wmaraci reklam
lidertakipci

Seo Teknikleri 7 : Makalelerinize Güçlü Bir Çıkış Yaptırın

9 Mesajlar 1.645 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Bilo Bilo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Seo Teknikleri : 007 | Yüksek Sıralama Elde Etme
Sayfaların Daha Üst Sıralarda Yer Alması

Seo Teknikleri : 007
Sınıfı : Site içi seo
Seviye : İleri Düzey
Etki Seviyesi : Çok Yüksek
Etki Süresi : Süreç gerektirir
Amaç : İçerik güçlendirme

Olay şu: Teknik biraz zorlayıcı olabilir, belki az biraz hesaplama gerektiriyor ama inanın eğlenceli. Hatta konuyu anladıktan sonra kendi kendinize daha etkili diyagramlar da oluşturabilirsiniz. Mantıksa şöyle; Nasıl ki zaman içinde siteniz çeşitli bağlantılar (backlink) kazanıyor ve bunlar sayesinde siteniz güçleniyor, işte aynı olayı site içinde yapacağız. Yani açtığınız yeni bir konuyu daha yayınlamadan önce maksimum güce çıkaracak ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer almasını sağlayacağız.

Lütfen önce PageRank hesabı yapan buradaki siteyi biraz inceleyin. Adı üstünde PageRank hesabı yaptığını söylüyor. Ama biz burada "site" kelimesi yerine "sayfa" kelimesini koyacağız. Yani normalde siteler ve sitelere alınan backlinklerin PageRank'a nasıl yansıdığının hesabını yapıyor. Bizse aynı hesaplamayı "sayfa" bazına indirgeyeceğiz. İsterseniz önce ne işe yaradığını bir kaç örnek üzerinde anlatayım, daha sonra bunu sitelerimizdeki sayfalarımıza nasıl uyarlayacağımızı anlatırım.

Şimdi yukarıdaki örnek tablomuzu bir açıklayalım. A, B ve C harflerini, farklı birer "sayfa" olarak düşünün. Tablo üzerindeki "çek" işaretleri şu anlama geliyor; A sitesi B sitesine, B sitesi C sitesine ve C sitesinin de A sitesine link vermiş demektir. Bu işlem sonucunda ise hemen üstte göreceğiniz toplam 3 puanlık bir rakam göreceksiniz. Bu linkleme sistemine göre her bir site "1" puan almış. Yani 3 puanlık toplamın içinden 1'er puan. Yani şöyle düşünün; Ortada toplam 3 puanlık bir güç var ve her sayfa bunun %33'ünü almış. İşte bizim amacımızda "hangi sayfayı" diğerlerinden daha "güçlü" yapacağımız konusu. Lütfen anlamadıysanız bu paragrafı tekrar okuyunuz.

3 yerine 6 sayfalık diğer bir örnek ile pekiştirelim;

Yukarıdaki durumsa şöyle; Bu kez ortada 6 tane sayfamız var gibi düşünün. Bunlardan D, E ve F sayfaları, ne diğer sayfalardan bağlantı almış ne de diğer sayfalara bağlantı veriyor. Tabi tek kaldıkları için değerleri de 0.15. Toplam değerin 3.45 olduğunu düşünürseniz, 0,15'in, toplam puan içinde %4,3'lük bir güce sahip olduğunu anlarsınız. ( Nasıl hesapladık: 0,15x100/3,45= %4,3 )

Birde diğerlerine bakalım; A sayfasından hem B hem de C sayfasına çıkış var (Normalde zayıflamış gibi gelebilir size. Çünkü çıkış var). Ama B ve C sayfaları ise, aldıkları bu bağlantıları geri göndermişler, yani A sayfasına çıkış yapmışlar. Diğer bir deyişle A sayfasını güçlendirmişler. Bakalım nasıl bir güç dengesi oluşmuş;

A sayfası 1.45, B ve C sayfaları ise 0.77'lik puandalar. Yine aynı şekilde toplam oluşan puanın 3.45 olduğunu unutmadan sayfaların güçlerini yüzde cinsinden ifade edelim.

A sayfası % 42
B ve C sayfaları % 22,3
D, E ve F sayfaları ise 4,3

Topladığınızda ise %100'ü bulabilirsiniz. Yani A sayfası, B ve C sayfalarına gönderdiği ödünç bağlantılar sayesinde (çünkü o sayfalarda tekrar bu ödünç alma olayını geri veriyor :) ) %42'lik bir oranla içinde bulunduğu gurubun en güçlü sayfası haline geliyor.

Yoksa siz şimdiye kadar insanların açtıkları konuların şans eseri mi yükseldiklerini falan sanıyordunuz? Çok şakacısınız :) Neyse, geçtik. Siz nasılsa denemeler yapacaksınız hatta yapmalısınız. Ben yine de önemli bir örnek daha vererek konuyu tamamlamak istiyorum.

