wmaraci reklam
lidertakipci

Eklenti yok, sıfır tema, özellik yok işlemci kullanımı hat safhada?

10 Mesajlar 854 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

furkangunes04 furkangunes04 SiberKalem.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar bloğumda uzun zamandır yaşadığım işlemci sıkıntısının önüne geçmek için bir haftadır ciddi bir şekilde üzerinde çalışıyorum.

Bugün siteyi tamamen sıfırladım. Yorumları, yazıları, ortam dosyalarını, etiketleri, kategorileri geri yükledim. Diğer hiç bir şeye karışmadım. Sitede işlemci kullanımının yine sürekli son haddine geldiğini gördüm.

Bu sorunu ücretli/ücretsiz çözebilecek biri özelden iletişime geçerse sevinirim.

wmaraci
reklam

aykutvrl aykutvrl Üzgün Kullanıcı
  • Üyelik 27.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad A** V**
  • Mesajlar 745
  • Beğeniler 334 / 194
  • Ticaret 1, (%100)
Kullandığınız host veya sunucu dandik olabilir veya Eklentilerinizi göden geçirin.

ApranaX ApranaX E-ticaret Yöneticiliği Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek E-ticaret Yöneticiliği
  • Mesajlar 489
  • Beğeniler 77 / 76
  • Ticaret 0, (%0)
Cache eklentisi kullanmanızı öneririm. Sitenizde çok resim var ise cdn tavsiye edebilirim. Ayrıca VPS alırsan ekstradan bir kazancınız olacaktır.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
İstatistikler çok garip 4 işlem 166MB ram ve %99 işlemci. :confused:

Ek olarak:

Tural Abiyev bu konularda deneyimlidir ulaşırsanız size ücretli destek verebilir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Reklama girer diye host ismi söylemek istemiyorum ama sandığınız kadar dandik bir hosting değil. Hatta şunu söyleyeyim: 3-4 hosting değiştirdim, hepsinde de aynı sorun baş gösterdi. 1 yıldır bu sorun mevcut.

Sitedeki sorunu anlamıyorum. Bot saldırısı falan da yok, hitlerde anormal artış yok, spam yorum artışı yok. Wordpress'in sıfır halini kuruyorum, site bir süreliğine düzeliyor. Konuda söylediğim yedekleri geri yükledikten sonra yine eski haline geliyor. Belki de zamanla işlemci kullanımı artıyordur, yedekleri geri yüklememle alakası yoktur, tam bilemiyorum. Ama hiç eklenti olmayan, sıfır tema kullanan web sitesi neden işlemci kassın?

sospas sospas www.mustafasevinc.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sales and Technical Manager
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1292
  • Beğeniler 356 / 550
  • Ticaret 37, (%100)
Hostun bulunduğu makinede başka site yüksek CPU tüketiyor olabilir. O da sizi etkiliyor olabilir. Firmanızla iletisime geçtiniz mi? Bende çok çektim bu sıkıntıdan. Ve gerekli optimizeyi yaptım. CloudFlare ve CubeCDN kullanmaktayım. https://mustafasevinc.com.tr adresinden siteyi kontrol edebilirsiniz.

mahmutkandemir mahmutkandemir Php & Wordpress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Php & Wordpress Developer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 534
  • Beğeniler 16 / 115
  • Ticaret 27, (%100)
ücretli yardım düşünürseniz yardımcı olayım

yeni skype adresim: mahmutkandemirr@icloud.com

• Üyelik 16.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar bugün siteyi tekrar elden geçirdim. Sitenin yedeğini aldıktan sonra:

1. Siteyi tamamen sildim.
2. Wordpress'i sıfırdan yükledim.
3. phpmyadmin'den şu tabloları geri yükledim:
commentmeta
comments
postmeta
termmeta
terms
term_relationships
term_taxonomy
usermeta
users

options ve links tablolarını ise geri yüklemedim, yani bu tablolar sıfır haliyle kaldı.
4. Wordpress admin paneline girip ayarları eski kullandığım gibi düzenledim.
5. Aşağıdaki eklentileri yükledim ve ayarlarını yaptım:
Akismet
iThemes Security
Regenerate Thumbnails
Sabai
Sabai Discuss
Shortcodes Ultimate
TablePress
WP Super Cache
6. Satın aldığım temayı ve resimleri (wp-content/uploads) geri yükledim.
7. Resimleri Regenerate Thumbnails ile tekrar oluşturdum. Daha sonra bu eklentiyi sildim.

İşte son durumlar böyle:

Sitenin açılış hızına bakın, pingdom 90/100 oran veriyor ama sitenin ilk açılış komutunda 20 saniyeye yakın beklediği görülüyor. Bu ne anlama geliyor?

Bu da sitenin bugün ki CPU kullanımı... Bir ara full seyretmiş, o zaman Regenerate Thumbnails eklentisi aktifti. Hadi bu normal, peki ya üstteki resimde yer alan bekleme süresi? Ayrıca son birkaç dakikada işlemci yine full kullanılmış. O da ben admin paneline girip birkaç ayarı değiştim, yoksa özel bir neden yok.

