freelance iş ilanları

WordPress Özel Sayfa Oluşturma

4 Mesajlar 2.289 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

BaranSomakli BaranSomakli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Bartın
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 103
  • Beğeniler 94 / 27
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba dostlar, ilk kez bir yazıma böyle başlıyorum hadi hayırlısı :) Artık wordpress, arayüz geliştirme konularında freelancer işler aldığım için siteme bir portfolyo ve wordpress tema yaptırmak isteyenlerin bakacağı bir sayfa yapacaktım. Bu sayfayı yapmak için de wordpress için özel bir sayfa oluşturmam gerekiyordu. Özel sayfadan kastım portfolyo, iletişim sayfaları oluşturmak isteyen fakat oluşturduğu sayfada sidebar olmasın ya da ek şeyler olsun istiyorsanız benim gibi özel sayfa oluşturmalısınız. Tabii bu sayfayı wordpress panelden eklerden şablon olarak ekleyeceğiz.
Sayfayı oluşturmadan önce ne için kullanacağınızı seçmelisiniz. Ben sayfa yapımını anlatırken örnek olarak portfolyo yapımını kullanacağım. Artık sayfamızı hazırlamaya başlayalım. İlk olarak wordpress tema klasörümüze sayfaismi.php adında bir .php uzantılı bir dosya oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz dosyayı Notepad++, Sublime Text gibi bir editör yardımıyla açarak, en başa aşağıda vereceğim kodları yazıyoruz.

/*
Template Name: Portfolyo
*/
?>

Bu kodları yazdıktan sonra wordpress tema dosyanızda ki page.php dosyasında yazan kodları hiç değiştirmeden kopyalayıp portfolyo.php(oluşturduğumuz dosya) dosyasında ki ?> tagının altına yapıştırıyoruz. Tabii yapacağımız sayfada sidebar olmasını istemediğimiz için

kodunu kaldırıyoruz.

Ben kendi kodladığım SomakliV1 temasıyla yaptım bu işlemleri. portfolyo.php dosyamızın son hali aşağıda ki gibi.

/*
Template Name: Portfolyo
*/
?>

Yazar:

Etiketler :

Yorumlar

sol-baslik, yBilgiler sınıflarına sırasıyla style=”width:98.5%;” ve style=”width:99%;” özellikleri ekledik. Bunu yapmamızın sebebi sidebarı kaldırdığımız için sol tarafın genişliği az kalacaktı. style=”width:98.5%;” ve style=”width:99%;” kodlarını ekleyerek genişliği arttırdık.
Özel sayfa oluşturmak için kod yazma serüvenimiz burada sona eriyor. Şimdi tek yapmamız gereken şey kaldı oda wordpress panelden sayfa eklemek. WordPress panelimize giriş yapıyoruz sonra sayfalar menüsüne girip oradan yeni ekle diyoruz. Sayfamızın başlığını, içeriğini yazdıktan sonra sağ taraftaki sütunda bulunan “Şablon” bölümünden Portfolyo seçeneğini seçiyoruz ve yayımla diyoruz. WordPress temamız için yapmış olduğumuz özel sayfamız artık hazır.

Kaynak: http://baransomakli.com/wordpress-ozel-sayfa-olusturma.html
Le10

kişi bu mesajı beğendi.

Hedefsiz insan her zaman kaybeden tarafta kalmaya mahkumdur.
wmaraci
reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
güzel bir yazı, eline sağlık.

BaranSomakli BaranSomakli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Bartın
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 103
  • Beğeniler 94 / 27
  • Ticaret 2, (%100)

ilkanbalkan adlı üyeden alıntı

güzel bir yazı, eline sağlık.

Teşekkür ederim. Sitedeki yazıya da yorum yazabilirsen sevinirim :) İyi forumlar.

Hedefsiz insan her zaman kaybeden tarafta kalmaya mahkumdur.

Le10 Le10 İlk bakışta anlaşılan Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Reklam & Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 29 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler paylaşım için. Bu yöntemle bir üyelik sayfası oluşturabilir miyiz?

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al