freelance iş ilanları

Azcık tarih, birazcık bilgi ve cehaletin giderilmesi

31 Mesajlar 5.307 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
Her Türk müslüman değil, her müslüman da Türk değil. Bu kutlamanın Türklere ait olması onu aynı zamanda müslümanlara da ait yapmıyor.
Nardugan, Ön Türkler'de ve İslama kadar olan Türkler ile Sümerlerde de aynı adla anılan yeni yıl bayramıdır...
- https://tr.wikipedia.org/wiki/Nardugan

Bunun nedeni ise Türklerin eski inanışına göre gece ile gündüz sürekli savaşırlar
- https://tr.wikipedia.org/wiki/Nardugan

Yukarıda yazdığı gibi kutlanış biçimi de zaten İslam öncesi Türk inanışlarına göre. Dolayısıyla kutlanış biçimi nedeniyle "bu kutlama bize ait değil" diyen kişiye cahil demeden önce ırksal olarak değil de dinsel olarak ele almak lazım. Ha ırksal olarak ele alırsak bütün Türkiye elimizde kalır. :)

wmaraci
reklam

Caesar Caesar ich bin /root Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 77 / 558
  • Ticaret 10, (%100)
Araplar kutlamasın zaten ne anlar onlar yılbaşından.

>/dev/null 2>&1

DeLi1SeY DeLi1SeY 1881 - 193∞, özlemle... Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 1385
  • Beğeniler 232 / 263
  • Ticaret 2, (%100)
Ülke olarak binlerce sorunumuz varken,
Şu soğukta dışarıda evsiz yatanlar varken
Savaş kapıdayken,
Yarınımıza ışık ile bakamazken,
... vs vs

Tek derdimiz Noel mi yılbaşı mı ?
İsteyen kutlar istemeyen kutlamaz her sene aynı polemik
Aynı konuları ( Özellikle de bu tarz anlamsız konuları konuşmak bizi sıkmıyor mu?)

şuan 27 yaşındayım 6. sınıfa giderken yılbaşı gecesi ne yaptığımızı soran bir öğretmenimize
Tv de yılbaşı programlarını izledim sabaha karşı da yattım dediğim de
Beni dinsizlik ile suçlamıştı
Ben o dönem 12 yaşındaydım o dönemde sonucunda hiç bir şey elde edemeyeceğimiz bu saçma polemik dönüyordu bugün ben 27 yaşındayım ama halen değişen hiç bir şey yok.
Sizce de garip değil mi yoksa sadece bana mı garip geliyor ?
AvaRe

kişi bu mesajı beğendi.

Belki bir gün dünyadaki tüm kadınları anlayabilirim, ama Google'ı hiç bir zaman anlayamayacağım.

AzX66 AzX66 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1457
  • Beğeniler 846 / 453
  • Ticaret 14, (%100)
yeni yıl gelmesine neden sevinildiğini anlamadığım gündür bence gereksizdir ve pek umrumda olmaz gün işte abi normal bir gün neyse dini açıdan bakarsak alkol tüketmek gibi uygunsuz davranışlar yapılmadıkça dinen sıkıntı oluşturmayacaktır.

wmaraci
wmaraci

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
Müslümanların hepsini Arap olarak niteleyip artistlik yapabildiğini zanneden bir kısım beyinden tasarruf yapan insanlar var hâlâ.

Müslümanlık ile ilgili bir şey söylüyorsun, "iripler ni inlir haha rörö" gibi garip sesler çıkarıyorlar. Böyle İslam düşmanı ve aynı zamanda ırkçı, kendi dışındaki herkesi cahil zanneden bilgiden yoksun prokaryot canlılar bir bitsin artık.

Yıl başı kutlaması bugünkü anlamda Hristiyan kültürüne ait bir öge.

Eski Türkler ile bağdaştırmak mantıksız. Ve bu mantıksızlığa karşı çıkanları küçük görmek zavallılıktır.

Dünyada tek sorun buymuş gibi gelmiş millete laf sokmaya çalışıyor.

Noel ağacı süslemek falan İslam kültüründe yoktur. Bu kadar açık ve net. Eski Türkler yapıyordu diye de ne yapmamız gerekir ne de bunu mantıklı bulmamız.
lizatihi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 77 / 558
  • Ticaret 10, (%100)
Yav he he

Bence Noeli müslümanlarda kutlayabilir. İsa yı Ben mi gönderdim onuda Allah göndermedimi? Muhammedi kabul ediyorsunuz İsayı neden red ediyorsunuz anlamıyorum ki :)

İkisinide Allah göndermedi mi? Kaçırdığım bir nokta mı var? Tüm peygamberlerin doğumu kutlanabilir.

