wmaraci reklam
lidertakipci

Banka'nın Kur Farkından Dolayı Haksız Aldığı Para

2 Mesajlar 583 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sospas sospas www.mustafasevinc.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sales and Technical Manager
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1292
  • Beğeniler 356 / 550
  • Ticaret 37, (%100)
Merhaba, arkadaşlar bugün başıma gelen bir olayı anlatıcam ve fikirlerinizi alıcam.

Şimdi ben kredi kartımla yurtdışından işlemler yapıyorum. Örnek Google adwords, domain ödemeleri gibi..
Her neyse ben şimdi soruma geliyorum.

Mesela ben örnek veriyorum 13.12.2015 'de bir 150 TL'lik harcama yaptım. Google adwords bakiye ekledim. Yani kredi kartıma gözüken o günün döviz kuruyla
51.66 dolar. Yani benim kredi kartı ödemem geldiğinde ödemem gereken tutar 150 TL olması gerekiyor. O günkü kura göre çevirip TL olarak yansıtması lazım.

Bugün ise kart borcu öderken şöyle bir şey başıma geldi. Benim dolar olarak yaptığım harcamaların toplamı,harcama yaptığım günke göre hesaplanırsa 665 Türk Lirası.
Ancak bugün bankacı cahil arkadaşımız benim Türk Liramı aldı. Bugünün tarihine göre kuru hesapladı. 687,78 TL karşılığı 230,80 USD verdi. Yani bu arkadaşımız bankanın otomatik kurları TL ye çevirmesine karşın yine o günkü dolarları toplayıp bugünkü kurla bana dolar aldırttı.
Her neyse döviz makbuzunu filan verdi. Bankacıya dedim bu böyle olmaz. Zaten banka benim harcadığım günkü kura göre ödemeyi yansıtıyor. Sen niye bugün toplam borcu dolar'dan TL ye çevirtip beni zarara sokuyosun.!

Her neyse ben bu adama böyle böyle o günkü harcadıgım dolar neyse onun TL karşılığını ödemem gerektiğini söyledim. Hayır bu mantıken olmaz. Doların ne anlamı kaldı. Dolara aykırı bi durum dedi. Sonrada bilmiyorum diye afallamaya başladı.
Her neyse adam TL paramı bugünkü kurla 230,80 USD ye çevirip ödemesini gerçekleşti.

Bankayı aradım.Benim haklı olduğumu o günki dolar kurundan TL ye çevrildigini,benim ise TL olarak ödemem gerektiğini söyledi.
Bu durumda toplam ödemem gereken tutar 665 TL iken zaten çevrilmiş olan param tekrar kura göre değerlendirilerek 687,78 TL ödemiş oldum.
22 TL adamın cahilliği yüzünden gitti. Her ne kadar miktar az görünsede ben hakkımı ararım. Bugün 22 TL zarar eder,başka bi gün daha yüksek ederim.

Ben bu durumda bankadan paramı geri alabilir miyim? Adam niye bana döviz sattı ? Banka bu durumu düzeltirmi? Elimde ödediğim 3 adet makbuz bulunmakta.
TL'nin dolara çevrildiği döviz satış makbuzu.
TL Asgari ödeme makbuzu
Dolar Asgari ödeme makbuzu

Aşağıda da ekstremi paylaşıyorum. Zaten başına açıklama olarak eklenmiş. Daha niye bugün bana döviz satmaya çalışıyosun ki ?

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim,adminler gerekli yerlere taşıyabilir. Konuma uygun kategori bulamadım.

wmaraci
reklam

ozguroyun ozguroyun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** B**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 74 / 35
  • Ticaret 10, (%100)
Guzel bir konu, takipteyim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al