wmaraci reklam
lidertakipci

Vejetaryen Olma Yolları

6 Mesajlar 1.080 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

burak17 burak17 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 186
  • Beğeniler 5 / 25
  • Ticaret 2, (%100)

Herkese merhaba sevgili Cimrimerkez okurları, sizlere daha önce kendimi tanıtma fırsatım olmamıştı fakat bugün sizlere hayatımda yaptığım, benim için ve bu yola girmek isteyenler için büyük bir değişikliğin ilk adımında sizlere yardımcı olmak amacıyla kendimi tanıtma gereği duydum.

Ben Burak 19 yaşındayım ÇOMÜ Bilgisayar programcılığı böşümü 1. Sınıf öğrencisiyim. 2 sene tekvando yaptım ve şuanki koşullar nedeniyle karateye geçmem gerekti ve 3 aydır karateciyim. Bazı zamanlar kendimi herkesten farklı yerde görmek çok hoşuma gitmiştir, gerek farklı hayatlar gerek bakış açısı...

Benim bu konuda sizlere aktarmak istediğim asıl konu ise; Vejeteryanlık.

İsterseniz kısaca bu fikrin bendeki oluşumunu da anlatayım.

Dün akşam yakın çevremdeki bir arkadaşımla konuşuyorduk ve bir yandan pizza yiyordum. Arkadaşıma "Pizza ister misin?" diye sordum. "Hayır ben veganım. " dedi. Bu konuyu uzun süredir merak ettiğim için bu konu hakkında biraz konuştuk ve sonuçta kendimi Vejeteryanlık yolunda buldum.
Benim vejeteryan olma konusunda ki ilk
düşüncem kendi sağlığım oldu.

Hayvan etlerini yemek, bitkiye göre oranla daha zor öğütülür ve zararlı yağların vücuttan atılması zordur. İnsanların et yemekleri yediği sürece zararlı yağlar insan vücudundan atılmadığı için damarlar yavaş yavaş tıkanmaya başlar.

Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi koelsterolün yükselmesine enden olabilir. Zaten kolesterol sorunu olan kişiler doktorlarına danışmalıdırlar
Aşırı tüketmeye bağlı olarak kırmızı et tansiyona neden olabilir.
Fazla miktarda kırmızı et tüketimi kilo almaya neden olabilmektedir.
Aşırı kırmızı et tüketimi aynı şekilde kalp damar hastalıklarına neden olabilir.
Normalden fazla miktarda et tüketim, mide bapırsak ve karaciğerlerde sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

İkinci nedenim ise hayvanlara olan merhametim oldu.

Bizim gibi kanlı canlı varlıkların etlerini (Damarlarını, sinirlerini, derilerini) yemek bir süre sonra vahşice gelmeye başladı. Mantıklı düşününce bu varlıkları yemek zorunda değildim. Topraktan yiyebileceğim dünya kadar besin vardı. Ve bugünden itibaren hayvan eti yemeyi kesip bitkilere yönelmeye, dünyayı daha kötü bir yer olma düşüncesinden elimden geldiğince korumak istiyorum. Ve bu yazımı okuyup Vejeteryanlığa başlamak isteyen arkadaşlar için de yaşadığım anıları ve düşüncelerimi bu konu altından eklemeye karar verdim. Soru ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Daha güzel bir dünyada yaşamak dileğiyle...

Birinci Gün

İlk günümde zorluk çekmedim. Sabah yurt kahvaltısında peynir ve sosis vardı almadım. Domates, salatalık ve çikolata yedim. Okulda ise Vejeteryanlar için de yemek çıktığı için sorun olmadı. Akşam ise yurtta Şinitzel, çorba, pirinç pilavı ge fanta vardı. Şinitzeli almadım. Pirinç pilavı sa sağlıklı olmadığı için yemedim. Çorbaya ekmek doğrayıp çorbayla karnımı doyurdum. Gayette güzel bir öğündü benim için. Daha önce midemde yanma sorunu vardı bugün hissetmedim.

