lostyazilim

Wordpress'te Açılır Menü Yapımı [jQuery ile]

4 Mesajlar 2.449 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ErenKeskin ErenKeskin Girişimci, Front-end Developer Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Elektrik-Elektronik Mühendisi
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1223
  • Beğeniler 243 / 336
  • Ticaret 2, (%100)

Gene Aklımda olan konulardan biriydi bu.Açılır menü siteye şıklık kazandırır ve WordPress’in kendine ait özel class’ları ile bunu nasıl gerçekleştirebilirim diye kendime sordum ve yanıtınıda aldım.Bunun için sadece jQuery ile nasıl yapıldığını bilmek yeterli olacaktı.Bende açılır menünün nasıl yapıldığını öğrendim bunu WordPress’e entegre ettim.Videolu bir şekilde anlatım sistem mantığının nasıl olduğunu daha da kavratmak isterdim ancak şuan buna vaktim yok isteyenler olursa belki daha sonra çekebilirim.

Gene her zamanki gibi ilk işlemimiz olan JS dosyamızı sitemize çağırmakla başlıyoruz.Bunun için bilindiği gibi 2 yöntem vardı.

Bu jQuery.com üzerinden gelen dosya

<script></script>

Buda Googleapis üzerinden gelen dosya
<script></script>

Bunları bu şekilde çağırıyoruz ve ardından menümüz için alt yapımızı oluşturuyoruz.

Şeklinde girmemiz gerekmektedir.

Şeklinde girmemiz gerekmektedir.Tabiki bu WordPress’te işimize yaramayacaktır.Wordpress’te bu menü yapısının görünmesi için

şeklinde yazmamız gerek.Böyle yazdığımız taktirde yazılarımıza otomatik olarak “page_item” classı atanacak.
Eğer biz bir sayfayı eklerken üst sayfasını belirlersek bunun kod yapısıda belirttiğimiz üst sayfanın hemen altında yeni bir
    yapısı oluşturarak ona “children” class’ını atıyor ve bizim açılır kapanır yapmamızda bize çok büyük kolaylık sağlıyor.
    Bunun style’ini kendinize göre düzenleyebilirsiniz ancak ben kendi oluşturduğum style’i ekleyerek sizlere birer kolaylık sağlayayım.

#menu {background-color: #092830; border: 1px solid #ddd; height: 50px; margin-top: 10px;
    border-radius: 3px;
    -moz-border-radius: 3px;
    -webkit-border-radius: 3px;
    }
    #menu li.page_item {float: left; border-right: 1px solid #ddd; position: relative;}
    #menu li.page_item a {display: block; padding: 17px 30px; color: #ddd; }
    #menu li.page_item a:hover, #menu li.page_item.aktif a{color: #fff; background-color:#175475;}
    .children {position: absolute; left: 0; top: 50px; background-color:#175475; display: none;}
    #menu li.page_item ul.children {}
    #menu li.page_item ul.children li{width: 170px;}
    #menu li.page_item ul.children li a{display: block; font-weight: normal; padding: 10px; color: #fff;}

Bu işlemi yaparsak açılır menümüz aktif olmamış olur ancak aşağıdaki jQuery kodlarını sitemize girersek Açılır menü işlemini tamamlamış oluruz.

<script>
    $(function(){

$("#menu li.page_item").hover(function(){
    $(this).addClass("aktif");
    $(".children", this).slideDown();
    }, function(){
    $(this).removeClass("aktif");
    $(".children", this).slideUp();
    });

});
    </script>

Açılır menü işlemimiz göründüğü kadar da zor değil oldukça basit bir işlem.Şuan için demosunu sitemdeki “Hakkımda” sayfasının üzerine geldiğinizde görebilirsiniz ancak en kısa sürede demo alt yapımı oluşturup tüm demolarımı oraya yönlendireceğim.

Yazar: Eren Keskin
    Kategori: jQuery + Wordpress
    Web Adresi: ErenKeskin.com
isodmin

kişi bu mesajı beğendi.

herenkeskin.com - Elektrik ve Elektronik Mühendisi - Gömülü Sistemler üzerine çalışıyorum.
wmaraci
reklam

Ogunsakiz Ogunsakiz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2024 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 616
  • Beğeniler 158 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
tamda buna ihtiyacım vardi teşekkürler :) eline sağlık
ErenKeskin

kişi bu mesajı beğendi.

Onur89TR Onur89TR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 2376
  • Beğeniler 704 / 791
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel paylaşım, en kısa zamanda demosunu ve WordPress'e entegresi nasıldır bekliyoruz.

Kenar Kenar Web & Mobil Arayüz Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek UI/UX Designer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 203 / 160
  • Ticaret 12, (%92)
Güzel anlatım, teşekkürler :)

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al