliyoruz. Ortalama 600 MB boyutu olduğu için bu işlem sırasınca biraz beklememiz gerekecek. Dilerseniz 2. adıma geçelim ve Adobe PS CS2’yi ücretsin olarak bilgisayarımıza indirelim.

2.Adobe Photoshop CS2’yi Ücretsiz İndir
Buraya tıkladıktan sonra Adobe, üyeliğinizle giriş yapmanızı isteyecektir. Şayet üyeliğiniz yoksa mutlaka bir Adobe üyeliği için kayıt olun. Üye girişinden sonra sayfa açılacaktır. Daha sonra English seçeneği altından Photoshop CS2 sütununa gidin ve “PhSp_CS2_English.exe” seçeneğini indirmeye başlayın.

3.Wine’ı Photoshop için Yapılandırma
Wine’ı kurma işlemimiz tamamlandığına göre artık WineTricks‘i arama menüsünden bulup çalıştırabiliriz. Eğer Wine bilgisayarınızda daha önceden kurulu değilse bu aşmada biraz beklemeniz gerekecektir. Bu bekleme aşamasını da yine boş geçmiyoruz ve aşağıdaki komutu tekrar Terminal ekranından koşturuyoruz;

winetricks corefonts vcrun6

Bu işlem Wine’ın kurulumu kadar uzun sürmeyecek. Yani sigara molası filan vermenize hiç gerek yok. Biz bu sırada işlemlere devam edeceğiz.

WineTricks açıldıysa karşınıza gelen seçeneklerden select the default wineprefix‘in seçili olduğundan emin olun ve tamam deyin. Tıpkı aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir, bu ekrandan hayır seçeneğine tıklayın.

Daha sonra karşınıza gelen seçeneği onaylayın ve Install a Windows DLL or Component seçeneğine tıklayın. Buradan vcrun6‘i işaretliyoruz ve tamam diyerek kurulumuna geçiyoruz. Karşımıza gelen kurulum ekranından Ja seçeneğine basarak kurulumu tamamlıyoruz.

Şimdi tekrardan aynı ekran karşımıza gelecektir, bu kez Install a Font seçeneğine tıklıyoruz. Buradan corefonts’u tıklayarak Tamam seçeneğine tıklayıp bir öncekine benzer bir yükleme işlemi gerçekleştiriliyor. Şimdi kullandığımız terminal ekranını kapattıktan sonra wiki.winehq.org/Gecko adresine gidiyoruz. Alt kısımda yer alan Debug başlığı altındaki komutları birer birer terminal ekranından koşturuyoruz;

wget http://dl.winehq.org/wine/wine-gecko/2.44/wine_gecko-2.44-x86-unstripped.tar.bz2

sudo mkdir -p /usr/share/wine/gecko

sudo mv wine_gecko-2.44-x86-unstripped.tar.bz2 /usr/share/wine/gecko/

Bu komutları koşturduktan sonra artık indirdiğimiz Photoshop’ı Wine ile açarak kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Anlatımı çok karmaşık bulduysanız bu konuda farklı bir Wine sürümüyle video çeken arkadaşlar var. Biraz temel Linux kullanıcı deneyiminiz varsa zaten kolaylıkla işin üstesinden geleceksinizdir.

ve mutlu son;

Yazının orijinal kaynağı: http://www.burakgoc.com/linux-photoshop-kurulumu/
mhalat

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
reklam

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Paint sandım.

Anlatım için teşekkürler.
NETEOR

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al