wmaraci reklam
lidertakipci

Şahıs Şirketi Nedir?

21 Mesajlar 2.646 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Cbaran Cbaran Mustafa Kemal Atatürk Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 94
  • Ticaret 8, (%100)
Üstat; Şahıs şirketi kurman senin için mantıklı şuan sana maliyeti 300,00 TL olacaktır. Bunun nedeni de bir muhasebeci tutman gerektiğindendir. Muhasebeci sana 300 TL diyecektir.

Normalde şahıs şirketi kurmanın maliyeti 60 tl şirket defteri tasdik ettiriyorsun + damga kestiriceksin oda 40-50 tl başka bir masraf yok ama muhasebeci de para kazanmak zorunda :D

Geriye kalan sistemde masrafların olacak fatura, yazıcı vs gibi.
Eğer sanal pos alacaksan Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıt olman gerekir oda şehirden şehire değişir ama ortalama 600 TL.

Şimdi gelelim aylık masrafa aldığın ürünler vs bir çok şeyi kdv den düşeceksin, sende fatura keseceksin eğer kdv fark vermezse sadece 31,50 TL beyan damga vergisi ödersin. Verirse hem kdv hemde gelir vergisinden fark ödersin.

yılda 4 kere stopaj ödeyeceksin onu da şöyle anlatayım kira kontratın aylık 100 tl üzerinden olursa ortalama olarak her 3 ayda bir 65 tl de stopaj ödersin.

Yıl sonunda muhtasar ödeyeceksin.

Arada gözden kaçan vergiler olabilir daha ince bir detay soracaksan yardımcı olmaya çalışırım.
lukama taskirancemal

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

September September WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sağlık
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 204
  • Beğeniler 65 / 35
  • Ticaret 25, (%100)
Bende tamda böyle bir soru açmayı düşünüyordu, konu sahibine teşkkürler. Konu sahibi ben kapıda ödeme taraftarı değilim, kargocu parayı almadan açtırmıyor. Kişide açmadan almıyor ve olan sana oluyor. İş yerimde geçen hafta aynısını benim arkadaşım yaptı. (kimbilir ne sövmüşlerdir :) )

Kendi soruma gelince;
Ben çalışan biriyim, eşim ev hanımı çocukla ilgileniyor. Çin'den biraz ürün getirttim, ürünler çekyatın altında duruyor :) 5 aylık sitem var internet üzerinden satış yapıyorum. Fakat aylık kazancım 50 TL anca var. Bu kazançta zaten facebook reklamları, adwords reklamları, seo paketleri ve diğer reklamlara gitti bile. Yani kazanç "0" üstü yok :(

Sizce nasıl bir yol izlemeleyim. Eşimin üstünemi alsam yoksa kendi üstümemi birşey alsam. Aylık maliyeti ne kadar olur acaba? Yada aylık 200 TL üzeri kazanmaya başlayıncamı fatura işine girmeyi tercih edeyim.

Tecrübeli arkadaşların cevabını rica ederim..
taskirancemal

kişi bu mesajı beğendi.

taskirancemal taskirancemal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Fotoğrafçılık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** T**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 123 / 60
  • Ticaret 1, (%100)
Cevaplar için teşekkürler herkese. Bir kaç sorum daha var.

1- şu an çalışıyorum şirketi kendi üzerime kurarsam bunun bana bi maliyeti oluyor mu aylık bazda. Yani sigortalı çalışan göstermek gibi. Yoksa bir yakınımın üzerine kurmam mı daha mantıklı olur?
2- evi iş yeri olarak göstereceğim, bunun prosedürü ve gerekli olan şartları neler?
3- muhasebeci masrafından tanıdğık muhasebeci ile yırtabiliyor muyuz?

Sonuçta az kazanacğız başlarda o yüzden kazandığımız mali müşavire muhasebeciye gidince üzücü oluyor

Youtube Kanalım http://youtube.com/c/cemaltaskiran

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
1- Sigortanızı ödemek zorundasınız. Aylık en düşük 345 TL gibi bir masrafı var.

