wmaraci reklam
lidertakipci

Domain Alirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

8 Mesajlar 2.109 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

csariaslan csariaslan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1098
  • Beğeniler 226 / 281
  • Ticaret 48, (%100)
Evet arkadaslar domain alcak arkadaslar icin ufak bir makale hazirlamak istedim öncelikle Domain Nedir? Bi Bakalim
Alan adı (domain name), bir web sitesinin İnternet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı csariaslan.com dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.
Örneğin csariaslan.com alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.
Aslında Alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzden dir ki en fazla 10 yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir

Domain Alirken Nelere Dikkat etmeliyim

Bir web sitesi acmaya karar verdiniz bunun icin öncelikle domain (alan adi ) almaniz gerekmektedir bunun icin sitenizi acma amaciniz önemlidir mesela sitenizi acmak istediğiniz katagori filim diyelim filim sitesi icin size en uygun akilda kalici bir domain almaniz gerekmektedirki bu kullanici icin cok önemlidir mesela filimizle.com akilda kalici bir domaindir ama filim-izle.com kullaniciyi biraz daha itmektedir benim icin alan adi önemli değil sitemin iceriği iyi olsun kullanici cekerim diyosaniz orasi size kalmis ama benim düsüncem kullanici akilda kalici hosuna giden bir domain olduğu zaman devamli takip edebilir sitenizi aksi taktirde googleden aramaya

devam eder. Bir Diğer mesele ise domaini alacağınız firmanin sağlam olmasıdır bunada dikkat etmek gerekiyor ki bu isi türkiyede en iyi yapan benim bildiğim iki firma var eğer sizinde tavsiyeleriniz varsa burda paylasabilirsiniz.

isimtescil ve ihs benim türkiyede önere bileceğim domain firmalari bunlarin disinda yabanci domain firmalari mevcuttur bunlarin icinde namesilo ve godaddy'i önere bilirim.

Kaynak

wmaraci
reklam

BrkcnBayraktr BrkcnBayraktr • neoncocuk.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 216
  • Beğeniler 2 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Elinize sağlık , güzel anlatım olmuş :)

• Üyelik 26.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1098
  • Beğeniler 226 / 281
  • Ticaret 48, (%100)
tesekkür ederim

Ugurcan Ugurcan , Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 13 / 213
  • Ticaret 4, (%100)
Bence ozkulayıda eklemelisin :)

wmaraci
wmaraci

Chidu Chidu Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 358
  • Beğeniler 46 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
godaddy iyi guzelde hep reklam hep reklam ayrıca paneli cok karısık gelıyor bana :D ihs iyidir.

• Üyelik 26.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1098
  • Beğeniler 226 / 281
  • Ticaret 48, (%100)
benim resellerimde ozkuladan zağten ama domainle ilgili olduğu icin eklemedim ozkulayi diğer makalemde yer vereceğim ozkulaya :)

Ek Olarak:

Chidu adlı üyeden alıntı

godaddy iyi guzelde hep reklam hep reklam ayrıca paneli cok karısık gelıyor bana :D ihs iyidir.

evet cok karisik ben tercih etmiyorum ama tercih edenler cok domain konusunda

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

Ugurcan adlı üyeden alıntı

Bence ozkulayıda eklemelisin :)

Kesinlikle!

Konu için teşekkürler, ben de domainlerimi isimtescilden alıyorum ama teknik destek konuısunda rezaletler, yakın bir zamanda taşımayı düşünüyorum.

Ayrıca sansüre destek veren GoDaddy'den isterse bedava versin domain almam.

• Üyelik 26.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1098
  • Beğeniler 226 / 281
  • Ticaret 48, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Kesinlikle!

Konu için teşekkürler, ben de domainlerimi isimtescilden alıyorum ama teknik destek konuısunda rezaletler, yakın bir zamanda taşımayı düşünüyorum.

Ayrıca sansüre destek veren GoDaddy'den isterse bedava versin domain almam.

evet isim tescilde öylebir sorun var desteklere cok gec cevap veriyorlar sadece hizli ve kullanisli olduğu için tercih ediyorum bence bu alanda en iyisi ihs

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al