Yazı devamını blogumda paylaşacağım merak edenler takip edebilir.

Alıntıdır: Tıkla

Google Play Store Uygulama İndirme, Yorum, 5 Yıldız Hizmeti

https://bit.ly/2w3lJ0g
wmaraci
reklam

DG34 DG34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker - Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 228
  • Beğeniler 40 / 98
  • Ticaret 4, (%100)
Domates salatalık ve çikolata yiyorsun ama peynir yemiyorsun. Peki yediğin çikolatadaki süt ejderhadan mı çıkıyor hocam? Boşver yapıştır pirzolayı yav. Ölümlü dünya...
CezaLet OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

SizinWeb SizinWeb . Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 3626
  • Beğeniler 1459 / 1458
  • Ticaret 135, (%100)
Zorla Güzellik olmaz konunuzdada belitmişsiniz Fazla et tüketimi diye Allah Dünyada bulunan Canlı cansız herşeyi insanların hizmetine sunmuştur yemeleri içmeleri ve kullanmaları Söylediğim gibi Çok tüketilen et değil sebzede olsa sorun yaratır Bugün bir Semiz otu ve ıspanak çok sağlıklı bir besin ancak Düzgün şekilde temizlenip dinlenmediği zaman böbreklerde kum ve taş oluşumuna sebep olabiliyor Merhamet duygusuna gelince bu kişiden kişiye değişir beslediğiniz bir canlıyı yemek zor olabilir belkide ama yinede et olmadan asla olamaz bir çok doktar hep et yemeyi tavsiye eder usulunce tabiki Öte yandan Günümüzde moda oldu tv lerde biri çıkıp bu sağlıklı öteki bu sağlıklı diyip diyip duruyor Akıl almaz bir hale doğru gitmeye başladı bu gıda sektöründeki alavere dalavere

Bugün Bizim Yarın Çocuklarımızın.

ekbilisimm ekbilisimm ek-bilişim Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek mühendislik öğrencisi
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 557
  • Beğeniler 137 / 114
  • Ticaret 8, (%100)
İnsanlığın varoluşundan beri et yer ve bu insanın doğasında vardır aslanin ceylani yemesi gibi tüm canlilarin doğasında olanlar var tabiki herşeyin fazlası zarar

wmaraci
wmaraci

Golsime Golsime Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Takılıyo
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad G** A**
  • Mesajlar 506
  • Beğeniler 206 / 195
  • Ticaret 26, (%96)
Etin zararı olsa insanoğlu bugünlere kadar gelemezdi, vahşi doğa zaten yok olurdu. Marjinal takılmaya çalışmayı bırakın da gelin ben size bi lahmacun ısmarlayayım?

KartPazar KartPazar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ön Ödemeli Kart Satışı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1135
  • Beğeniler 160 / 373
  • Ticaret 16, (%100)
Vegan olmayı istemen çok güzel ama sebeplerin yanlış ve bilgin zayıf. Et sağlıksızdır diye bir şey yok, et dışındakiler de sağlıklıdır diye bir şey yok.

Hayvanların, insanların yemesi için yaratıldığını söyleyenler olacak, bırak onlar kendilerini evrenin merkezinde görmeye devam etsinler. Aslanın ceylan yediğini söyleyenler olacak, bırak onlar kendilerini hayvanlarla bir tutmaya devam etsinler.

Sebebinin yanlış olduğunu söyledim madem kendi sebebimi de söyliyim; bir porsiyon et yetiştirmek için sekiz porsiyon bitki harcanır. Bu porsiyon porsiyon etler de dedelerimizin çiftliği gibi yerlerde üretilmezler. Konuyla ilgili ekleyebileceğim çok video var ama kimseyi uykusundan uyandırmak istemiyorum. Youtubeda bir arama yapman yeterli.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al