Kurulum anlatımını web sayfamda resimli olarak yaptım. O sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca başka script veya panel kurulumu isteği geldiği takdirde onlarında anlatımını yapabilirim.

Özellikle online oyun oynayanların minimum ping için skype dışında alternatifleri oluyor. Bu alternatiflerin en başında TeamSpeak var. Geçtiğimiz günlerde sunucuya cPanel kurulumunu anlatmıştık. O konuya buradan ulaşabilirsiniz. Biraz geçte olsa bir arkadaşın isteği üzerine sonunda konuyu yazabildim.

Sunucusu olmayan arkadaşlara DigitalOcean tavisye edebilirim. Vps satın almak ve $10 hediye kuponu için buradaki anlatımımızı inceleyebilirsiniz. Bu anlatım CentOS 6.5 x64 sunucu üzerinde yapılmıştır. Sunucu özellikleri 512 mb ram, 20gb ssd. Yani minimum özellikler bu sunucu için yeterli olacaktır.

Anlatımı yeni kurulmuş bir sunucu üzerinden anlatıyorum. Sunucunuzda gereksiz ram kaybını önlemek için kullanmadığınız verileri silmenizi tavsiye ederim. İlk olarak sunucumuza Putty kullanarak giriş yapıyoruz ve ilk girişimiz olduğu için mevcut şifremizi değiştirmemizi istiyor. Değiştirerek bu adımı geçiyoruz.

Alabileceğimiz hataları minimuma indirmek ve sunucumuzun performansını arttırmak için sunucumuzu güncelleyerek işlemlere devam ediyoruz. Güncellemek için kulanacağımız yum komutu CentOS 7 işletim sistemli sunucularda çalışmayabilir.

yum -y upgrade

Güncelleme işlemi bir kaç dakika sürebilir. Güncelleme bittikten sonra Complete! yazısını göreceksiniz ve işlemlere devam ediyoruz.

Güncelleme işleminden sonra TeamSpeak’ i indirmemiz gerekiyor. Bunun için TeamSpeak resmi sitesinden dosya yoluna ulaşmamız gerekiyor. Linke tıklayın ve sunucunuzun işletim sistemini bulup server linkinden download butonuna tıklayınız. Benim sunucum Linux 64 bit işletim sistemi ve seçimimi yaparak devam ediyorum.

Download butonuna tıkladıktan sonra karşımıza sözleşme çıkacak. Sözleşme metnini inceleyerek I agree yani kabul ediyorum seçeneğine tıklayarak Sumbit butonuna tıklıyoruz. Karşımıza bir indirme linki çıkacak. İndirme linkine tıklamadan linki kopyalıyoruz. Sebebi ise sunucumuza bir komut yardımıyla çekecek olmamız. Dileyen indirip ftp ile sunucularına yukleyebilir fakat daha uzun bir yoldur. Zaman kaybedersiniz.

Linki kopyalayıp Putty’ e geri dönüyoruz. Linkin başına “wget” komutu ekleyerek dosyanın sunucumuza indirilmesini sağlayacağız.

wget http://dl.4players.de/ts/releases/3.0.11.2/teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.2.tar.gz

Ama sunucu bash: wget: command not found hatası verdi. Yeni bir sunucu olduğu için wget komutunun çalışmadığı hatasını aldık. Bu noktada wget eklentisini sunucumuza kurmamız gerekecek.

Sunucumuza wget eklentisini yüklemek için başka bir komut girmemiz gerekli.

yum install wget

Kurulum verdiğimiz komut ile başalayacak ve indirildikten sonra kurulması için bizden bir onay isteyecek. Onay vermek için y yazarak entera basıyoruz. Kurulumu tamamlayacak ve Complete! yazısını göreceksiniz.

Wget eklentisini yükledikten sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. wget yazıp boşluk bırakıp sunucumuza indirmek istediğimiz linki yazıp entera basıyoruz. Ve sunucumuza indirme işlemi başlıyor. Dosya büyüklüğüne ve sunucu hızınıza göre geçen süre değişebilir.

