wmaraci reklam
lidertakipci

Ek Puanın Kaldırılması

6 Mesajlar 905 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

KingSize KingSize WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 60 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin yerleştirme puanları, tüm öğrencilerde olduğu gibi Ortaöğretim Başarı Puanları'nın (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme puanlarına 0.06 ek puan katılıyordu. Örneğin öğretmen liselerinde okuyan öğrenci öğretmenlik programlarını tercih ettiğinde lise mezuniyet başarısına göre 30 ile 15 puan arasında ek puan alıyordu.
Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile ilahiyat fakültelerini tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu.
Habertürk'te yer alan habere göre, gGüzel sanatlar ya da spor lisesi öğrencileri de rekreasyon ile spor yöneticiliği alanlarında okumak istediklerinde ek puan alma hakkına sahipti. İşte tüm bu öğrenciler 2016'dan itibaren ek puan alma hakkını kaybetti.
Bence artık meslek liselerinin bir avantajı kalmamıştır,bu öğrencileri sömürmektir.

Peki, sizin düşünceleriniz nelerdir ?

Yağmura çok teşekkür ederim,
Bu gece yalnızca cesedime yağdı...
wmaraci
reklam

cankural06 cankural06 www.cankural.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 11 / 73
  • Ticaret 15, (%93)
Başlığı ilk okuduğumda "ek puan tamamen kalktı" zannettim. Böyle bir durum olsaydı, bir bakımdan iyi olurdu. Çünkü bildiğimiz gibi özel okula giden öğrencilerin sözlüleri ve sınavları hep tam puan oluyor. Devlet liselerindeki çoğu öğrencide zayıf almadan geçebilmek için uğraşıyor. Bu adaletsizlik bu sayede ortadan kalkabilirdi.

Meslek liselerine gelince. Zaten öğrenciler bu okullarda normalin altında bir eğitim alıyorlar ( Daha basit matematik, daha basit biyoloji vs. ). Bu öğrencilerin kendi alanlarında okumaktan başka çağreleri -genelde- olmuyor. Bu katsayıda kalkınca, zaten normalin altında eğitim alan meslek lisesi öğrencileri iyi bir üniversiteyi kazanma hayalini bir daha düşünmeleri gerekiyor. Zaten ülkemizde de Meslek Liseleri ( kendi çevremden yola çıkarak söylüyorum ) genelde "bundan bir şey olmaz" gözüyle bakılan öğrencileri barındırıyor.
KingSize

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 60 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam çocukluk hayali olarak bilişim okuma kararı aldım notlarımda iyi lakin bu katsayı olayı acaip canımı sıkmış durumda 1 yılımı dondurup tekrardan çalışmayı bile düşünüyorum.

TekilCPM TekilCPM Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 116 / 67
  • Ticaret 2, (%100)
Meslek liselerin bence de biraz daha desteklenmesi gerekir. Ek puan olayıda sadece YGS puanına yansıyor. Yani mühendislik felan okumaya kalktığında anadolu lisesi özel lise okuyan ile aynı kulvarda yarışmış oluyor. Tek desteklenen yanı ise Metok olayıdır. Sadece meslek liselilerin tercih edebildiği bir kontenjan diyebiliriz. Ancak Metok çok az sayıda üniversitede mevcut. Ve puanlarda bir normal üniversite kadar yüksek sebebi ise meslek lisesi okuyanların sayısının fazlalığı.

Bence bütün okullar meslek lisesi olmalı veya imam hatip gibi spor okulları gibi.

Dalların lisede seçilmesi gerekli ki temeli alsın ve daha hızlı ilerlesin.

Meslek liseli görüyor haftada 45ders 20dersi meslek dersi zaten bu çocuk hangi kafa ile kültür derslerini anlayabilsin ki ?

Yani Bende Meslek Liselilere Arka Çıkılması Taraftarıyım.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 60 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
İlla parayı bayılıp özel okula gitmek gerekiyor bu sistemde (bence)

devburak devburak #SoftwareDeveloper Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 43 / 39
  • Ticaret 0, (%0)
Bi dk bi dk ben gecen sene mezun oldum meslek lisesinden.

benim icin gecerli deği dimi bu haber :(

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al