wmaraci reklam
lidertakipci

ASP mi PHP mi ? ( Script Yazılımı )

21 Mesajlar 2.629 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Apollo Apollo Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Mekatronik Muhendisi
  • Konum Ukrayna
  • Ad Soyad H** H**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 5 / 15
  • Ticaret 1, (%0)
Asp devrini tamamlamış bir dildir.Asp'de kod yazmayı 8 sene önce bırakmış biri olarak söylüyorum.Php'de devrini yakında tamamlar.Şimdilik php öğren ama illa da ileri düzey script yazacam dersen python diline yönel derim.Şuanda büyük firmalar pythona yönelmeye başladılar.Ben yavaş yavaş phpyi bırakıp pythona yönelmeye başlayacağım.Zaten C konusunda da bilgim olduğundan çokta zorlanmıyorum.

Son kertede diyeceğim php çalış ama 2-3 seneye bırakmayada hazır ol.Asp'ye ise kesinlikle bulaşma.Türkiye'de kullanılan dildir ASP.NET.Yurtdışında yavaş yavaş herkes çıkmaya başladı bu dilden.

wmaraci
reklam

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Son atılımlarla dengeler biraz daha değişti. Microsoftun .net frameworkunu ücretsiz yapması olayları değiştirdi. Ayrıca mvc 6 çok ilginç derecede işleri kolaylaştırıyor.

Php'de yine aynı şekilde yoluna devam ediyor.

İki dilinde alt yapısı ve tarzları farklı. Eğer ben çok çok büyük firmaların online stok takip işlerini yapmayacağım vs. diyorsan yani çok büyük çapta projeleriniz yoksa eğer iki dil ile de istediğiniz şeyleri çok rahat yapabilirsiniz. Fakat çok büyük projeleri .net ile daha performanslı ve stabil biçimde yapabilirsiniz. Hangisi hoşunuza giderse hangisi mizacınıza uyarsa onu kullanın. :) Eskilere aşina olanlar ve masaüstü programlama tecrübesi olmayanlar için php biraz daha anlaşılır bir dildir.

Nogitsun Nogitsun Nogitsun.com Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .NET Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 232
  • Beğeniler 32 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
Kendim bir .net'ci olarak sanada .net'i önerebilirim. C# web form ile çok rahat scriptler çıkartabilirsin.

Nogitsun.com | Yazılım Çözümleri Üretir.

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Nogitsun referanslarınız arasında bulunan leges kitap isimli site görüntülenemiyor. Bildireyim buradan.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .NET Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 232
  • Beğeniler 32 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
BCanKARA evet şirket dosya taşıma, sunucu aktarım işlemini kendileri yapmaya çalışmışlar. :) haber vermeden yapılınca lisans sıkıntısı çıkartmış teşekkür ederiz.
BCanKARA

kişi bu mesajı beğendi.

invalid invalid PHP Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Back-End Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 38 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Forumdaki ilk mesajım sizin konunuza nasipmiş :) Ben PHP öneririm çünkü; yapmak istediğin, yapamadığın vs. herşeyi internet'te bulabilirsin sınırsız kaynak var PHP için. Ayrıca ben geçen yıl Rıza Çelik'in A'dan Z'ye PHP kitabını aldım bana çok yararı oldu zaten internette bu kitap hakkında olumsuz bir yorum bulmak zor gibi :)

MBarisTR MBarisTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 993
  • Beğeniler 242 / 259
  • Ticaret 25, (%100)
PHP çok kullandığı için açıklar çabuk bulunuyor. Asp çok az kullanılıyor. Açık fazla ama pek bilen yok. Asp daha güvenli duruyor. Ama banka sistemi yapamayacağını göre PHP derim.

s

Apollo Apollo Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Mekatronik Muhendisi
  • Konum Ukrayna
  • Ad Soyad H** H**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 5 / 15
  • Ticaret 1, (%0)
Banka sistemi yazacak olanlar zaten asp.neti bırakıyorlar.Çünkü bu dilin bir sürü backdoor denilen arka kapıları var.Microsoftun ürünü sonuçta.Pythona dönüş başladı artık ki bende python dilinde artık kendimi geliştirmek istiyorum.
Nogitsun

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .NET Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 232
  • Beğeniler 32 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
MBarisTR Php çok kullanıldığı için açıklar çok bulunuyor ne demek hocam? :) Siz açıkların nasıl oluştuğundan, çıktığından haberdar mısınız ? Şunu unutmayın eğer bilinçli ve tecrübeli bir yazılımcı iseniz php'de de ne getten ne posttan nede injectten patlak - açık - zafiyet vermeyen bir sistem oluşturursunuz. Php tehlikelidir izlenimi vermek doğru değil. Bir diğer konu Asp çok az kullanılıyor ? Asp mi kaldı ? Asp.net var şuanda farkı .framework'undan kaynaklıdır. ve Birden fazla mimarisi vardır. ASP.NET alt yapısı sistemlerde az kullanılmıyor. Seo url yapılmış bir çok asp.net projesi mevcut. Lütfen bilinçsiz yorum yapmayın.

Arafa Arafa WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek xxxxxxxxxxx
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 152
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Valla bence dili iyi bildikten sonra dilin pek önemi yok. (Veritabanı hariç) Ben asp biliyorum ve başka sitede gördüğüm farklı bir dil ile yazılmış uygulamayı asp'ye çevirerek kodlayabiliyorum. Mantığını çözdükten sonra gerisi teferruat. Tabi burda dilide çok iyi bilmek gerekiyor. o uygulamada hangi nesneleri hangi mantıksal bağlamda kodlayacağını bilmek çok önemli. Ama sıfırdan başlayacaksan bence html css (çok önemli) (asp,asp.net,php vb.) js,ajax,jquery vs (bunlarda lazım ama çokta prof olmaya gerek yok) Benim düşüncem bu. Bu dilleri az çok bilmen lazım sadece birisini bilmek iş görmüyor. Resimi çizersin ama iyi boyayamadıktan sonra kendini göstermiyor. Yani çizmek kodlamak boyamak ise css umarım anlatabilmişimdir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al