wmaraci reklam
lidertakipci

Kayıt dışı faaliyet nedeniyle vergi dairesinden geldiler

3 Mesajlar 1.216 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Orifame Orifame Oriflame Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Oriflame Danışmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 342
  • Beğeniler 69 / 42
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar,
Birçoğumuz az çok reklamlardan gelir elde ediyoruz ve zaman zaman da vergi konusu gündeme geliyor.
Bugün "kayıt dışı faaliyet tespiti" nedeniyle vergi dairesinden bir memur evime geldi. Ocak 2015'de hesabıma "WordEgo" (Metin Madenciliği Yazılımları Anonim Şirketi) tarafından yatırılan 100 TL'yle ilgili vergi mükellefi olup olmadığımın tespiti gerekiyormuş. Wordego sitesinde yazan "Eğer SİZ Türkiye'de yerleşik bir gerçek kişiyseniz; WORDEGO, SİZ’e alacağınız aylık ödemelerin tam karşılığı tutarında gider pusulası düzenleyecek ve tutarın %80'ini tarafınıza, kalan %20'sini ise SİZ’in adınıza gelir vergisi olarak vergi idaresine ödeyecektir. " maddesini söyledim ama herhangi bir vergi ödenmediğini söyledi ve eğer bu işi düzenli olarak yapıyorsam tüzel kişi olmam gerektiği söylendi. Faaliyet kontrolü yoklama formunu doldurduk ve açık açık herşeyi anlatmama rağmen, memur sadece bir defalığa mahsus bir ödeme aldığımı yazdı. Halbuki 3 ayda bir wordegodan ve her ay adsenseden ödeme alıyorum. Eskiden cüzi miktarlar için vergi incelemesi yapılmıyor sanıyordum ama 100 lira için bu kadar uğraşıyorlarsa aylık gelen ödemeler için ne yaparlar bilmiyorum. İnternette baktım ama hiçbir şey bulamadım. Bunun sonu nereye varır bilmiyorum...

wmaraci
reklam

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2761
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
Diğer aldığınız ödemelerde vergi ödenmiştir şirket tarafından o 100 tl için ödenmediği için olabilir google vergiden muaf bildiğim kadarıyla ülkemizde öyle olmasaydı türkiyedeki google yayıncılarının hepsi vergi ödemek durumundaydı.

dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 20 tl bakiye hediye

Orifame Orifame Oriflame Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Oriflame Danışmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 342
  • Beğeniler 69 / 42
  • Ticaret 2, (%100)
Evet, haklısınız. Wordego'nun benden kestiği iskontoyu ödememesinden kaynaklı bir durum sanırım. Wordego'ya mesaj yolladım, bildirim yaptıklarına dair ekran görüntülerini gönderdiler. Muhtasar Beyannamesi ile yapılan stopaj ödemesi ve 2 Nolu KDV Bayannamesi ile yapılan KDV ödemesini gösteriyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al