wmaraci reklam
lidertakipci

MySQL Kaç Adet Veri Tutabilir Hız için ne yapılmalı ?

15 Mesajlar 6.340 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

flatcast flatcast http://www.flatcast.fr Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Havayolu iscisi
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 1351
  • Beğeniler 86 / 354
  • Ticaret 9, (%100)

sinova adlı üyeden alıntı

Türkiye geneli tek veritababı olacak
Kullanacak oldugunuz hostun disk limiti yuksek olmasi gerekir yoksa butun verileri kayitta tutarsaniz bir gun gelir limit bitince MySQL dolunca calismaz onun icin vps kiralamaniz gerekir.Normal hostlarda fazla yukleme alani vermiyorlar .Normal limitsiz paket alirsaniz simdiye kadar kullanmis oldugum hostlar icerisinde en cok limiti veren godady var

Degerini bilki degerin bilinsin
----------------------------------
wmaraci
reklam

marten marten yok Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Maden Mühendisi
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 24 / 24
  • Ticaret 1, (%100)

VoyL adlı üyeden alıntı

mysql de 600K veriden sonra ıkınmaları çok görüyorum iş icabı kullanıyoruz özellikle 10 milyonlara geldiğinde bir tablo gerekse disk gerekse mssql kurulu makine ağlıyor resmen. O yüzden postgre yi bilemem ancak bütçeli bir işe giriyorsanız kesinlikle oracle kullanın. Tek tablosunda 11 milyar diğer tablosunda 9 milyar veri bulunan güzelim 50 tabloluk veritabanı banamısın demiyor.

adam düşüncelerimi dile getirmiş :) üzerine bişey söylemeye gerek yok ama bende tecrübelerimi aktarayım

i5 4k ram olan bir makinada;
mysqlde içinde 9m, 4m veri olan tablolarım vardı (sorgularımı %% ile yapmam gerekiyordu) sonuç hüsran :)

mssqlde şuan halen kullanıyoruz, veri tabanı (.bak dosyası boyutu) 400mb. civarı max. kayıt sayısını hiç merak edip bakmadım ama sonuç yine hayal kırıklığı.

oracle ise hiç deneme fırsatım olmadı malum biraz tuzluca (kendi 1000$ eklentileriyle birlikte 6000$ civarı) bundada yine (%%) sorgularıyla (özelliklerini bilmediğim bir makinaya) sql injection yapmıştım ki sonuçlar, çok çok hızlıydı.

bsakizli bsakizli Bilgisayar Programcısı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 102 / 79
  • Ticaret 2, (%100)

marten adlı üyeden alıntı

adam düşüncelerimi dile getirmiş :) üzerine bişey söylemeye gerek yok ama bende tecrübelerimi aktarayım

i5 4k ram olan bir makinada;
mysqlde içinde 9m, 4m veri olan tablolarım vardı (sorgularımı %% ile yapmam gerekiyordu) sonuç hüsran :)

mssqlde şuan halen kullanıyoruz, veri tabanı (.bak dosyası boyutu) 400mb. civarı max. kayıt sayısını hiç merak edip bakmadım ama sonuç yine hayal kırıklığı.

oracle ise hiç deneme fırsatım olmadı malum biraz tuzluca (kendi 1000$ eklentileriyle birlikte 6000$ civarı) bundada yine (%%) sorgularıyla (özelliklerini bilmediğim bir makinaya) sql injection yapmıştım ki sonuçlar, çok çok hızlıydı.

Hocam peki 8GB Ram i7 makinaya bir Navicat ile bu işlem yapılırsa size nasıl olur ?

salichomg salichomg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Network Manager
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 393
  • Beğeniler 18 / 41
  • Ticaret 0, (%0)
100milyon kayit nedir ya bende 4.8 milyar tek bir tabloda var ve hic bir sorun yok.

wmaraci
wmaraci

ramazancicek ramazancicek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Konya
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 29 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Sınır disk boyutuna bakar. hız ise ssd disk işlemci ve ram a bakar.
örnek verecek olursak bende 80 çekirdekli sunucu var 96 ghz 92 gb ram
işlemcinin önbelleğide önemli . + storage eklenebilir. saniyede ki hızı

ghz nedir herkes bilir saniyede yapılan işlem sayısı anlamına gelir.
96 ghz hıza ulaşan bu sistem saniyede 96 milyar işlem yapmaktadır .
Listeleme konusuna gelirsek ssd diskler ile hiç sorun yaşanmaz. ram da burda büyük görev yapmaktadır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al