Eminim çoğu kişinin aklına yukarıdaki gibi bir diagram oluşturmak gelir. O yüzden böyle bir şey oluşturdum. Bakalım bu teknikle ne elde ediyoruz. Bu kez ortada toplam 7 sayfamız var. Gördüğünüz üzere tüm sayfalar A sayfasına bağlantı veriyor ve bunun sonucunda toplam 1,815 lik bir puan oluştu. Ve bu toplamın 0,915 puanını yani % 50,4'ünü almış ve oldukça da güçlenmiş görünüyor. Ama büyük bir HATA. Çünkü grubun toplamı çok düşük bir puanda (1,815). Bakın sadece tek bir hareketle sayfalarımızın gücü ne hale geliyor;

Vaaaw. Yaptığımız tek şey A sayfasından B sayfasına sadece bir adet bağlantı çıkmak. Bakın dikkat ediniz, grubun toplam puanı 7'ye yükseldi ve bu arada kendine bir adet bağlantı gönderildiği için B sayfasının gücü (yukarıda 0,15 yani %8'lik gücü vardı) 2,95'e yani %42'lik bir güce ulaştı. A sayfası için 3,29 puanla % 47'ye ulaştı. Ancak bu kez de C, D, E, F ve G sayfalarının güçleri %8'den %2 seviyelerine düştü.

Ve işte en önemli son söz: Hemen yukarıda %2 seviyelerine düşen sayfalarınızı, güçlendirmek istediğiniz bir sayfa için açıldıklarını varsayarsanız, zayıf düşmeleri hiç de önemli değil. İşte bu yüzden oyunu kurarken, anahtar kelimelerinizi ve onları besleyecek alt anahtar kelimelerinizi seçerken (seo rehberi 6. gün) ne yaptığınız çok iyi bilmeniz lazım. Tabi ki seo sadece bunlardan ibaret değil. Daha önce de yazdım; seo ve sürdürülebilirlik önemli bir konu. Ve seo teknikleri içinde hep isteyipde bir türlü fırsat bulamadığım "sayfa güçledirme konusunu" da nihayet işlemiş olduk. Umarım herkese faydalı olur.

Önceki konu Seo Teknikleri 006 : Backlinklerinizi Kaybetmeyin

Kaynak: http://www.seobilog.com/2014/12/seo-teknikleri-007-yuksek-sralama-elde.html
Sevgiler
fevzib cmyuksel

kişi bu mesajı beğendi.

Domainog.com | Seobilog.com
wmaraci
reklam

karayas karayas Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek makina teknikeri
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 12 / 9
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam pm alabilirmiyim acıkca anlatırsan bide anlamadım

emontkral2 emontkral2 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mobilya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 420
  • Beğeniler 70 / 65
  • Ticaret 0, (%0)
hocam ellerinize sağlık ama bizde bukadar matematik olsa okurduk valla :D :D
Bilo sorueki

kişi bu mesajı beğendi.

KaRaKoSe53 KaRaKoSe53 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ü** K**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 21 / 113
  • Ticaret 63, (%100)
çok mantıklı bir düşünce sistemi paylaşım için teşekkürler :)
Bilo

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

donmezhasan donmezhasan Has Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Web Tasarım ve Seo
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 183 / 66
  • Ticaret 14, (%100)
Güzel anlatım elinize sağlık
Bilo

kişi bu mesajı beğendi.

Felix Felix Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad İ** S**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 25 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
Bu kadar matematiğim olsa burda olmazdım hocam :)

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
WMaraci üyelerinin Seo'ya pek ilgisi yok. Daha çok wp yardım forumu niteliğinde. Bu yüzden çoğunun sizi anlayacağını sanmıyorum :) Paylaştıgınız yöntemi Yarın öbür gün anlayıp kavrayanlar, burada ticaretini yapacak :)

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

Bilo Bilo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

WMaraci üyelerinin Seo'ya pek ilgisi yok. Daha çok wp yardım forumu niteliğinde. Bu yüzden çoğunun sizi anlayacağını sanmıyorum :) Paylaştıgınız yöntemi Yarın öbür gün anlayıp kavrayanlar, burada ticaretini yapacak :)

İnanın hiç önemli değil hocam. Varsın daha sonra kavransın, hatta ticareti yapılsın, benim için önemli değil, görünce gülümser, "faydalı olmuşum insanlara" der geçerim. sonuçta hiç bir beklentim yok.
.
MagaraAdami

kişi bu mesajı beğendi.

Domainog.com | Seobilog.com

premiumbilisim premiumbilisim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilgisayar Bilişim Network
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 1, (%0)
Örnekleme vermiş olursak eğer site içi linklemeden bahsediyoruz arkadaşlarında anlıyacağı dilden şu şekilde söylemiş oluyrmuyuz üstadım..örnek makale yazıyoruz.
Makale içerisindeki h1 h2 h3 ler yanı sıra bold ve italick kurallarına uygun makalede geçmişteki sıralamaya sokmak istediğimiz sayfaya link veriyoruz doğrumudur.?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al