wmaraci reklam
lidertakipci

Ya bu dünya bir simülasyondan ibaretse?

17 Mesajlar 2.395 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
bu insanlar sorgulamayı veya araştırmayı hatta yaratanı araştırmayı bazen irdelemeyi bile düşünenleri kafir olarak algılayan insanlar var eğer arkadaşın hayal gücü ve kurgusu varsa paylaşmak istiyorsa bizede bu varsayıma yeni olgular kazandırmak düşer din din diyip bitirmek değil zira insanlar böyle olsaydı bilim kurgu filmleri ortaya çıkmazdı bence gayet güzel bir film yapılabilir benzer bir yapıda the lego movie gibi aslında hiç biri hareket etmiyor sadece küçük bir çocuğun hayal gücünden meydana gelmiş yoksa kimse ırgalamasaydı george lucas milyarder olmazdı
carpediem

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

TetraYazilim TetraYazilim TetraYazilim.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 246
  • Beğeniler 63 / 86
  • Ticaret 1, (%100)
bir bilgisayar programın da yaşıyoruz ve bizlerde birer programız :)

bu dünyanın gerçek olduğu fikrine nerden kapıldın ? sanırım bundan 10-15 yıl önce bir video da izlemiştim. 5 duyu organımız olmasaydı gerçeği nasıl tanımlardık ?
carpediem

kişi bu mesajı beğendi.

Tetra Yazılım - Web Tasarım ve Yazılım Uygulamaları

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)

minecraftpanelim adlı üyeden alıntı

Neden hep ilginç ve güzel yaklaşımlar olduğunda dini kullanarak cevaplar veriyorsunuz?

Tek sorun ön yargı. Ön yargı olmadan yaşamayı öğrenebilseydik, karşıdakinin demek istediğini düşünmeye çalışsaydık belki dünya daha güzel bir yer olurdu :). Ama bu asla olmayacak...

Tek tanrılı bir dine inandığımız ve Kuran-ı kerim'de belirtilmemiş bir konu olduğu için karşı çıkıyor olabilir miyiz? Bütün semavî yok sayan bir görüş ortaya atılırsa elbette dinî açıdan cevap vermek mantıklı bir tavır.

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)

idm27 adlı üyeden alıntı

Tek tanrılı bir dine inandığımız ve Kuran-ı kerim'de belirtilmemiş bir konu olduğu için karşı çıkıyor olabilir miyiz? Bütün semavî yok sayan bir görüş ortaya atılırsa elbette dinî açıdan cevap vermek mantıklı bir tavır.

idm27 adlı üyeden alıntı

Aslında arkadaş yalnış anlatmış, hayat bir oyun evet, ama bu felsefi açıdan bir oyun. Fiziki açıdan değil, zaten çıkıpta evren similasyon dersen dinden çıkmış olursun, Ateist olursun. Hatta ateist bile olamazsın atestler bile buna inanmaz. Evrenin similasyon olabileceği Descartes'in düşünüyorum öyleyse varım mottosuna da ters düşüyor. Yani ben şimdi bilincimin farkındaysam, ne yaptığımı ne olduğumu biliyorsam nasıl sanal bir karekter verya simule edilmiş bir insan olabilirim ki?

Bu kadar kesin konuşamazsınız, hatta hiçbir kesinlik içeren ifade kullanamazsınız.

Kur'an-ı Kerim'de böyle böyle söylüyor, bu Müslümanlığa aykırı bir görüş ama yine de fikrine saygı duyarım.

Bu şekilde bir cümle kullanabilirsiniz, çünkü Müslümanlık sizin inancınız ise, bu da o arkadaşın düşüncesi.

wmaraci
wmaraci

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)

minecraftpanelim adlı üyeden alıntı

Bu kadar kesin konuşamazsınız, hatta hiçbir kesinlik içeren ifade kullanamazsınız.

Kur'an-ı Kerim'de böyle böyle söylüyor, bu Müslümanlığa aykırı bir görüş ama yine de fikrine saygı duyarım.

Bu şekilde bir cümle kullanabilirsiniz, çünkü Müslümanlık sizin inancınız ise, bu da o arkadaşın düşüncesi.

Felsefî açıdan bir oyun olacabileceği de benim görüşüm. Ayrıca evrenin similasyon olma muhabbeti o arkadaşın düşüncesi değil, bazı bilimadamlarının düşüncesi.

Mrkurt Mrkurt Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisyar / Teknik Servis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 49 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Her programın bir yazılımcısı , sanatkarı olduğu gibi insan gibi mükemmel bir varlığında bir sanatkarı vardır elbet .ALLAH (c.c) tanınmak için bizleri yarattı.

carpediem carpediem Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 867
  • Beğeniler 166 / 127
  • Ticaret 15, (%93)
açıkçası ben başlığı tartışmak ve fikir alışverişi için açmıştım ama genellikle ya din ya da benim sarhoş, kafası güzel olduğumdan dem vurulmuş. kendini bilmezlik ve cehalet birleşince çok aptal görünüyorsunuz buradan kusura bakmayın.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al