wmaraci reklam

Sigaranın Hayatımıza Etkileri

3 Mesajlar 978 Okunma
wmaraci reklam

KaganUslu KaganUslu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad K** U**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 31 / 88
  • Ticaret 22, (%100)

Merhaba değerli okuyucularım bence yaşamayı seven arkadaşlar bu yazıyı bir kez okumalıdır.Araştırmalarım sonucunda dünya üzerinde yaklaşık her sene 4 milyon insan hayatını kaybediyor.Ülkemizde'de trafik kazaları ve terör ölümlerinin daha çok sigara yüzünden ölümler gerçekleşiyor.

Günümüzde nerdeyse sigara içmeyen insan yoktur.İçmeyenlerin büyük bir kısmı ise sigarayı daha önce içmiş fakat bırakmış kişilerdir yani sigarayı hiç ağzına sürmemiş kişi sayısı parmakla gösterilebilir.İnsanlar genelde sigaraya küçük yaşta başlarlar. Başlama nedenleri ise özenti , gösteriş , arkadaş ısrarı , ilişki kurabilmek , etkilenme , stres gibi konular öncelikli gelir.Daha önceden içen ve başlayan kişiler sigaranın ne kadar kötü bir madde olduğunu bilirler ama yinede aldırış etmezler sürekli olarak maddi ve manevi ve sağlıksal problemler yaşarlar.Maddi olarakta büyük bir zarar yaşatsada sağlık en önemli şeydir sağlık olmadan hiç bir şey olmaz.Ama sigara içen kişiler sağlığı hiç umursamazlar ve sigarayı içtikleri gibi çeşitli bahanelerde ortaya koyarlar.Bu şekilde belkide yakın bir arkadaşının yada çevresinden birininde sigaraya başlamasına sebep olurlar. O savunulan yanlış inanışlar ise :

- Sinirlerime iyi geliyor.

- Beni canlandırıyor dinç tutuyor.

- Sıkıntılarımı gideriyor mutluluk veriyor.

- Güvensizliğimi ortadan kaldırıyor.

gibi inanışlardır.İnsanlar bence bunları tamamen hayal olarak görüyor.Sigara yukarda bahsettiğimiz inanışların hiç birini gerçekleştiricek bir madde değildir sadece sigara kullanan kişilerin sigara'ya kendilerini yakın hissetikleri ve bağımlı oldukları için hissettikleri inanışlardır bunlar.

Sigaranın içinde 4000 farklı zehir olduğunu hemen hemen herkes ve içenlerde biliyordur. Bu maddeler içinde oldukça zararlı fare zehri , kanserojen maddeler gibi çeşitli maddeler bulunmaktadır. Sadece içilen bir tek sigara için ömrümüzden sadece 11 dakika gibi bir süreç eksiliyor.Tabi içen arkadaşlar sigara içende ölüyor içmeyende yada kimin ne zaman ölceği belli olmaz gibi cümleler kuruyor. Dedikleri tamamen doğru sigara içen yada içmeyen insanda bir şekilde elbet ölüyor yada kimin ne zaman ne şekilde ölüceğide belli değil fakat normal şartlarda sigara içen insan yaşı ilerledikçe çıkan hastalıklar , rahatsızlıklarla uğraşırken sigara içmeyen insanlarda bu gibi sıkıntıların olucağını hiç sanmıyorum.

Sigaranın başlıca hastalıklarından bahsedicek olursam damar tıkanması , kalp krizi , astım , akciğer kanseri gibi hastalıklar başlıca olarak gelirler. Diğer verdiği rahatsızlıklar ise sosyal hayattan kopma , sigara kullanmanın maddi zararları , cildin erken yaşlanması ve erkeklerde iktidarsızlık ve kısırsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarabilmektedir.

Ayrıca sigara içenlerde nefes darlığı ve solunum yolundan rahatsızlıklar çıktığı için eskiden yaptığınız koşu , futbol , spor gibi aktivitileri artık eskisi gibi sıklıkla veya rahatlıkla yapamayabilirsiniz.Bahsetmek istediğim bir başka konu ise Pasif İçicilik hakkındadır. Pasif içicilikte en az normal sigara içmek kadar zararlıdır. Sigara içmeyen bir insan sigara içen insanların yanında 4 saat gibi bir süre kaldığında yaklaşık olarak 15 tane sigara içmiş gibi etkilenir. Pasif içicilikten genelde küçük çocuklar çok etkilenir.En azından sigara içiyorsanız kendi sağlığınız için herhangi bir düşünceniz yoksa ise kardeşinizin , çocuğunuzun sağlığına lütfen dikkat edin.Ve ayrıca çocukarın akciğeri henüz gelişim sürecinde olduğu için normal bir gelişmiş insandan daha çok etkilenirler.Sigara içen insanların çevreye saldıkları dumanlar nedeniyle her yıl ortalam 4000 sigara içmeyen insan hayatını kaybetmektedir.

Yazının başından buraya kadar sigaranın hep sağlığımıza zararları ve hayatımıza olan zararlarından bahsettim ancak sigaranın faydalı ve bizim için iyi olduğunu yazıcak bir cümle bile bulamıyorum. Karar sizin iyi günler.

Arkadaşlar bu yazıyı sitemde kişisel yazılar bölümünde paylaştım sitem için yazmıştım fakat çoğu arkadaşın görmesi okuması bilgilenmesi için paylaştım sitemde bu çeşit kaliteli makaleler yer almaktadır isteyenlere site adresini özel mesaj olarak gönderebilirim.Ayrıca yazarlığım hakkında'da yorum atarsanız sevinirim.
kizilperi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

32095 32095 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
bilinen bir şey fakat yeniden paylaştığınız için teşekkürler ne alkol ne sigara kullanıyorum ,zararlarını bildiğimden fakat bir çok insan bunları bilmesine karşın hala devam ediyor

KaganUslu KaganUslu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad K** U**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 31 / 88
  • Ticaret 22, (%100)
yorumunuz için teşekkürler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al