Gördüğünüz gibi, eklenti ve tema olarak çok sade olan site, tüm ıvır zıvırlardan arındırıldığı halde yine rezalet. Yardımcı olacak kimse yok mu Allah aşkına?

YazTurkiye YazTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bankacı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** L**
  • Mesajlar 740
  • Beğeniler 323 / 148
  • Ticaret 8, (%100)
sitenizin linkini verirseniz inceleme yapayım.

• Üyelik 16.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
@mahmutkandemir aracılığıyla sorunu hallettik.

Aynı sorunu yaşayanlar olabilir diye buraya yazıyorum: Cpanel'den PHP versiyonunu 5.6'dan 5.3'e çektik. Arkadaş birkaç ince ayarda yaptı, ancak PHP versiyonunun önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyoruz.

Her şey için kendisine teşekkür ederim.

Ek Olarak: Arkadaşlar sorunu hallettik demiştim ancak erken konuşmuştum malesef.

Sorunun bir kısmını halletmişiz meğer, geri kalan kısmı devam ediyordu. Site bazen hızlı açılıyordu bazen açılışı uzun sürüyordu. Eskiden daha sık geç açılırdı, artık arada bir geç açılır oldu. Makalelerde dolaşırken bir makale anında açılırken diğeri geç açılıyordu. Admin paneli de böyle, bir sayfa hızlıca açılırken diğer sayfa geç açılıyordu. Sanki rastgele geç açılma döngüsü vardı. Ne zaman denk gelirse... Hatta admin panelde biraz dolaşıp birkaç işlem yapınca CPU yine tavan yapıyordu. Eskisi kadar sık olmasa da uğraşınca böyle oluyordu.

Bugün sorunumu kökünden hallettim. Artık o eski CPU derdim kalmadı. Neler yaptığıma gelirsek:

Önce test alan adına sıfır wordpress kurulumu yükledim. Phpmyadmin'den baktığımda normal site ile test sitesi arasındaki veritabanı tablo türlerinde farklılık gözlemledim. Test veritabanındaki tablolar INNODB türündeydi. Sitemin veritabanındakiler ise MYISAM türündeydi. Bunu farkettikten sonra:

WordPress veritabanındaki tüm tabloları INNODB türüne dönüştürdüm. SQL sekmesine tıklayıp aşağıdaki sorguyu girdim:

ALTER TABLE wp_comment ENGINE=InnoDB;
ALTER TABLE wp_commentmeta ENGINE=InnoDB;

vesaire... Bu şekilde tüm veritabanlarımın türünü dönüştürdüm.

WordPress admin panelinde hızlanma gözlemledim. Sıra geldi makale hızlarını kontrol etmeye... En çok tutulan makalemi kontrol ettim ancak 30 saniyeden uzun sürede açıldığını gördüm. Sorun yine mi çözülmedi derken hızlı açılan makaleler aklıma geldi. Görülen o ki sitemde sadece bu 30 saniyede açılan makale ve birkaç makale dışındakiler hızlı açılıyordu. Geçmişte ilgili makalenin ve başka makalelerin permalink'lerini değiştirmiştim, daha sonra 404 hataları sebebiyle eski hallerine geri döndürmüştüm. Bunun bir hataya sebep olduğu ve veritabanına yük bindirdiğini düşündüm. Böylece:

Geç yüklenen makalemi editörle açıp Metin moduna geçtikten sonra içindekileri Windows'ta bir metin belgesine kopyaladım, etiket, kalıcı bağlantı yapısı, kategorileri, öne çıkan resmi vesaire ne varsa bunları da ekleyerek makaleyi önce çöpe taşıdım sonra kalıcı olarak sildim. Daha sonra yeni yazı oluşturarak tüm aldığım bilgileri aynen geri girdim ve yeni makaleyi oluşturdum. Test ettiğimde aynı makalenin yeni hali çok daha hızlı yüklendi. 30 saniyede yüklenen makale artık yarım saniyede yüklenir oldu. Bu şekilde en çok tutulan makalelerimden sorun çıkaranları hallettim.

Sonuç:

Artık %99,5-100 işlemci kullanımı geride kaldı. İşte işlemci kullanımıma dair ekran görüntüsü:

Son bir saatin işlemci kullanımına ait ekran görüntüsü. İşlemcinin tavan yaptığı zamanlar sorunları çözmeye uğraştığım zamanlardı. Sorunu çözdükten sonra yönetici panelinde gezip, özellikler etkinleştirip pasifleştirdiğim halde, makalaleler yayımladığım halde işlemci bir daha tavan yapmadı gördüğünüz üzere.

Şuan ki mutluluğumu, sorunu nasıl çözdüğümü en ince detaylarına girerek hikaye tarzında sizlere anlatarak paylaşıyorum. Umarım benim gibi işlemci sorunu yaşayayanlar bu konu sayesinde çözüme ulaşabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al