Noel'in Kutlu doğum haftasından hiç bir farkı yoktur.

>/dev/null 2>&1

• Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

Caesar adlı üyeden alıntı

Yav he he

Bence Noeli müslümanlarda kutlayabilir. İsa yı Ben mi gönderdim onuda Allah göndermedimi? Muhammedi kabul ediyorsunuz İsayı neden red ediyorsunuz anlamıyorum ki :)

İkisinide Allah göndermedi mi? Kaçırdığım bir nokta mı var? Tüm peygamberlerin doğumu kutlanabilir.

Noel'in Kutlu doğum haftasından hiç bir farkı yoktur.

Hz. İsa'yı reddeden yok.

Hz. İsa da elbette ki peygamberdi. Ama bizim dinimizin peygamberi Hz. Muhammed'dir. Dolayısıyla Kutlu Doğum haftasında her gün yaptığımız gibi O'nu anarız, çeşitli faaliyetler yaparız.

Eğer Hristiyan iseniz Hz. İsa'nın doğumunu kutlayabilirsiniz.

Burada sorun, kutlama eyleminin objeye indirgenmesi. Sizce, Türkiye'de noel ağacı süsleyen insanlar Hz. İsa'nın doğumu olduğu için mi yapıyor bunu?

Siz de biliyorsunuz ki "hayır". Bu tamamen batı özentiliği ile ilgili bir durum.

Hz. İsa'yı illa ki anmak isterseniz oturun ve dua edin en azından. Ağaç süslemenin kimseye bir faydası olmadığı gibi Paganik bir semboldür.

Günümüzdeki anlamıyla noel'in hiçbir şekilde Türk Kültürü, İslam dini veya Hz. İsa ile ilgisi yoktur.

• Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 77 / 558
  • Ticaret 10, (%100)
Eski noeller daha güzeldi. Ne güzel 3D gözlüklerimizle TV çıkacak dansözü beklerdik. Yaşı elverenler bilir.

Bu arada 20 yaşında olup tüm türk kültürü islam dini ve hz isa hakkında bu kadar engin bilgilere sahip olman şaşırtıcı.

Baksana hiç birşeyle ilgisi olmadığına ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı edasıyla kanat getirmişsin.

Helal olsun. Bunları wordpress den falan mı öğreniyorsunuz meslekde yazıyor diye soruyorum.

Nasıl beceriyorsunuz henüz bir baltaya sap olamamışken 20 yaşında bu kadar engin ve net bilgiye sahip olmayı.

Merak uyandırıcı.

>/dev/null 2>&1

• Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

Caesar adlı üyeden alıntı

Eski noeller daha güzeldi. Ne güzel 3D gözlüklerimizle TV çıkacak dansözü beklerdik. Yaşı elverenler bilir.

Bu arada 20 yaşında olup tüm türk kültürü islam dini ve hz isa hakkında bu kadar engin bilgilere sahip olman şaşırtıcı.

Baksana hiç birşeyle ilgisi olmadığına ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı edasıyla kanat getirmişsin.

Helal olsun. Bunları wordpress den falan mı öğreniyorsunuz meslekde yazıyor diye soruyorum.

Nasıl beceriyorsunuz henüz bir baltaya sap olamamışken 20 yaşında bu kadar engin ve net bilgiye sahip olmayı.

Merak uyandırıcı.

Dinî ve tarih konularında oldukça fazla kitap okurum.

Ayrıca forumlarda herkesi ezikleyen kişi baltaya sap olamayan kişinin ta kendisidir.

Ben çok şükür ileri derecede piyano çalabilen, 3 dil bilen, bol kitap okuyan, Wordpress' ten anlayan, dinini iyi yaşamaya çalışan vatansever bir bireyim.

Kimin bir baltaya sap olamadığı açıkça ortada.

Akıl yaşta değil başta demiş atalarımız.

Eski Türkler noel kutlardı diyorsunuz ama,

Eski Türklerin özlü sözlerini pek takmıyorsunuz.

• Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 77 / 558
  • Ticaret 10, (%100)
Eski türkler noel kutlar nerede demişsim? Eski türkler yılbaşını kutlardı kendi bayramları vardı demişim.

Daha okumayı bilmiyorsun, 3 dil bildiğini iddia ediyorsun.

Nasıl öğrendin sen o 3 dili hangi universiteyi bitirdin 20 yaşında?

Saygılar.

>/dev/null 2>&1
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al