freelance iş ilanları

Online oyunlar Nasıl Kodlanıyor ?

20 Mesajlar 3.001 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaşlar Genç Developerlerin Çook merak ettiği bir konu. Online oyun geliştirmek aslında normal oyun üretmekten çok daha zor olduğu bir gerçek. Biz genç nesil olarak illaki online oyun oynamışızdır tabi oynadıkça bir üretme isteği bir merak “Lan acaba Nasıl metin2 yaparım” gibisinden sorular canlanmıştır aklımızda. Sonra google amcaya “Online oyun yapmak” gibisinden aramalar yapıp en sonunda programlamaya başlamış dahi olabilirsiniz.

Peki Nasıl yapıyolar reyiz ? Anlat dinliyoruz.
ehem ehem… Aslında Mantık şu. Önce hikaye,ana karakterler,oyun amacı gibi şeyler belirlenir ve bir taslak oluşturulur. Sonrasında artık hangi dili kullanacaksanız Kodlamaya başlarsınız. eyer php,html kullanarak basit bir şey ile başlayacaksanız önce ana tasarımı oluşturmak çok daha iyi olur.

Kısaca açıklamam gerekirse ihtiyacınız olan temel şeyler:

KOD BİLGİSİ => oyunun server,client,oyun dinamikleriydi osuydu busuydu derkene KOD bilginiz yeterli değilse projeniz hüsranla sonuçlanacaktır.
GRAFİK BİLGİSİ => eee ben oyunu kodladım böyle çöp adamlar kapışıyolar oh ne güzel. DEMEYİN! tasarımı,modelleri kısaca görünüşü kötü olan bir oyun oynanmaz,dikkat çekmez.
VERİ TABANI => bunu aslında en başa yazmak lazım. oyununuza canavar eklediniz,oyuncular kayıt oluyor,en yüksek skorlar,online oyuncular,admin panelinde oyunu düzenlemek felan fistan derken büyük herşeyi kapsayan bir veri tabanı oluşturmalısınız.
Bunların Hepsi var şimdi Ne yapmalıyım ?
diyorsanız.. önce kesinlikle bir ekip kurup görev dağılımı yapın. “Sen grafikleri hallet ben kodlamayı yaparım.” gibisinden dağılım yapın Herkes ne yapacağını bilsin. Planlı programlı çalışın. hikayenizi oturtun. projenizi aceleye getirmeyin UNUTMAYIN ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR.

OYUNUMU TAMAMLADIM NASIL İLGİ ÇEKECEĞİM ?
Öncelikle hemen tamamladım oh bitti demeyin. Hata tespiti yapın(test server,kapalı beta şeklinde oyununuzu küçük bir oyuncu kitlesi ile tanıştırın oynasınlar ve hataları size bildirsinler sizde gelen raporlara göre hataları düzeltin) unutma oyuncuda güven oluşturmak çok önemli. Güvenlik açıklarınızı kapatın en basitinden php de oyun yaptınız,SQL açığı varsa adam Veritabanınızı indirir SAP gibi kalırsınız,oyununuz hacklendiğinde,karakterler çalındığında vb… oyuncunun güvenini kaybedersiniz bu süreçten sonra güven kazanmak çok zordur.

Bu yazıdan anlamanız gereken şey > Çevrim içi oyun kodlamak tek kişilik iş değildir,Ekip şarttır,programlama bilginizin yüksek olması önemlidir,grafik ve tasarım yönü sağlam olmalı,Hikaye ve karakterlere özen gösterin,projenizi aceleye getirmeyin.

Benden bu kadar iyi günler efenim. KAYNAK.
Gerilim OrhanYayla

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ismailaksoy ismailaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad İ** A**
  • Mesajlar 298
  • Beğeniler 83 / 33
  • Ticaret 28, (%93)
Hep merak ettiğim bi konudur eline sağlık.

• Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

ShadowOfGod adlı üyeden alıntı

Hep merak ettiğim bi konudur eline sağlık.

önemli değil teşekkürler :)

Gerilim Gerilim www.giyse.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1920
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
Bir çok kişi merak ediyordur. Teşekkürler
MrB

kişi bu mesajı beğendi.

Giyse.com - Giyim Moda, Ayakkabı, Çanta ve Aksesuar Online Alışveriş
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

Gerilim adlı üyeden alıntı

Bir çok kişi merak ediyordur. Teşekkürler

önemli değil şu sıralar çok merak edilen bir konu

YKaraaslan YKaraaslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 15 / 20
  • Ticaret 3, (%100)
Yüzeysel bir bakış açısı ancak yeni atılan arkadaşlara azda olsa faydası olacaktır.Elinize sağlık.

• Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

YKaraaslan adlı üyeden alıntı

Yüzeysel bir bakış açısı ancak yeni atılan arkadaşlara azda olsa faydası olacaktır.Elinize sağlık.

Çok kodlamaya,kullanılan terimler,programlar vs.. girmek istemedim malum okuyan herkesin anlaması önemli

OrhanYayla OrhanYayla Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknik Destek Operatörü
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 377
  • Beğeniler 108 / 76
  • Ticaret 8, (%88)
Teşekkürler önemli bir konu. Yalnız online oyunlar değil başlı başına oyun üretmek beni korkutuyor :) Öyle hesap makinesi yapmaya hadi onu geçtim veritabanına kayıt ekle güncelle sile benzemiyor :) sanki bambaşka bir sektör gibi.

• Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

OrhanYayla adlı üyeden alıntı

Teşekkürler önemli bir konu. Yalnız online oyunlar değil başlı başına oyun üretmek beni korkutuyor :) Öyle hesap makinesi yapmaya hadi onu geçtim veritabanına kayıt ekle güncelle sile benzemiyor :) sanki bambaşka bir sektör gibi.

günümüz şartlarında artık sadece karakter hareket edip düşmana vursun şeklinde işlemediği için korkutması çok doğal :) fizik motoruydu,çevre etkileşimiydi derken profesyonel bir ekip ve yatırıma kalıyor işler :)

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Az biraz daha kapsamlı olsaydı, daha hoş olurdu ya neyse, ellerinize sağlık.
MrB

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al