freelance iş ilanları

Google arama sıralamaları kişilere özel mi?

5 Mesajlar 851 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sdurmaz1965 sdurmaz1965 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 59 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 59
  • Beğeniler 0 / 9
  • Ticaret 4, (%100)
Google da anahtar kelime sıralamalarının belli bir an itibarıyla arayan tüm kullanıcılar için sabit olmadığını düşünüyorum. Sıralamalar arayan kişinin özelliklerine ve kullandıklarına özel olarak, az miktar da olsa değişiyor:

Belli anahtar kelimelerde yaptığım denemelerde :

1. Aramada kullanılan browser (Chrome, FF, Yandex)

2. Arayan kişinin, browser'ındaki arama geçmişi,

3. Arayan kişinin browser'ındaki ziyaret geçmişi,

4. Arayan kişinin o anda, kendi google accountuna giriş yapmış olup olmaması,

5. Arayan kişinin bilgisayar işletim sistemi (Windows versyonları ve linux)

6. Arayan kişinin, türkiye üzerindeki fiziki lokasyonu,

7. Mobil, tablet veya desktop kullanıyor olması. (zaten mobil arama artık farklı sonuç veriyor)

8. Arayan kişinin eğilimleri, konuları (google bilgisayar başındaki kişi hakkında tahmin ettiğinizden fazlasını biliyor ve hissediyor bence)

Bu durumda "şu" anahtar kelimede "2.sıradayım" gibi bir değerlendirme bence tam olarak doğru olmuyor. Google sıralamaları az farklılık gösterse de, aslında arayan kişiye özel ve sabit değil.

Buna örnek olarak başka bir izlenimim ise, bazen aramada 2. 3. sayfada olan anahtar kelimelerimden anlık ve arka arkaya kısa bir süre boyunca ard arda kullanıcı alıyorum. (Google Analytiics - Real Time) Bir süre böyle devam ediyor (3-4dk. içinde 8-10 kullanıcı) ve sonra kesilebiliyor. Anahtar kelimeyi arattığıda 3. sayfada olduğumu görüyorum. Google, bir şarta bağlı olarak birilerine, geçici bir süre için sitemi, o anahtar kelimede ilk sıralara koyuyor ve trafik gönderiyor.

Anahtar kelime sıralamalarımıza bu nedenle, değişik açılardan bakmamız gerektiğini, düşünüyorum. Yukarıda sıraladığım değerlendirmelere katılıp, katılmadığınızı, merak ediyorum.

Herkeze iyi yükselmeler.....
Saxlorn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

methan methan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 17 / 21
  • Ticaret 34, (%97)
Kesinlikle katılıyorum
Hatta temiz tr ip ile ilk girip arama yaptıgımda sitem 1. sırada 2 dk sonra aynı browser ile arama yaptıgımda 7. sıraya atıyor.
Ama tr girişlerinde ilk aramada sürekli sitem 1.sırada sonrasında bu sıra bozuluyor
Bende konu açmıştm bununla ilgili

SynapseMm SynapseMm Yalan Dünya... Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1129
  • Beğeniler 200 / 201
  • Ticaret 4, (%100)
Zaten öyle , siteyi kaç kare ziyaret ettiğinden tut bir sürü sebeplerden dolayı sende 1. bende 4. başkasına 10. sırada gözükebilir.

Derdi Dünya olanın Dünya kadar derdi olurmuş.

TheAnalyzer TheAnalyzer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Özel
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 1305
  • Beğeniler 134 / 415
  • Ticaret 5, (%100)
siteyi ilk defa ziyaret edenler için önemli ama daha önce aynı özellikli oturumdan giriş yapmış ziyaretçiler için daha önceki siteleri daha öne koyuyor eğer içinde aradığın içerik varsa. çünkü kendi sitemi 1 kelimede gizli tarayıcıda 2. sayfada görüyorum kendi hesabımla giriş yaptığım tarayıcıda 1. sayfada altında da bu siteyi daha önce ziyaret ettiniz diyor. gibi gibi.

wmaraci
wmaraci

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)

buyrun burdan düzeltebilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al