Kayıt yenileme ve Yeni kayıt yapan öğrenciler; öğrencilik durumu aktif olduktan sonra sistemden ders seçimi yapmak zorundadır.

Ders seçimi, öğrencinin açıköğretim lisesinde sınavına gireceği dersleri seçmesidir.
Ders seçimi yaparken öncelikle ortak derslerinizi, daha sonra seçmeli derslerinizi seçmelisiniz.
Mezun olmak için yeterli krediyi tamamlasanız bile ortak derslerinizi vermeden mezun olamazsınız.
Mezun olmak için ortak derslerinizin hepsinden başarılı olmanız yada muaf olmanız gerekmektedir.
Dil ve Anlatım dersi zorunlu derstir, muaf olunması mümkün değildir.

Ders Seçimi nasıl yapılır ?

1.) Açıköğretim lisesi resmi sitesinden öğrenci numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. ( Öğrenci numarası ve şifrenizi bilmiyorsanız Halk Eğitim Merkeziniz ile görüşmelisiniz )
2.) Sol tarafta bulunan Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri ‘ne tıklayın, ardından Ders Seçme İşlemi butonuna tıklayın.
3.) Karşınıza gelen ekranda üst üste iki tablo bulunmaktadır. Üst tarafta Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler, alt tarafta Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler bulunmaktadır.
4.) Üst tablodaki derslerden önce ortak derslerinizi daha sonra seçmeli derslerinizi seçmelisiniz.
5.) Seçmek istediğiniz dersin en sol kısmında bulunan mavi simgeye tıklayarak alt tabloya geçmesini sağlayabilirsiniz.
6.) Alt tabloya geçen dersler sizin o dönemde sınavına gireceğiniz derslerdir.
7.) 30 kredilik ders seçimini tamamladıktan sonra sol üst köşede bulunan Güvenli Çıkış butonuna tıklayarak sayfadan çıkabilirsiniz.

Kaynak: Açık Öğretim Lise