wmaraci reklam

SEO ile ilgili sorularım

3 Mesajlar 659 Okunma
wmaraci reklam

JankeN JankeN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek online pazarlama
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 1 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
-sitenin yaşı, içerik yayınlandığı tarihten itibaren mi baz alınmalı yoksa domain alındığı tarihten itibaren mi?
Örneğin ben domaini alalı 2 sene olmuş ama yazı yazmaya başlayalı 1 ay olmuş. Sitemin yaşını hangisini kabul etmeliyim?

- Birde size şunu sormak istiyorum. Ben 5 adet forumdan tanıtım yazısı aldım diyelim. Forumların hepsinin ipsi farklı. Ama ben forumlara sadece 1 ip üzerinden girerek alıyorum. Bunu Google anlar mı, Yani bir kişi 5 foruma girip manuel backlink çalışması yapmış gibi algılamaz mı ? Soruların cevabını çok merak ediyorum. Takipteyim.

wmaraci
reklam

SukruAK SukruAK akwebhostingi.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Veri merkezi Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 135 / 135
  • Ticaret 65, (%100)
Merhaba

Sitenin yaşı domain kayıt tarihinden itibaren baz alınır.

Tanıtım olarak forum sitelernin IP si önemlidir. ancak forum siteleri en az backlink etkisi gösteren bir çalışmadır. Forum sitelerinden direkt olarak site isminiz ile backlink alabilirsiniz. Bu daha faydalı olacak ve bir nevi de sitenizin reklamı gibi olacaktır.

En kaliteli backlink yöntemi ise tanıtım yazısından alınan backlinktir. Tabi bununda backlink aldığınız sitenin kalitesi, yazının özgünlüğü gibi kriterleri var.

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)
nacizane cevaplamaya çalışayım;
ilk sorunuz
-sitenin yaşı, içerik yayınlandığı tarihten itibaren mi baz alınmalı yoksa domain alındığı tarihten itibaren mi?
Örneğin ben domaini alalı 2 sene olmuş ama yazı yazmaya başlayalı 1 ay olmuş. Sitemin yaşını hangisini kabul etmeliyim?

Odaklanılması gereken sayfa bazlı düşünmek.. "Site" ve "site yaşı" derken tek kastınız http://www.siteniz.com ise bu sizi çok yanlış çıkarımlara vardırır.

Şöyle ki site.com alan adı 10 yıllık olsun, bu şu an aktif olmayan ancak 10 yıl boyunca aktif olmuş bir alan adı olsun. Bu alan adıyla kurulan site yıllar önce site.com/ornek-sayfa1 site.com/ornek-sayfa2 benzeri 1000 indexlenmiş farklı urllere sahip olsun.. Bu durumda bu domainin 10 yıl içerisindeki durumunu analiz edersek;

site.com 10 yıllık / 10 yıl boyunca bu linke pek çok backlink almış diyelim bu backlink sayısı 5000 olsun

site.com/ornek-sayfa1 sitenin 1.yılından sonra oluşturulmuş bir sayfa olsun, bu durumda bu link 9 yıllıktır / 9 yıl boyunca misal 500 backlink almış olsun

site.com/ornek-sayfa2 sitenin 9. yılında oluşturulmuş olsun, bu durumda bu link 1 yıllıktır / 1 yıl boyunca misalen 5 backlink almıştır..

zamanındaki diğer indexli sayfalarınında ayrı ayrı link oluşturulma tarihlerinin olduğunu, ayrı ayrı backlinklere sahip olduğunu hesaba katın

Site geneli için düşünürsek tüm sayfaları ayrı ayrı tarih, ayrı ayrı aldıkları backlinkler şeklinde değerlendirmeliyiz.

Şimdi siz bu 10 yıllık alan adını aldığınızda ve yepyeni bir site olarak aktif ettiğinizde ne oluyor bir bakalım

site.com hala 10 yıllık / 10 yıl boyunca aldığı backlinklerin sadece bu sayfa bazlı olanlarının yani şeklinde olanların yukarıdaki örnekte misal 5000 demiştim, 4500'ünün durduğunu varsayalım..

site.com/ornek-sayfa1 sayfası şu an yok siz bambaşka bir url oluşturarak yeni sayfalar oluşturdunuz. Bu sayfanın backlink kazanımları gitti.. Aynı şekilde diğer sayfalar içinde düşünün.. Pek çok backlink kaybı ve yaşlı urller kayboldu/silindi..

Site geneli için düşünürsek site.com hala 10 yıllık bir alan adı ancak hem tek başına site.com backlink kaybına uğramış, hem domainin yaşlı urlleri backlinkleriyle birlikte uçmuş..

Velasıl kelam elinize kalan sadece ana domain'den elde edebileceğiniz fayda olur... Siz bu domainle yeni urller oluşturduğunuzda o urllerin backlinki ve yaşı 0'dan başlar... Ana domaniniz bu site içi sayfalarınıza site içi linkleme yapınıza göre kendi gücünü paylaştırır...

İkinci sorunuzun cevabı sadece görüş niteliğinde olacak; Bildiğiniz üzere Yandex'te google'da üst düzey sistemler, alt yapılar kullanıyor.. Sitenize girenlerin ip'sini falan geçtim, sayfalarınızın hangi konumunda nerelere tıklama yapmışlar, ekranı nasıl ne kadar kaydırmışlara kadar pek çok şeyi bilebiliyor.. durum böyle olunca 2. sorunuzu manuel olarak isteseler illaki anlarlar.. Bence asıl sorulması gereken bunu arama motoru sıralamalarında kullandıkları algoritmalara ya da penguen, sand box benzeri filtre algoritmalarında ne şekilde kullanıyorlar.. Google'ın üzerine basa basa vurguladığı özgünlük, doğallık kriterleri.. Buradanda kendinize göre çıkarımda bulunarak kendinizce risk alarak backlink çalışmasına devam edersiniz..

Bu 2 sorunuza verilecek cevap çok daha fazla dallanıp budaklanabilirdi, farklı sayfalarınıza farklı kelimelerle almanız gereken backlinklerden tutunda, sitenizle alakalı sitelerden backlink almanızın daha yararlı olacağına, site içi linkleme yapısı içerik vs. benzeri site içi seo kriterlerine, alınacak backlinklerin doğal gözükmesi, yakın periyotlarda aşırı şekilde alınmaması gerektiğine kadar... bahsettiklerimin pek çoğu google seo dökümanlarında, matt cuts benzeri google çalışanlarının makale ve videolarında açıkca ya da dolaylı olarak belirtilmiş, kulaktan doğma değilde, hem tecrübe ederek hem doğru kaynağından araştırırsanız en doğruya varabilirsiniz.. ;)

İyi çalışmalar, yardımcı olur umarım..
caraibean

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al