wmaraci reklam

Düşecek alan adı bir markaya aitse ne olur ?

11 Mesajlar 1.697 Okunma
smmexpress

KingBlogger KingBlogger Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Editör, Blogger Tema Yayıncısı
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)
Merhaba değerli forum üyeleri uzun zamandır bir alan adını takip ediyorum 10 gün sonra düşüyor ama bu alan adı şuan künye bilgisinde örnek olarak İmtiyaz sahibi .... yayıncılığa aittir şekilde bir uyarı var bu alan adı sahibi kişi bu alan adını yenilemezse ben alsam ileride bir sıkıntı olur mu ? Bu kişi ve kişiler bu alan adını geri isteyebilir mi ?

wmaraci
reklam

Bydogu Bydogu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 23 / 140
  • Ticaret 4, (%100)
marka tescili varsa ihtiyacıda varsa firmayla görüşüp çok variz bir fiaytal bile elinizden alabilri mesela facebook marka ben thefacebook.com alsam sosyal ağ kursam sıkıntı çıakr ama kendimce blog yazsam sadece kimsede alamaz isterselrse teklifle alabilirler oaly bundan ibaret :)

Hermes Hermes Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo | Sosyal Medya | Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 2777
  • Beğeniler 397 / 1093
  • Ticaret 90, (%98)
.com.tr ise marka patent belgesi ile sizden geri alabilir. .com. net. org uzantılı ise geri alamazlar.

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)
Hocam a örnek vereyim size sporx sitesi alan adını yenilemedi ve bunu aldım eski sahibi bunu benden alabilir mi ? Sonuçta adam yenilemedi ve alan adı boşa düştü

Ek Olarak: syelkenci Com uzantılı bir domaindir

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 23 / 140
  • Ticaret 4, (%100)
demek istediğimiz bro marka belgesi veya patent belgesi varsa o kelimelrle içinde geçen ya isterse sana teklif eder parayla alırlar senden yada firmayla görüşür patentim var der direk alırlar uğraşmazlar ama sen alıcağıon şeyi o firmaya sat belki alırlar ;)

Hermes Hermes Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo | Sosyal Medya | Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 2777
  • Beğeniler 397 / 1093
  • Ticaret 90, (%98)
Marka tescil belgesi dahi olsa; com net org domainleri sizden geri alamazlar.
KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 23 / 140
  • Ticaret 4, (%100)
tağam bro bilmiyodum bn com.tr .net.tr gibi belgeli domainle için geçerli galiba k.b :)

ozerkocmus ozerkocmus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek IT
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 10 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
çok detaylı bir konu bu Wipo ( Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) bu davalara bakıyor, burda 3 tane ana kriter var;
1. Aynı veya İltibas Oluşturacak Kadar Benzer Marka
2.Haklar ve Meşru Menfaatler
3. Kötü Niyetli Tescil ve Kullanım

domaininiz tescilli bir marka ise ve aldığınız domain tescilli olan bir marka ile 1. maddede belirtilen marka ile aynı veya iltibas oluşturacak şekilde ise 2. ve 3. maddelere bakılıyor, 2. maddede aldığınız alan adından meşru bir menfaat elde edip etmediğinize bakılıyor, bu kısım çok detaylı davanın konusuna göre değişiyor, ve en son 3. kötü niyetli kullanım da aynı şekilde alan adına göre değişiyor mesela jenerik alan adları daha farklı değerlendiriliyor, markayla tam uyumlu jenerik olmayan alan adları farklı değerlendiriliyor, 3 maddenin de ıspat yükümlülüğünü şikayet eden tarafa vermiş, örnekleri incelemek isterseniz Türkiye' den de çok dava var,

Örnekler: İdari Hakem kararları

Red edilen bir dava

Transfer ile sonuçlanan bir örnek

baya örnekler var, detaylı inceleme fırsatım oldu, fakat çok geniş bir konu. saygılar

Ek olarak. Tr domain tescili ile görülen davaların alakası yok, bakıldığı alan Markanın Uluslararası tescili veyahut Türkiye'den bir tescili varmı yokmu TPE'den ona bakılıyor. Tescil belgelerini kanıtlamak şikayet edenin yükümlüğü altında.
KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)

Bydogu adlı üyeden alıntı

tağam bro bilmiyodum bn com.tr .net.tr gibi belgeli domainle için geçerli galiba k.b :)

:) O zaman bir kaç gün sonra köşeyi dönebilirim adamlar fark etmezse o domain düşecek alacam

Ek Olarak:

ozerkocmus adlı üyeden alıntı

çok detaylı bir konu bu Wipo ( Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) bu davalara bakıyor, burda 3 tane ana kriter var;
1. Aynı veya İltibas Oluşturacak Kadar Benzer Marka
2.Haklar ve Meşru Menfaatler
3. Kötü Niyetli Tescil ve Kullanım

domaininiz tescilli bir marka ise ve aldığınız domain tescilli olan bir marka ile 1. maddede belirtilen marka ile aynı veya iltibas oluşturacak şekilde ise 2. ve 3. maddelere bakılıyor, 2. maddede aldığınız alan adından meşru bir menfaat elde edip etmediğinize bakılıyor, bu kısım çok detaylı davanın konusuna göre değişiyor, ve en son 3. kötü niyetli kullanım da aynı şekilde alan adına göre değişiyor mesela jenerik alan adları daha farklı değerlendiriliyor, markayla tam uyumlu jenerik olmayan alan adları farklı değerlendiriliyor, 3 maddenin de ıspat yükümlülüğünü şikayet eden tarafa vermiş, örnekleri incelemek isterseniz Türkiye' den de çok dava var,

Örnekler: İdari Hakem kararları

Red edilen bir dava

Transfer ile sonuçlanan bir örnek

baya örnekler var, detaylı inceleme fırsatım oldu, fakat çok geniş bir konu. saygılar

Ek olarak. Tr domain tescili ile görülen davaların alakası yok, bakıldığı alan Markanın Uluslararası tescili veyahut Türkiye'den bir tescili varmı yokmu TPE'den ona bakılıyor. Tescil belgelerini kanıtlamak şikayet edenin yükümlüğü altında.

Hocam site com uzantılı adamlar biteceğini fark etmemişler PR'li domain şimdi düştü aldık tescili diye geri mi alacaklar yabancı biri alsa ne olacak ? Madem bir marka ve tescili bu tür konulara dikkat etmek gerekmez mi o kadar insan bekliyor bence haksızlık var.

Ek Olarak:

syelkenci adlı üyeden alıntı

Marka tescil belgesi dahi olsa; com net org domainleri sizden geri alamazlar.

Görüşünüz için teşekkürler rahatladım :) Domain hem jenerik hem PR'li en az 1000TL edeceğini düşünüyorum inşallah fark etmezler :)

bymuratmis bymuratmis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)
hocam domainin online olarak whois sorgulama da gorunen uzaa suresi var birde bundan sonraki bekleme ve domain sahibine bildiri suresi var yani bugun bosa cikacak gorunen domain yaklasin 2 ay daha beklemede kaliyo bittikten sonra ilk 30 gun domain sahibinin uzatmasi bekleniyo normal fiyatiyla, uzatmaz ise bi 30 gunde iki kati fiyatl ile uzatmasi bekleniyo yine uzatmaz ise dusuyo diye biliyorum siz emin olun he birde her sorgulama sitesinde sorgulamayin onemli domainleri . neden derseniz . sizin her sorguladiginiz domain sisteme dusuyo kayit ediliyo bazi firmalar takip edebiliyo hatta iyi bir domain duserse direk alip degerlendiriyolar. aman dikkat.
KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al