[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Öncelikle kısaca eklentilerden bahsedeyim; eklentiler WordPress sisteminin barındırmadığı yenilikleri, modifikasyonları, fonksiyonları sisteminize katan harici kod paketleridir. Sitenizin Google gözündeki görünümünden tutun da Facebook Beğeni Kutusu oluşturmaya kadar yüzlerce çeşidi olabilir, hatta WordPress.org dizininde şu an tam tamına 38,212 adet eklenti bulunuyor.[/FONT][/COLOR]
1)Jetpack From WordPress:

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Bu eklentinin üreticisi direk WordPress. Peki ne işe yarar? Şöyle düşünün, ortaya karışık. JetPack üretilirken, ufak bir piyasa araştırması yapılmış ve ana dizin üzerinden en çok indirilen eklenti türleri belirlenmiş. Ve bu istatistikler doğrultusunda hepsi içindetüründe bir eklenti ortaya çıkartılmış. İçinde bulunanlara gelirsek[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]

[LIST]
  • Abonelikler (E-Posta)

• Beğeniler (WordPress Like)

• Bildirimler

• Karusel Galeri

• Duyuru – Paylaşım (Sosyal Medya Hesapları)

• E-Posta Gönderileri (E-Posta İle Yazı Girişi)

• Ek Kenar Bileşenleri (Ekstra Bileşenler)

• Gelişmiş Dağıtım

• Genel Arama (Bütün WordPress Sitelerinde Arama)

• Gravatar Profil Kartları

• Gömülü Kısa Kodlar

• JSON API

[/LIST]

[LIST]
  • JetPack Yorumlar (Alternatif Yorum Eklentisi)

• Çoklu Oturum Açma (Bir çok siteyi kontrol edebilme)

• Koruma (Brute Force v.s)

• Markdown (Ekstra Listeleme)

• Matematiğin Güzelliği (Matematik sembolleri)

• Mobil Tema

• Mozaik Galeriler

• Paylaşma

• Pencere Öğesi Görünürlüğü(Hangi bileşen nerde gözüksün)

• Photon (İmaj hızlandırma)

• Site Doğrulaması (Google,Bing,Yandex v.s)

• Favicon

[/LIST]

• Sınırsız Kaydırma (Load More Butonu)

• VideoPress

• Wp.me Kısaltma Servisi

• İstatistikler

• Yönet (Diğer WP.com Siteleri)

• Özel CSS

• Özel İçerik Türleri (Görsel, video, galeri v.s)

• İletişim Formu

• Benzer Yazılar

• İmla ve Dil Bilgisi (Türkçe için gelişmiş değil)

• İzle (Siteniz çalışmadığında bildirir)

• VaultPress (Paralı güvenlik&yedekleme servisi)

[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
2)WordPress SEO by Yoast:

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Sitenizin Google gözündeki görünümünü düzenler genel olarak SEO eklentileri. Peki neden YOAST derseniz, derli toplu diyebilirim bu eklenti de JetPack gibi onlarca özelliği kendi üzerinde toplayan bir eklenti; site haritaları, 301 yönlendirmeler, anahtar kelime kontrolü, özel meta anahatarlar, v.s… Diğer SEO eklentilerinden farklı olduğu için ben YOAST’ı seçtim, ancak piyasadaki diğer seo eklentileri de aşağı – yukarı aynı şeyi yaparlar, bu biraz daha multi-fonksiyon olduğu için tercih ettim.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
3)WP Smush:

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Zaman ilerledi, teknoloji gelişti, internet hızlandı ve her iş internete taşınmayabaşladı. Görseller yazılar için olmazsa olmazlardan, tek düze ansiklopedik sayfaları kimse sevmez. Okuma şevkini kırar ve okuyucuyu sıkar bir süre sonra. Eh bizim de bir takım endişelerimiz var tabii; host alanı, bandwith, sitenin açılma hızı gibi endişeler. İşte bu uygulama tam da onun için, bu uygulama sizin o görsellerinizi alıyor ve sıkıştırıyor sıkıştırabildiği kadar. Jpeg tarzı görselleriniz için Usluer.net üzerindeki yazıya bakabilirsiniz, çok başarılı bir uygulamayı anlattı. Bu tür imaj sıkıştırma eklentileri çoğunlukla ücretli oluyor ancak ücretsiz kullanım kotası da biz bloggerlar için yeterli oluyor çoğunlukla.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]NOT: Bu eklentiye alternatif bir başka eklenti buldum, güncellemelerden haberdar olmak için e-posta aboneliği yapabilirsiniz sağdaki bileşen üzerinden![/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
4)WP Fastest Cache:

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Türkiye de internetin hali belli olmuyor, bir gün rüzgar gibi hızlı oluyor, çok geçmeden tosbağa kadar yavaş olabiliyor. İşte burda da Cache eklentileri devreye giriyor, bu eklentilerin amacı sitenizi hızlandırmak, çalışma mantığı ise sitenizi önbelleğe alarak -yani kullanıcının/ziyaretçinin bilgisayarına kaydederek- sitenizi direk önbellekten çağırmak. Bu eklenti diğer alternatiflerine göre daha kullanıcı dostu ve efektiv olduğu için ve içerisindeCSS ve JS dosyalarını da sıkıştırabildiği için ben bu eklentiyi kullanıyorum.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#FFFFFF]Sonuç/Görüş/Öneri:[/COLOR]

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Eklentiler sitemize bir sürü kolaylık sağlayabilir belki ama tabii ki dikkat edilmesi gereken yanları da var. Meselâ, sisteme çok fazla eklenti eklerseniz bu sunucunuzun CPU‘sundan yer ve sitede yavaşlığa ve/veya kasmalara sebep olabilir. Gerekli gördüğünüz eklentileri kullanmanızı öneririm, diğer küçük modifikasyonlar için PHP Kodları ile çalışmanız daha sağlıklı olacaktır siteniz için.[/FONT][/COLOR]

Kaynak: http://www.benlacivert.com/kullandigim-wordpress-eklentileri/