İndirdiğimiz dosyayı sunucumuzda görmek için ls komutu veriyoruz. Verdiğimiz bu komut sunucumuzun ana klasörün içini gösterecektir. Başka bir klasörün içinde olsaydık o klasördeki dosyaları listecekti. Ls komutunu verdikten sonra indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı klasöre çıkartmamız gerekli.

tar zxvf teamspeak3-server linuz-amd-64-3.0.11.2.tar.gz

Bu komut ile tar.gz olarak sıkıştırılmış dosyaları dışa çıkarabilirsiniz.

TeamSpeak dosyalarını klasöre çıkarttıktan sonra cd komutu ile klasörün içine giriyoruz.

cd teamspeak3-server_linux-amd64

Klasörün içine girdikten sonra dosyaları listelemek için yine ls komutu vereceğiz. Şimdi bu klasörün içine ts3server.ini yeni bir dosya eklememiz gerekli. Dosya eklemek ve düzenlemek nano komutunu kullanacağız. Ama sunucumuz yeni olduğu için komutumuz çalışmadı. Wget eklentisini yüklerken olduğu gibi nano yu yüklerken de

yum install nano

komutunu girerek yükleyeceğiz. İndirildikten sonra yüklemek için onay isteyecek. y diyerek entera basın.

Kaldığımız yerden devam edebiliriz. Klasörün içindeyiz ve ts3server.ini adında dosya oluşturacağız.

nano ts3server.ini

Bu dosyanın içerisine yazmamız gereken kodlarda düzenlemeniz gerek iki yer var. Bu kısımlara kendi sunucunuzun ip adreslerini yazarak kadetmeniz gerekli.

machine_id=
default_voice_port=9987
voice_ip=IP ADRESINIZ
licensepath=
filetransfer_port=12345
filetransfer_ip=0.0.0.0
query_port=12345
query_ip=IP ADRESINIZ
dbplugin=ts3db_sqlite3
dbpluginparameter=
dbsqlpath=sql/
dbsqlcreatepath=create_sqlite/
logpath=logs
logquerycommands=0

Bu kodları düzenleyip ts3server.ini dosyamızın içine yazarak CTRL+X ile kaydedip entera basıyoruz.

Dosyamızı ekledikten sonra yazma izni vermemiz gerekiyor. Komutumuz chmod.

chmod 777 ts3server.ini

İznimizi verdikten sonra düzenlemiz gerek bir diğer dosya ise ts3server_startscript.sh. Düzenlemek için yine nano komutunu kullanacağız.

nano ts3server_startscript.sh

Düzenlemeniz gerek tek bir yer var. COMMANDLINE_PARAMETERS=”xxx.xxx.xx.xx” belirttiğim x lerin olduğu kısıma kendi ip adresinizi yazın ve yine CTRL+X komutu ile kaydedin enter a basarak onaylayın.

Evet dosya düzenleme işlemlerimiz son buldu. TeamSpeak çalıştırılmaya hazır durumda. Çalıştırmak için son bir komut vereceğiz.

./ts3server_startscript.sh start

komutu ile TeamSpeak 3 scriptimizi çalıştırmaya başlayacağız. Bu sunucu hızınıza göre biraz zaman alabilir.

Kurulum tamamlandı ve bize birdaha ulaşamayacağınız giriş bilgilerini verecektir. ID adınız , şifreniz ve tokeninizi bir yere not ederek Putty’i kapatabilirsiniz. TeamSpeak programını açın ve ip adresinizi girin. Giriş bilgilerinizi yazdıktan sonra ilk girişte sizden token isteyecektir. Tokeni yazın ve artık bir TeamSpeak sunucunuz çalışıyor durumda. Kanallar oluşturabilir ve sunucunuza şifre koyabilirsiniz.

Anlatımı sitemde yaptım buraya da taşıdım. Sorularınızı veya yorumlarınızı siteden de eksik etmezseniz sevinirim. Ayrıca daha hızlı cevap verebilirim. Anlatım yaklaşık 01:30 saat sürdü. Bol sohbetler.

Kaynak: Sanal Sunucuya TeamSpeak Kurulumu - Teknomag