2- Evi iş yeri olarak gösterebilirsiniz (home office). Zaten mantıklı olanda budur. Bu sayede stopaj da ödemezsiniz.

3- Tanıdığınız bir muhasebeci olursa daha iyi olur. Zaten şahıs şirketi olacağı için çok az faturanız ve muhasebeciye yükünüz olacaktır. 100-130 TL gibi bir ücret verirsiniz.

wmaraci
wmaraci

Cbaran Cbaran Mustafa Kemal Atatürk Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 94
  • Ticaret 8, (%100)
taskirancemal Yönetici cevaplamış ama bazı bilgiler yanlış şuan üstümde 2 adet şirket var oradan anlatayım size.

1.) Bir yerde çalışıyorsanız ve sgk ödemeniz gerçekleşiyorsa bir daha ödeme yapmazsınız sadece gidip bir dilekçe vermeniz gereklidir. Örn. A firmasından ssk yatıyor ve b firmasının da sahibiyim A firmasından ssk yattığı için B firmasından bağkur muaf olucam diye ( Şirket açtığınız için bağkur ödemeniz gerekir ssk çalışan için geçerlidir.)

2.) home office gösterseniz bile damga vergisine tabi olmak için minimum 100 tl aylık üzerinden kontrat yapmanız gerekir her 3 ayda bir 65 tl stopaj ödersiniz.

3.) Muhasebeciler fenadır :D emin olun bedavaya beyan vermezler. Ben iki şirketimin de muhasebesini aynı firmaya tutturduğum halde 100 tl şahıs şirketine para ödüyorum.

4.) son olarak en minimumdan hesap edersek
300 tl şirket kurulum ( vergi dairesi kayıt ve defter tasdik var aslında 60 tl ama 240 muhasebeye gider :) )
30tl imza beyan (noter)
sanal pos veya ticari bir iş için Esnaf sanatkarlara kayıt 600 tl
fatura kaşe vs gibi giderler 250 tl
her ay damga vergisi 31,50 tl ( kdv çıkmazsa)
dediğim gibi her 3 ayda bir stopaj 65 tl
yıl içinde iki kere gelir vergisi ödersiniz
yıl sonunda muhtasar ödersiniz ki 200 tl civarı olur

ve daha aklınıza gelecek bir kaç gider.

İşinizi yasal yapmanız gerekiyorsa en minimum giderler bunlardır.
taskirancemal takiplekazan

kişi bu mesajı beğendi.

taskirancemal taskirancemal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Fotoğrafçılık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** T**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 123 / 60
  • Ticaret 1, (%100)
Teşekkürler beyler çok yardımcı oldu bu bilgiler. En azından bilgi kargaşasından kurtulmuş olduk

Youtube Kanalım http://youtube.com/c/cemaltaskiran

September September WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sağlık
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 204
  • Beğeniler 65 / 35
  • Ticaret 25, (%100)
Cbaran hocam, bende cok istiyorum sirket olmasini fakat aylik 50 TL kazancla yapasim gelmiyor :(

Bir sorum olucakti, siteye iyzico basvurusu yapicam fakat sirket bilgileri istiyor. istemeyen sanal pos firmasi varmi acaba ?

TNT TNT Aforizmalar... Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 786
  • Beğeniler 7 / 249
  • Ticaret 44, (%100)
Şahıs şirketi tavsiye ederim ben şahıs şirketi kurdum mesela giderler vs. falan en minimum seviyede muhasebeciyede aylik 100 tl veriyorum

Kingjames Kingjames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Satış temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 900
  • Beğeniler 235 / 265
  • Ticaret 9, (%100)
Muhasebe+ fatura+ vekalet+ vs vs 1500 - 2000 TL

alejandro23 alejandro23 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 83
  • Beğeniler 5 / 21
  • Ticaret 18, (%100)
En son aklımıza geliyor ama kargo ücretlerini de araştırıp, bunuda hesap edip ne alırım ne veririm diye sonuc cıkarın. Artık insanlar n11 de bile ürünü aradıktan sonra direk ücretsiz kargo filtresini seçiyor. Bkz. ben

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al