lostyazilim

Bu İş Nasıl Olur?

7 Mesajlar 856 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

radyopati radyopati WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 22 / 37
  • Ticaret 3, (%100)
Arkadaşlar şimdi bir e-ticaret sitesi hazırlıyorum fakat ürünleri farklı siteler üzerinden aldığım satış ortaklığı sistemi ile yapacağım ve o e-ticaret sitesi faturalandırmayı yapacak mecburen bende arada % olarak komisyonu mu alacağım. Benim bu durumda bir fatura kesme ve şirket kurma zorunluluğum oluyor mu? Biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.

wmaraci
reklam

sokrates sokrates WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster | Grafik tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 980
  • Beğeniler 223 / 222
  • Ticaret 61, (%100)
Hayır hocam hiçbir koşulda olmaz ancak şunu unutmayın herhangi bir ürünün tırt,bozuk,sorunlu çıkması durumunda ilk hedef alınacak referans site siz olacaksınız. Ve planınızı + yüzdenizi iyi tutmalısınız çünkü sitenzin reklamını yaparken astarı yüzünden pahalı olmaması gerekir. bu sebeğle rekalm marjlarınızı düzenli ve sık yaparak markalaştırabilrisiniz bile. Daha önce aklıma gelmiş ancak bütçe yetersizliğinden kalkışamadığım bir projeydi. Şuan bütçe ayırabilme durumumu göz önüne alsam bile ilgimi çekmeyen bir sektör. vE EN ÖNEMLİSİ RAKİPLERİNİZİN BİHAYLİ FAZLA OLDUĞUNUDA UNUTMAYIN. Şansınız bol olsun umarım yarım kalmayacak bir projedir.

Recbook Creative 

Pisiprens Pisiprens xyz Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek E-Ticaret-Ürün Yönetim-Fotoğra
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 20 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
sokrates hocam sizin dediğiniz doğru değil. İster ürünü kendiniz satın, isterseniz aracı olun fark etmez. İnternet üzerinden satacağınız tüm ürünleri özellikle önümüzdeki günlerde faturlandırmak zorundasınız. E- ticaret sitesi kurdunuz ne ile satacaksınız. Ya havale ya kapıda ödeme yada kredi kartı ile olacak. Havale mi seçtiniz müşteriniz size havale mi yaptı hesaplarınız şahsi bile olsa bir süre sonra gelen - giden paraların hesabını vermek zorundasınız. Kredi kartı ile mi olacak. Ya payu ya iyzico yada ipara hepsi sizden şirket bilgilerinizi isteyecek şahıs şirketi iseniz ne ala. Bankalar zaten size ticari oda kaydı olmadan sanal pos açmaz. Kapıda ödeme için kargolar şirket olmazsanız anlaşmaz. Hepsi size fatura kesecek. Diyelimki anlaşmalı olduğunuz firmalar. Bunların hepsini karşılayacak, öle bi sistem kurarsanız zaten köşesiniz. Kimse yanaşmaz benden söylemesi. Bu arada hatırlatma yapıyım: Tüm internet siteleri belli bir limitten sonra e- faturaya geçmek zorunda olacak, özellikle 2017 de instagaram vs. satış yapanlar yada internet üzerinde satış yapanlar çok yakın zamanda yapamayacak. Yani aracılık devrinin sonu geliyor gibi. İnternetten satış yapıp vergi vermeyen bir çok satıcıya (bunlar aracılar sizin gibi) geriye dönük ceza yediklerini duymuştum. Ne kadar doğru onu bilmiyorum tabi. Benden tavsiye şahıs şirketi kur ufak miktarda gideri olur ama size birçok kapı açar. E ticaret düşünüyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız.

www.mevsimbahar.com

crookersss crookersss </codenart> Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşım insanları yanlış yönlendirmeyin. Bir şekilde ticari kazanç sağlıyorsanız bunu resmi olarak faturalandırmanız gerekmektedir. Benzer bir işi bizde yapıyoruz ve komisyonumuz 5 lira dahi olsa faturasını kesiyoruz. Kesmek zorundayız. 300-500 lira verip bir şahıs şirketi kurup bunu çözebilirsiniz. Başınızı belaya sokmayın derim ben.

wmaraci
wmaraci

sokrates sokrates WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster | Grafik tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 980
  • Beğeniler 223 / 222
  • Ticaret 61, (%100)
Hocam konuyu dikkatli okudunuz mu acaba ? yani gözden kaçırmış oplma ihtimalinize karşılık söylüyorum; Arkadaş başka firma ve sitelerin ürünlerini satacak. Yani kendi sitesi üzerinden yönlendirmme bazlı olarak. Alışveriş kendi sitesinden gerçekleşmeyecek ancak trafik kendi sitesi üzerinden egrçekleşecek. Ürünü satan firma kimse faturayı zaten onlar kesecek yada şirket olma zorunlulugu bu arkadaşımız için değil ürün satışını yapan site için vardır. Söz konusu sitenin hiçbir hükümlülüğü yoktur. Bunu incir.com denen sömürgeç site gibi düşünün bu arkadaşımızın dediği olayı onlar zaten yapmış. Belli başlı tüm ürünlerin satışını size kendi alan adınıza açmış oldukları e-ticaret sitesi ile kullanıyor ve satışını yapıyorsunuz ancak faturayı ,ürün tedariğini,muhasebesini kendileri yapıyor. Bu olayı bu sekilde düşünün yani :) Edit: İncir.com demişken kimse gaza gelip o dipsiz kuyuya inmesin derim. vs.

Ek Olarak:

Recbook Creative 

crookersss crookersss </codenart> Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Ne olursa olsun bir kazanç var ise fatura olmak zorundadır.

Pisiprens Pisiprens xyz Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek E-Ticaret-Ürün Yönetim-Fotoğra
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 20 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
sokrates hocam sizin dediğiniz birkaç sene önceydi bende bunu söylüyorum zaten. El emeği, ev hanımı gibi oturduğunuz yerden el emeğinizi satacaksanız devlet buna bir şey demiyor. Ama tutup ta arkadaş gibi ortaklı yada yönlendirme olsun. Yüzde yada komisyon alıyor mu? hesabına para yatıyor mu? Olay bitmiştir. Zaten bu bahsettiğim olay yüzünden şuanda mahkemeleri devam eden çok önemli siteler var. Sitesinde ürün satılıp ta yüzde alıp vergi ödemeyen. İsterseniz gelir idaresinden bilgi alabilirsiniz. Sırf bu olayı anlatmak için siteleri bile var. Şuanda bir şey görmüyor olabiliriz ama 2017 de çok şey değişecek.

www.mevsimbahar.com
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al