lostyazilim

Google Arama Sonuçları için Yazarlık Sona Erdi

5 Mesajlar 867 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ahmetozulku ahmetozulku WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)

Haziran 2014’ün sonunda Google arama sonuçlarından yazar resimlerini kaldırmıştı. Ancak yinede sonuçlarda yazarların isimleri ve Google Plus sayfalarına giden bağlantılar görünüyordu. Dün itibari ile artık bu özellik tamamıyla kaldırıldı. 3 yıl süren Google yazarlık süreci dün firma sorumlularından John Mueller’in yaptığı şu açıklama ile resmi olarak sona erdi.

Google Yazar Özelliğini Neden İptal Etti?

Firmadan gelen resmi açıklamaların tamamı geçiştirici söylemler barındırıyor. “Denedik daha iyi olacağını düşündük ama daha iyi olmadığını hatta durumun daha da kötüye gittiğini gördük” tarzı söylemler…

Ben olayı direk ülkemiz için değerlendireceğim. Webmaster camiasında büyük bir kesin Google yazarlık olayını çok fazla önemsiyor ve SEO açısından olmazsa olmaz gibi görüyordu. 3 yıl öncesine baktığımızda Google yazarlığın ilk çıktığı zamanlarda evet bu olay olmazsa olmaz şeklindeydi çünkü Google bariz bir şekilde arama sonuçlarında onaylı yazar hesaplarına ayrıcalık tanıyordu. Doğal olarak büyük bir kesimde bu işi mecburi olarak sitelerine ekledi.

Peki birçok webmaster sitesine yazarlık kodunu eklemişken google bunu neden kaldırıyor. Demek ki yazarlık bahane imiş, google’nin istediği başka bir şey varmış ve 3 yıl boyunca bu isteğine ulaşamadığı içinde bu özelliği kaldırmış.

Arama Sonuçlarındaki Yazarlık Özelliğinden Google’nin Beklentisi Nelerdi?

Bana göre sonuç çok net. Google; Google Plus’un etkili bir sosyal ağ olması için direk olarak webmasterlara olta attı. Eğer webmaster kesimini çekerse gerisinin geleceğini düşündü ki; eskiden beridir olay tamamen bundan ibarettir. Ancak durum böyle olmadı. Tüm webmasterlar sitelerine yazarlık ekleseler dahil; aktif olarak kimse Google Plus kullanmadı.

Kimse Facebook ve Twitter varken Google Plus’ı gerçek şekilde kullanmadı. Google Plus bir çok webmaster için; sadece yazar resmi çıkartmak için bir araçtı. Google’de 3 yıllık deneyimi sonucundan bu taktiğin bir işe yaramadığını gördü ve arama sonuçlarından yazar resmini tamamıyla kaldırdı. Özellikle yazar resimlerini bayan profili kullanan veya gerçekten bayan editörlere sahip sitelerin arama sonuçlarında aldığı tıklamaların Google reklamlarının bile önünde olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kendim yeni bir Blogger hesabı açmış ve bayan resmi kullanarak test etmiştim. Arama sonuçlarında geri dönüşlerde muazzam sonuçlar almıştım. İşte bana göre Google tamda bu nedenle ilk olarak arama sonuçlarından yazar resimlerini, ardından da yazar isimlerini kaldırdı…

Sonuçta milyarlarca web sitesinde şuan google yazar kodları duruyor ancak hiçbir işe yaramıyor. Konu hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum…

Kaynak: http://webtrologi.com/google-arama-sonuclari-icin-yazarlik-sona-erdi/

wmaraci
reklam

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2762
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
Güzel makale evet Bence google en iyisini yapmış kaldırmak google+ kullanmayanlar için dezavantaj sağlıyordu bu durum şimdi daha iyi oldu.

dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 20 tl bakiye hediye

panteist panteist WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek grafik/matbaa/php
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)
Tamamen okudum. bir çok konuda olduğu gibi bunuda manipule etmeyi iyi başardığımızı düşünüyorum. zaten site içi seo haricinde seo demek manipulasyon demek bizim için (türkler olarak) :D

ahmetozulku ahmetozulku WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
şimdi kaldırmasını beğendiniz mi beğenmediniz mi ben anlamadım?

wmaraci
wmaraci

altaybilgin altaybilgin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)
bu hiç ama hiç iyi olmadı bana göre.

Hayat sıradan bir bakış açısıdır.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al