wmaraci reklam
lidertakipci

Melih Gökçek'ten müthiş karar

47 Mesajlar 4.726 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

emirhanmacit emirhanmacit www.oltutesbihcim.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Tıp Fakültesi Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** M**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 42 / 22
  • Ticaret 10, (%100)

FilmleriTV adlı üyeden alıntı

Ben kimsenin avukatlığını yapmıyorum. Söz konusu kişi yanlışta ısrar ettiği için bir şeyler yazma gereği duydum. Yoksa yapılan hata benden önce uyarılmış. Hata yapmak ayrı şey hatayı sahiplenip ısrarcı olacağını belirtmek ayrı şey. Benim çok dilinize doladığınız nokta koymama olayı 10 mesajda en fazla 1-2 kez olmuş bu da takdir edersiniz ki kasta değil unutkanlığa girer.

Allah kelimesinin Güncel Türkçe Sözlük'teki tanımında "Tanrı" kelimesi eş anlamlı olarak belirtilmiş. Bundan dolayı bunlar birbirini karşılayan kelimeler. James örneği de eş anlamlılıkla uzaktan yakından alakası olmadığından gülünç bir örnek olmuş.

Şuan tartıştığımız konu da oldukça gülünç. Tanrı demişim Allah demişim bunlar tartışılacak meseleler mi? Geçelim bunları.

Kardeşim Allah Kur'an'da kendisini "Allah" diye tanımlamışsa farklı terimler üretmenin bir manası olmadığını düşünüyorum ama yine de sen bilirsin. ALLAH'a emanet ol !

oltutesbihcim.com
wmaraci
reklam

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

FilmleriTV adlı üyeden alıntı

Cevap bulamayınca kusur arama gibi bir durum söz konusu değil. İlk olarak benim mesajlarımı geriye doğru tarayan sizsiniz. Herkes kelimesi çok sık olarak yanlış yazılıyor ve ciddi bir yazım hatası. Arkadaş hatasında ısrarcı olduğundan cevap yazma gereği duydum. Allah ve tanrı kelimeleri eş anlamlı olarak kullanılıyor. James örneği ise komedi.

Ufak bir problem var. Allah bir özel isimken, tanrı yüceliği belirten bir isim, bir sınıf. Bu bizim "insan" olarak tanımlanmamız gibidir.
Örneğin senin adın Ahmet ise sana Ahmet denir. O İnsan denirse "hangi insan?" diye sorulur. Çünkü senin bir ismin var. Burada insanın eş anlamlısı olarak tanrı kelimesi kullanılır. Yani o bir sıfat, bir belirtme, bir sınıf, bir tanımdır.

La ilahe illallah. İslamiyetteki imanın en büyük gerekliliğidir yandaki kelime. Burada -ilah- ve -Allah- kelimeleri birlikte kullanılır. Yani sanılanın aksine tanrı Allah kelimesinin eş anlamlısı değil, ilah kelimesinin eş anlamlısıdır.

Allah'dan başka ilah yoktur ile Allah'dan başka tanrı yoktur aynı anlama gelir.
Fakat tanrıdan başka tanrı yoktur ne demek?
Bu insandan başka insan yoktur demekle aynı şey. Sizce de çok mantıksız değil mi?

Her neyse ufak bir yanlışı düzeltmek istedim. Bu konunun da dine kaymış olması ne yazık ki çok acı verici.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

Ufak bir problem var. Allah bir özel isimken, tanrı yüceliği belirten bir isim, bir sınıf. Bu bizim "insan" olarak tanımlanmamız gibidir.
Örneğin senin adın Ahmet ise sana Ahmet denir. O İnsan denirse "hangi insan?" diye sorulur. Çünkü senin bir ismin var. Burada insanın eş anlamlısı olarak tanrı kelimesi kullanılır. Yani o bir sıfat, bir belirtme, bir sınıf, bir tanımdır.

La ilahe illallah. İslamiyetteki imanın en büyük gerekliliğidir yandaki kelime. Burada -ilah- ve -Allah- kelimeleri birlikte kullanılır. Yani sanılanın aksine tanrı Allah kelimesinin eş anlamlısı değil, ilah kelimesinin eş anlamlısıdır.

Allah'dan başka ilah yoktur ile Allah'dan başka tanrı yoktur aynı anlama gelir.
Fakat tanrıdan başka tanrı yoktur ne demek?
Bu insandan başka insan yoktur demekle aynı şey. Sizce de çok mantıksız değil mi?

Her neyse ufak bir yanlışı düzeltmek istedim. Bu konunun da dine kaymış olması ne yazık ki çok acı verici.

Bunu TDK'ya yazsana delikanlı:D
Şaka bir yana kesin kaynaklarla birlikte TDK'ya başvurmalısınız.

Ekleme: Şimdi TDK sözlüğüne tekrar baktım, Allah'ın tanımındaki Tanrı kelimesini büyük harfle yazmışlar.
Burdan çıkardığın El-ilah'taki el İngilizcedeki the gibi. Türkçe'de böyle bir artikel bulunmadığından büyük harf ile tek bir varlığa indirgenmiş.

Sirvaliente Sirvaliente White Power! Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Youtuber
  • Konum ABD
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 370
  • Beğeniler 19 / 106
  • Ticaret 2, (%100)
Anpark üretirler başına da bunun oğlunu getirirler.

Her kim bize karşı ayaklanırsa kendisini ölü kabul etmelidir.
wmaraci
wmaraci

dursunkoca dursunkoca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 65 / 56
  • Ticaret 16, (%100)
utanmasalar bina önüne de değnekçi koyacaklar baya suyu çıkmıştı gerçekten..

seomweb seomweb ceobilisim.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Business Man
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 1142
  • Beğeniler 247 / 199
  • Ticaret 25, (%100)
sevinmeli mi üzülmeli mi anlamadım.

iqhaber.com

aeSahin aeSahin www.ahmetenessahin.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek PR, Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 806
  • Beğeniler 361 / 151
  • Ticaret 1, (%100)
Bir şeylerin değişmesi için birilerinin ölmesi gerekiyor zaten

PR | Social Media - Advertising - Post-Production
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al