wmaraci reklam
lidertakipci

Youtube'da Neden Türkçe Dil Desteği Yok?

23 Mesajlar 4.221 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

erbilen erbilen Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 6 / 201
  • Ticaret 0, (%0)

darkdemon adlı üyeden alıntı

Ne zaman ki biz bu yabancıların açtığı sosyal medya platformları yerine Türk firmaların kurduğu hizmetleri kullanmaya başlarız ve ne zaman ki youtube yerine izlesene kullanırız işte o zaman youtube Türkçe Dil desteği çıkarır.

Bu konuda yanlış düşünüyorsun.. Bu ülkede yaşıyoruz diye, illaha bu ülkenin projelerine destek çıkacak değiliz.. Hangisi milyarderken böyle dev projeler haline geldi? Gerçekten hakkıyla işini yapan türkler çıksın, elbette onlarıda takip ederiz.. Ama bu işi milliyetçiliğe dökmenin hiçbir anlamı yok, bir adım ileri gitmek varken yine tersine gidiyoruz :)
0Derece

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Bir insanın kendine saygısı olmazsa yabancının hiç saygısı olmaz. Youtube 1-2 milyonluk ülkeyi takar ama Türkiye'yi takmaz. 1-2 milyon kişinin konuştuğu dile sahip bir ülkede satılan her ürünün o ülke dilinde yazılmış kullanma kılavuzu olur, 75 milyonluk Türkiye'de satılan bir ürünün Türkçe kullanma kılavuzu olmaz. Çünkü sen hakkını aramadığın sürece seni adam yerine koymazlar.

En basitinden ThemeForest'da tema satan Türklere bir bakın. Bir tanesinin bile temasında Türkçe desteği yoktur. Arap hazırladığı temaya Arapça, İspanyol İspanyolca, Bulgar Bulgarca dil seçeneğini koyar bizimkiler koymaz. Bütün tema tasarımcılarının ülke hanesinde Almanya, ABD, Fransa, Papua Yeni Gine yazar, bizimkilerde ise Türkiye yazmaz, onun yerine Avrupa Birliği yazar.

Şimdi siz söyleyin Youtube bizi takmamış çok mu?

Ne ekersen onu biçersin

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Türkçe desteği sunmuyor, sunmamalı da. Yüzlerce ülkede sorunsuz yayın yapabilirken Türkiye'nin vergi diretmesiyle uğraştı, Türkiye'de 3 yılı aşkın süre sansürlü kaldı. Ben olsam ben de sunmam, siz sizden vergi isteyip vermeyince yasaklayan bir ülkeye dil desteği sunar mısınız? Ben sunmam, Youtube'da sunmuyor.

Ülkede yaşayan insanlara da mı saygıları yok diyorsun, bu insanlar eğer kafaları çalışıyorsa sansürcü bir zihniyeti barındırmazlar. Barındırdıklarına göre bu ülkedeki insanların çoğunun kafası çalışmıyor, kurunun yanında yaş da yanıyor genellikle.
Böyle zihniyete böyle Youtube.
Atakan prisoner 0Derece

kişi bu mesajı beğendi.

Rednoize Rednoize Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İşletmeci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1105
  • Beğeniler 577 / 331
  • Ticaret 18, (%100)
Birçok yabancı sitede yani azerbaycan dili bile var ama Türkçe yok bizi küçümsüyor ve sevmiyolar bence
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)
Vergi kaçırmanın neresi doğru bir şey anlamadım o kadar para kazanıyorlar elbette verecekler vergilerini
NovaCep

kişi bu mesajı beğendi.

senininternetin senininternetin Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Computer Engineer Student
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 427 / 159
  • Ticaret 7, (%100)

supheli adlı üyeden alıntı

Vergi kaçırmanın neresi doğru bir şey anlamadım o kadar para kazanıyorlar elbette verecekler vergilerini

aynen adamlar bizden tonlarca para kazanıyor. Vergilerinide versinler.

Ayrıca bu Türkçe yapmama işi toptan youtube'nin şerefsizliğidir.

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Baskı Operatörü
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 4577
  • Beğeniler 1011 / 1011
  • Ticaret 3, (%100)
Benimde dikkatimi çekti bu olay neden Türkçe yok.Birde mozillada çalışan ufak bir eklenti vardı youtubeyi Türkçe yapan seneler önce aramıştım onu :D vide yüklemek için :D

ozerx ozerx Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Ö** C**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 23 / 78
  • Ticaret 7, (%100)
Bende 2 gün önce fark ettim senin gibi kafamda ön yargılar oluşturdum :)

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Bir yerden hatırlıyorum diyorum şimdi aklıma geldi :) TRT Haber'de Sosyal Medya TV'yi sunan M.Serdar Kuzuloğlu'na Formspring'den bi soru gelmiş ve cevaplamış.

Soru: Amirim, neden Youtube ısrarla Türkçe dil desteği vermiyor? Bu konuda neden bizi görmezden geliyorlar?

M.Serdar Kuzuloğlu'nun cevabı: Youtube'un kurucularıyla Paris'te uzun uzun sohbet etme imkanı bulmuştum. O sırada bunu ben de sormuştum. Kendilerine en sık sorulan şeyin yerel diller olduğunu ve kendi doğduğu ülkenin dilinin (Tayvan) bile henüz desteklenmediğini söylemişti.

Youtube'un yerelleştirmesinde tek faktör dil değil. İçerik açısından da yerelleşmeyi yürütüyorlar. Farklı dillerdeki sürümlere bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

http://www.formspring.me/mserdark/q/290657568722791051

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Vergi kaçırdığını nereden çıkarttınız? Adam vergisini kendi ülkesine veriyor, siz olsaydınız demoktratik kongo cumhuriyetinden gelen kullanıcılardan da para kazanıyorum vergimi oraya ödeyim mi derdiniz? Bu youtube'a özgü birşey değil web dünyasında işler bu şekilde yürür ister işinize gelsin ister gelmesin. En basitinden ogame oyunun .com.tr uzantısındaki gelirlerin vergisi bile gameforge firması tarafından almanyaya ödeniyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al